Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pełną parą idą prace związane z modernizacją trasy wojewódzkiej numer 196, łączącej Wągrowiec z Poznaniem. Aktualnie największe natężenie robót ma miejsce pomiędzy Murowaną Gośliną a zjazdem na Brzeźno w gminie Skoki. Tam powstają nowe zatoczki autobusowe, czy dodatkowe lewo i prawoskręty, które mają podnieść bezpieczeństwo na trasie.

Zmorą kierowców na drodze jest jednak nie tylko stan nawierzchni, ale także i... „cisi zabójcy”, jak o przydrożnych drzewach mówi wielu kierowców. To one wielokrotnie były powodem nieszczęścia na drodze, która za ich sprawą mogła pretendować do miana drogi śmierci.

- Czynimy starania, by wszystkie przydrożne drzewa zniknęły. Swoje wnioski kierujemy jednocześnie do zarządcy drogi, jak i do firmy Eurovia, która prowadzi prace modernizacyjne w systemie „zaprojektuj i buduj”, tak więc to ona decyduje o wyglądzie drogi i o tym co i gdzie będzie się na niej znajdować - wyjaśnia PrzemysławMajchrzak, wójt gminy Wągrowiec.
Na odcinku drogi od Łęgowa do Wiatorwa część drzew wycięto już kilka lat temu. W ich miejsce nasadzono jednak nowe. Po poszerzeniu jezdni, które ma nastąpić, one znów będą przy samej jezdni.

- To młode drzewa. Myślę, że nie będzie problemu, aby je przesadzić. Moim zdaniem miejsce drzew jest gdzie indziej, a nie przy drodze. Kilka lat temu na tej trasie wypadek miał mój znajomy. Gdyby nie drzewo, pewnie nic mu się nie stało. Niestety, jest niepełnosprawny.

Dlatego walczymy, aby zamiast drzew nasadzano wzdłuż tej drogi krzewy. One także zapewnią zaporę zimą przed śniegiem i pyłem, a w sytuacji, gdy samochód wypadnie z drogi, ustąpią. Nie staną się powodem ludzkiej tragedii. Dojdzie co najwyżej do podrapania lakieru. Mam nadzieję, że nasze pomysły spotkają się z akceptacją - przekonuje Majchrzak.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Amen (gość)

Nie masz racji. Nie wycina się drzew tylko dlatego, że jakiś d***l w nie przyłożył. To tak jakby wsadzać do więzienia człowieka za to, że dał się pobić bandytom. Jak nie umiesz jeździć samochodem, to kup sobie furmankę i wtedy naprawdę docenisz wszystkie zalety przydrożnych drzew.

989546281756 (gość)

Tym razem wójt ma rację. Dość jest innych miejsc, gdzie można sadzić drzewa. Drzewa metr od drogi były dobre, kiedy się jeździło furmankami.

matrix (gość) (Wągrowczanka)

z chęcią zobaczyłbym wyniki tych badań że drzewa wrastające wręcz w asfalt nie stwarzają zagrożeni na drodze. drzewa przy drodze to wiejski sposób myślenia..kiedyś je tak sadzono by nieco ochronić od wiatru i śnieg wozy konne poruszające po drogach. krzewy to znacznie lepsze rozwiązanie..a drzewa owszem ... ale przynajmniej w odległości 5 metrów od drogi za rowem. wtedy jedynie ktoś znacznie przekraczający prędkość jest narażone że w nie uderzy.

Paweł Czestochowa (gość) (Wągrowczanka)

O czym ty w ogóle mówisz,co to za brednie "taka sam ilość wypadków" tu nie chodzi o to ile jest wypadków, tylko ze jak już dojdzie do wypadku to na tych "pięknych" drzewach giną ludzie !!!! i to przy małej prędkości (co często tak wszyscy wytykają) jakie drzewa pokazują drogę we mgle - ty masz prawo jazdy, jechałaś we mgle kiedyś???? tacy ludzie bez pojęcia o jeździe nich pilnują drzew w lesie a nie przy drogach, wszystkie drzewa przy drogach powinny być wycięte może poza oznaczonymi pomnikami przyrody, mamy drogi wąskie o złej jakości to choć to zmniejszy ilość tragedii !!!!!!!

Wągrowczanka (gość)

Te stare, piękne drzewa dają więcej korzyści nic złego, powinniśmy je chronić a nie robić jedna rzecz jaka się z drzewem wielu ludziom kojarzy - wyciąć! Drzewa to element krajobrazu kulturowego i przyrodniczego, to piękne organizmy żywe, to źródło tlenu i środowisko życia dla olbrzymiej liczby organizmów, drzewa latem dają cień, nocą lub podczas mgły wskazują drogę, drzewa poprawiają stosunki wodne i wietrzne. Naprawdę przyczyn niepotrzebnych śmierci można znaleźć więcej i chyba najmniej winne są drzewa. Prowadzono nawet badania porównując ilość wypadków na dwóch podobnych drogach, jednego z drzewami , druga bez drzew i wynik badań nie wskazywał na większą ilość wypadków na drodze osadzonej drzewami, na tych drogach ilość wypadków była podobna. W tych czasach kiedy coraz mniej jest środowisk naturalnych drzewa powinny być chronione a nie wycinane! Wyciąć drzewo jest to stary , "wiejski" sposób myślenia, osoby za to odpowiedzialne to ludzie nie mający pojęcia o przyrodzie. W wielu miejscach w Polsce trwają masowe wycinki drzew przydrożnych, wiele osób prowadzi walkę o ich utrzymanie, wygrywają tę nierówną walkę duże ośrodki miejskie. Brak mi słów na ten proceder! Cały czas miałam nadzieję, że pozostawią choć jeden pas drzew!