500 plus to za mało. W innych krajach rozdają lodówki, a nawet mieszkania!

Różne państwa na świecie prowadzą różną politykę prorodzinną. Jedne rozdają pieniądze, inne lodówki czy mieszkania, jeszcze inne zachęcają do próby rodzicielstwa z pomocą dziecka-robota. Niektóre przykłady są godne naśladowania inne sprawiają, że wpadamy w konsternację. Jak państwa UE i świata ścigają się w udogodnieniach dla przyszłych rodziców i jak na tym tle wypada Polska?

Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny

Co jest ważne dla par, małżeństw, przyszłych rodziców przy podjęciu decyzji i pozostaniu rodzicem?

  • opieka okołoporodowa
  • dostęp do żłobków i przedszkoli
  • wsparcie finansowe państwa
  • urlop macierzyński
  • kwestia mieszkaniowa
  • dobre warunki życia
  • dostęp do placów zabaw, klubów dziecięcych i lokalnych domów kultury
  • miasto przyjazne wózkom dziecięcym, brak barier architektonicznych.

To tylko niektóre tematy, które przyszli rodzice rozważają przed podjęciem ważnej decyzji o posiadaniu potomstwa. Na większość z nich ma wpływ państwowa i lokalna władza.

Polityka prorodzinna - od kogo warto się uczyć?

Polityka prorodzinna krajów tworzona jest latami. Każde społeczeństwo ma inną dynamikę rozwoju inną podatność na nowości. Kraje skandynawskie bardzo chętnie wykorzystują trendy i starają się je promować w społecznościach. Małym przykładem przemycania proekologicznego podejścia do opieki nad niemowlakami jest uzupełnianie wyprawki dla dziecka specjalnymi, wielorazowymi pieluszkami dla dzieci.

Krajem, który najwcześniej podął się wypracowania spójnej i realnej polityki prorodzinnej jest Francja. Przez lata kolejne rządy eksperymentowała i sprawdzały poszczególne rozwiązania, żeby aktualnie dojść do skutecznego działania na rzecz rodziny. Polityka prorodzinna Francji jest skuteczna, ponieważ pomimo opóźnionego wieku zachodzenia w pierwszą ciążę (średnio 30 lat) Francuzi nie mają wielkich problemów z demografią.

Wideo

a.w.

  • Gazeta Lubuska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.01.2019, 13:18

Ktoś kiedyś stwierdził że lepiej produkować w Chinach zamiast w USA i przeniósł tam zarówno produkcję jak i know-how. Potem na ten sam pomysł wpadli księgowi w Europie. Jakie są następstwa tych działań widzimy już obecnie, ale i tak "najlepsze" przed nami.
Niestety za "ekonomami" poszli spece od dzietności i populacji. Czyli w miejsce rdzennych mieszkańców krajów, sprowadzili muzułmanów z Azji oraz Afryki (ewentualnie Hindusów, jak ma to miejsce w UK). A to taki sam udany pomysł jak w przypadku przeniesienia przemysłu do Chin - najgorsze dopiero przed nami.

04.01.2019, 18:14

Anna a jeżeli któraś nie ma z kim dzieci zostawić albo np pójdzie do pracy dzieci do przedszkola czy żłobka zaraz złapie wirusa nie ma wsparcia rodziny i co trzeba iść na L4 który pracodawca na to pozwoli no wypowiedź się jak taka mądra jesteś ? Bo ja mam syna co jest co chwila chory a zanim kolejna dwójką coś zalapie i wiesz co to jest już kolejna moja praca bo mnie wywalają za to że muszę z dzieckiem chorym w domu siedzieć

04.01.2019, 18:11

Ale wy się czepiacie matek które biorą 500 w innych krajach takiego czegoś nie ma każdy bierze zasiłek i nikt nikomu nie wypomina a w pl jedna drugiej wypomnieć lub zwyzwie od patologi, jesteście żałośni ludzie są coraz to gorsi szczują i jednocześnie nie nawiedza drugiego człowieka , a ile jest kobiet co ma mężów biznesmenów i wcale nie pracują bo po co mąż dobrze zarabia a ona chodzi do makijażystki czy ubrana jest od góry do dołu ile was jest no przyznajcie cię macie dobre posady i wasi mężowie pewnie też i np macie 3 lub 2 dzieci i co nie korzystacie z programu bo wydaje mi się że jednak korzystacie ale najlepiej najechać na biedne matki którym się nie przelewa i zwyzwac bo 500 plus bierze i co z tego jest czy dla was 500 jest dużym dodatkiem. Bo dla mnie nie o wiele wiele więcej wynosi koszt utrzymanie jednego dziecka a co dopiero jak jest troje czy czworo ludzie ogarnięcie się a nie sypcie tym jadem każdy podatki płaci ja też chodzę do pracy mam trójkę dzieci mąż pracuje owszem na dwoje biorę ale w zyciu bym innej matce nie wypomniała że bierze 500 i siedzi w domu a jak wam żal dupę ściska to i wy rzucie pracę i siedźcie w domu i żyjcie z zasilku.

04.01.2019, 17:08

Ja to bym wolała mieszkanie dostać niż to 500

01.01.2019, 15:14

Tak, kryterium przyznawania 500 plus to powinno być zatrudnienie albo działalności

01.01.2019, 15:10

Zarabiasz najniższą np 1700 netto 500 plus i jest w miarę ok. Płacisz podatki,nie utrzymujmu bezrobotnych lub oszukanych bezrobotnych. Jeśli nie pracujesz to stać Cię za to, sam się decydujesz. Dodatkowo darmowe przedszkola dla pracujących

01.01.2019, 15:05

Taka polityka prowadzi iż jest brak ludzi do pracy, 500 tylko dla tych co pracują. Rozumiałam bym jeśli na rynku nie ma pracy to ok.

29.12.2018, 12:16

Jestem ciekawa gdzie?

06.10.2018, 20:44

Z tego co tutaj piszą to w Polsce dzieciorobom rozdają najwięcej i jeszcze za płodzenie dzieci dadzą emeryturę ... No tak to juz nigdzie nikt nie ma dobrze jak dziecioroby w PL,

05.10.2018, 12:32

"Francuzi nie mają wielkich problemów z demografią" - to jest manipulacja.
Arabska rodzina siedząca na zasiłku i produkująca następne pokolenie bezużytecznych zasiłkowiczów ma średnio 8 dzieci na parę. A zwykli ciężko pracujący nie Arabowie maja 1.2 dziecka na parę. Wiec w końcu ci pracujący wymrą a te Arabskie rodziny będą jechać za zasiłkiem do innych krajów. Wiec zapowiada się ze Francja zbankrutuje i kto im wtedy pomoże? Belgia (ten sam problem), Niemcy (niedługo to samo)...

05.10.2018, 12:23

To trzeba jechać do innych krajów...