Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywizacja zawodowa nie tylko w rękach urzędu KONKURS

Monika Kaczyńska
Podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także umiejętność aktywnego poszukiwania pracy sprzyja znalezieniu zatrudnienia
Podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także umiejętność aktywnego poszukiwania pracy sprzyja znalezieniu zatrudnienia ANDRZEJ BANAS
Od 2 listopada będzie można składać wnioski w konkursie w ramach Działania 6.2 „ Aktywizacja zawodowa ”. Konkurs ten jest adresowany do wszystkich (z wyjątkiem osob fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i oświatowej), którzy pomogą osobom bezrobotnym i biernym zawodowo uzupełnić kompetencje i doświadczenia tak, aby w ostatecznym rozrachunku znalazły one zatrudnienie.

Konkurs „ Aktywizacja zawodowa ” jest adresowany do tych, którzy obejmą wsparciem bezrobotnych i biernych zawodowo Zakres projektów, które mogą liczyć na dotacje, jest szeroki. Ważne, by pomoc była kompleksowa

Projekty ubiegające się o dofinansowanie obejmują bardzo szeroki zakres działań od identyfikacji potrzeb osób pozostających bez pracy, przez poradnictwo zawodowe, staże, praktyki, szkolenia, a także subsydiowanie zatrudnienia, zatrudnienie wspomagane i wiele innych.

Wiele z tych działań realizują powiatowe urzędy pracy, jednak konkurs ten kierowany jest również do innych podmiotów.

- Firmy prywatne mogą w ramach konkursu zaproponować wsparcie dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy i biernych zawodowo - wyjaśnia Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Tak więc działaniami podmiotów, które wystartują w konkursie, mogą zostać objęte także te osoby, które z różnych względów nie korzystają z pomocy powiatowych urzędów pracy.

Ostatecznym celem projektów, które będą mogły zostać dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej, jest znalezienie zatrudnienia przez ich uczestników.

- Zależy nam, aby projekty miały charakter kompleksowy - podkreśla dyrektor Kwapiszewska. - Ważne więc, aby obejmowały działania od diagnozy potrzeb i możliwości oraz opracowania indywidualnego planu działania do uzyskania zatrudnienia.

Aktywizacja zawodowa - każdy krok zbliża do pracy

Opracowanie indywidualnego planu działania to pierwszy krok.
Kolejne, które powinny przewidywać projekty to szkolenia, staże i praktyki zawodowe.

- Zależy nam na tym, aby na każdym etapie uczestnik projektu otrzymywał świadectwo czy certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności - mówi Barbara Kwapiszewska. - Oczywiście wszystkie szkolenia i kursy muszą być odpowiedniej jakości.

Projekty z zakresu aktywizacji zawodowej obejmują także biernych zawodowo

Wśród tych, które mogą zostać objętych dotowanymi programami są także, oprócz kursów i szkoleń zawodowych także takie z zakresu aktywnego poszukiwania pracy.

Projekty mogą uwzględniać również wsparcie psychologiczno-doradcze zarówno na etapie poszukiwania zatrudnienia, jak i w czasie stawiania pierwszych kroków w nowym miejscu pracy. Istotne też, że beneficjanci mogą zaplanować działania przewidujące między innymi subsydiowanie zatrudnienia uczestników projektu, wyposażenie miejsc pracy dla nich czy zatrudnienie wspomagane.

Ta ostatnia forma wsparcia dotyczy osób z niepełno-sprawnościami, które obok długotrwale bezrobotnych, osób 50 + czy kobiet mają być z założenia uczestnikami programu.

W przypadku zatrudnienia wspomaganego osoba z niepełnosprawnością korzysta z pomocy tzw. trenera pracy. Pomaga on na każdym etapie - od opracowania indywidualnego planu rozwoju, którego realizacja pomoże znaleźć zatrudnienie, po szkolenie osoby niepełnosprawnej na stanowisku pracy aż do jej całkowitego usamodzielnienia na stanowisku pracy.

Trener pracy pomaga także w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem, przygotowuje pracodawcę i pracowników do współpracy z osobą z niepełnosprawnością, a nawet w miarę potrzeb czuwa nad jej bezpiecznymi dojazdami do pracy i z pracy. Trener pracy monitoruje też przebieg zatrudnienia swojego podopiecznego.

W przypadku organizowania staży i praktyk w ramach konkursowego projektu można uwzględnić także dofinansowanie dla uczestników przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywa się staż lub praktyka.

Generalnie jednak zakres działań, które będą służyły aktywizacji zawodowej, zależy od autorów projektów i zdiagnozowanych potrzeb. Liczy się ich ostateczny efekt.

Aktywizacja zawodowa - miliony do podziału

W konkursie na Działanie 6.2 do podziału jest łącznie 100 milionów złotych.

Aby projekt mógł liczyć na dotację, jego minimalna wartość nie może być niższa niż 50 tysięcy złotych. Górna granica kosztów nie jest określona.

Dotacja może stanowić maksymalnie 95 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałe 5 proc. musi stanowić wkład własny podmiotu składającego wniosek.

Aktywizacja zawodowa - wniosek online i na papierze

Wnioski konkursowe można składać od 2 listopada do 13 listopada do godziny 15.30 za pośrednictwem lokalnego systemu informatycznego, z którym można się połączyć pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl.

Jednak już teraz w lokalnym systemie informatycznym można rozpocząć przygotowanie wniosku. Do chwili jego złożenia można go dowolnie poprawiać i zmieniać.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku trzeba będzie dostarczyć jego wersję papierową - osobiście w punkcie informacyjnym w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Kościelnej 37 (budynek A) w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Można też wysłać go pocztą bądź przesyłką kurierską. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku.

Wszelkie pytania dotyczące konkursu można kierować do Wojewódzkiego Urzędu Pracy drogą mailową na adres [email protected], można też zasięgnąć informacji telefonicznie pod numerem 61 846 38 23 lub bezpośrednio w punkcie informacyjnym w budynku A Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu przy ul. Kościelnej 37.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto