Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYBORY SAMORZĄDOWE. Cisza wyborcza przed II turą. Od kiedy trwa i kiedy się zakończy? Czego nie wolno wtedy robić?

Monika Dziuma
Cisza wyborcza to czas, na krótko przed wyborami, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji. Co to oznacza w praktyce?

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania (tzw. II tury), a więc już w piątek 2 listopada o północy i potrwa do jego zakończenia, a więc do niedzieli 4 listopada do godziny 21. Cisza wyborcza w związku z II turą wyborów będzie obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów.

Kodeks wyborczy określa również sposoby agitacji, które są zabronione w czasie ciszy wyborczej. Jednak wraz z postępem technologicznym zakres mocno się rozszerzył. W czasie ciszy wyborczej zabronione jest m.in.: rozwieszanie plakatów roznoszenie ulotek realizowanie reklam wielkoformatowych (bilbordy) wieszanie reklam na samochodach zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień agitacja w internecie.

Cisza wyborcza to jedyny dzień w roku, w którym w telewizji, radiu czy internecie nie zobaczymy wypowiedzi polityków, szczególnie tych startujących w wyborach. Jest bardzo cienka granica pomiędzy codzienną komunikacją a agitacją. Odpoczynek od kandydatów, daje głosującym czas do namysłu i wyboru najlepszego kandydata w wyborach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto