W Koninie przybywa hot spotów – miejsc dostępu do bezprzewodowego Internetu. Można również korzystać z darmowej sieci w miejskich instytucjach. Chętnych nie brakuje.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W Koninie przybywa hot spotów – miejsc dostępu do bezprzewodowego Internetu. Można również korzystać z darmowej sieci w miejskich instytucjach. Chętnych nie brakuje.


Hot spoty, czyli „gorące punkty” w Koninie można na razie policzyć na palcach jednej ręki, ale z roku na rok miejsc dostępu do bezprzewodowego Internetu w mieście przybywa. Właściciele laptopów z funkcją Wi-Fi mogą korzystać z nich na placu Wolności przed magistratem i na placu Niepodległości przy Konińskim Domu Kultury. Obydwa hot spoty należą do miasta. Trwają przymiarki do uruchomienia kolejnych. W styczniu na dachu wieżowca przy ul. Moniuszki na Zatorzu zamontowano stację bazową WiMax, która umożliwi radiową łączność internetową. W najbliższym czasie darmowy hot spot obejmie więc ławeczki na deptaku przy jeziorku wzdłuż ul. Paderewskiego. Następne mają powstać na Chorzniu i na placu Zamkowym koło fontanny.
- Myślimy też o kolejnych dzielnicach – okolicach Laskówca i Wilkowie – dodaje Marek Zawidzki, sekretarz Urzędu Miasta w Koninie.
Hot spoty oferują swoim klientom również niektóre restauracje. Od paru lat z takiego udogodnienia mogą korzystać klienci „Kresowianki” przy ul. Kolskiej, a od niedawna rodzice, którzy przychodzą ze swoimi pociechami do „Fabryki Wrażeń” – sali zabaw przy ul. Wojska Polskiego. Hot spota, ale płatnego, ma również McDonalds przy ul. Wyszyńskiego. Jakiś czas temu informacja o darmowym hot spocie pojawiła się także w jednym z ciuchlandów na Zatorzu, ale chyba nie jest to najlepsze miejsce do surfowania po Internecie.

Jak korzystać z darmowego łącza? Dokładne informacje o logowaniu i regulaminie korzystania z sieci można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta w Koninie (www. konin.pl). W największym skrócie wygląda to następująco: po znalezieniu się w zasięgu hot spota należy w okienku "Połączenie do sieci bezprzewodowej" wybrać z listy jedną z udostępnianych ogólnie przez urząd sieci (na placu Wolności: koman-starowka1, koman-starowka2 lub koman-starowka3, na placu Niepodległości: koman-kdk1 lub koman-kdk2) poprzez jej kliknięcie. Przydzielenie adresu IP oraz konfiguracja interfejsu po stronie użytkownika następuje automatycznie. Następnie należy otworzyć przeglądarkę internetową i wpisać adres strony, z którą chcemy się połączyć. Pierwszą stroną, jaka otworzy się w przeglądarce, jest strona służąca do autoryzacji użytkownika. Należy zalogować się jako gość poprzez wciśniecie hiperłącza "Zaloguj do sieci jako gość - kliknij tutaj".
Miasto rozbudowuje również sieć punktów PIAP (Public Internet Access Point), czyli publicznego dostępu do Internetu. Są to komputery stacjonarne, z których można bezpłatnie korzystać w godzinach pracy urzędu czy instytucji. W Koninie jest już sześć takich miejsc. Na starówce – Urząd Miasta i biblioteka dziecięca w synagodze, w centrum – hol KDK, w Gosławicach – biblioteka przy zamku i
Schronisko Młodzieżowe, na Chorzniu – biblioteka przy ul. Goździkowej. Komputery są praktycznie przez cały dzień oblężone. Korzystają z nich głównie dzieci i młodzież, ale również dorośli. Bez Internetu trudno dziś funkcjonować.Są to:
1. Urząd Miejski przy pl. Wolności (korytarz naprzeciwko pokoju nr 4 – trzy komputery z systemem Linux) - od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30.
2. MBP Filia "Starówka" przy ul. Mickiewicza 2 (synagoga, czytelnia dla dzieci – trzy komputery z systemem Windows) - poniedziałek, wtorek, środa i piątek od godz. 9 do 18, czwartek od godz. 12 do 15, sobota od godz. 10 do 15.
3. KDK przy pl. Niepodległości 1 (hol – dwa komputery z systemem Linux) – codziennie od godz. 8 do 20.
4. MBP Filia Gosławice-Zamek przy ul. Gosławickiej 46 (czytelnia – trzy komputery z systemem Windows) - poniedziałek, środa, piątek od godz. 10.45 do 16.45, wtorek od godz. 9 do 15.
5. MBP Filia nr 3 przy ul. Goździkowej 2 (czytelnia - dwa komputery z systemem Windows) - poniedziałek, środa, piątek od godz. 10.30 do 18, wtorek od godz. 9 do 15.30, czwartek od godz. 12 do 15.30.
6. Schronisko Młodzieżowe przy ul Staffa 5.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!