Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Administracja się... spasła. Przybywa urzędników

ADE
Arkadiusz Dembiński
Postęp techniczny. Coraz nowocześniejszy sprzęt, komputeryzacja. Wydawałoby się, że wszystko możemy załatwić prościej i łatwiej, a w dobie komputeryzacji powinno ubywać urzędników, którzy niegdyś musieli przerzucać stosy papierów, a dziś potrzebnych informacji mogą poszukać w internecie. Niestety, tak nie jest, a liczba urzędników zamiast maleć zwiększa się.

Urzędników przybyło nam w wągrowieckim starostwie. Gdy w 1999 roku utworzono powiaty i powstał nowy urząd pracowało w nim 60 osób. Zaledwie po roku ich liczba wzrosła o dziesięć osób. Dziś natomiast w starostwie pracują 82 osoby. Urzędników przybywa także w Urzędzie Miejskim w Wągrowcu. W 1997 roku wągrowiecki ratusz zatrudniał 43 osoby. Przy takim stanie osobowym funkcjonowanie ratusza kosztowało 1,5 miliona złotych. W 2002 toku mieliśmy już 47 urzędników, a koszt funkcjonowania placówki wzrósł do 2,3 miliona złotych.

W ciągu następnych pięciu lat liczba osób, które znalazły zatrudnienie w ratuszu wzrosła o kolejne 11 osób, a koszty funkcjonowania urzędu miejskiego do 3,3 miliona złotych. Aktualnie w wągrowieckim magistracie pracuje 71 osób, a koszt jego funkcjonowania wynosi 5 milionów złotych, co stanowi 9,3 procent całkowitego budżetu miasta. Jednak jak przekonuje Piotr Korpowski, rzecznik prasowy wągrowieckiego urzędu miejskiego - ten cały czas należy do jednych z najtańszych w kraju.

- Należy podkreślić, że Urząd Miejski w Wągrowcu należy do najtańszych urzędów w Polsce, o czym świadczy fakt, że od wielu lat zajmuje wysokie miejsce w rankingu tygodnika „Wspólnota” na najtańszy urząd w kategorii miast o podobnej wielkości – chodzi tutaj o koszt jego funkcjonowania w przeliczeniu na 1 mieszkańca - tłumaczy rzecznik.

Jego zdaniem wzrost liczby urzędników wynika z kilku przyczyn. Na pierwszym miejscu wymienia przekazywanie przez państwo samorządom coraz to nowych zadań, które wymagają obsługi kadrowej. - Urząd Miejski utworzył także Wydział Oświaty, aktualnie liczący 8 pracowników, który w całości sprawuje obsługę administracyjno-finansową szkół i przedszkoli (łącznie 9 placówek zatrudniających 300 pracowników), a jest to oszczędniejszym rozwiązaniem. W szkole jest tylko dyrekcja plus sekretarka i woźny - wyjaśnia Korpowski.

Jeśli chodzi o Wągrowiec, do liczby urzędników zatrudnionych przez miasto należy dodać etaty, które są zapełnione w jednostkach organizacyjnych miasta. W Miejskim Domu Kultury jest ich 13. Muzeum Regionalne posiada 7 etatów, Miejska Biblioteka Publiczna 10. Ośrodek Sportu i Rekreacji 22. Najwięcej, bo aż 35,5 etatu ma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto