Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Diagnostyka i leczenie chorób trzustki

Redakcja
fot. Tomasz Hołod.
Zapraszamy do lektury czatu z prof. Paweł Lampe Spotkanie poświęcone diagnostyce i leczeniu chorób trzustki odbyło się we wtorek 9 listopada.

Moderator: Naszym dzisiejszym gościem jest prof. Paweł Lampe, który odpowie na pytania związane z chorobami trzustki. Witamy serdecznie.
Prof_Paweł_Lampe: Witam Państwa serdecznie.

~bob: Czy problemy z trzustką można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych?
Prof_Paweł_Lampe: Biorąc pod uwagę, że [pierwszy udokumentowany przypadek można przypisać Aleksandrowi Wielkiemu, towarzyszy nam przez cały okres cywilizacji. Aleksander Wielki zmarł na ostre zapalenie trzustki, kiedy po jednym ze zwycięstw za dużo wypił i zjadł. Może nie odpowiem na to pytanie, współcześnie jesteśmy wiele schorzeń na tym etapie wykryć...

~bill: Jaka dieta najbardziej szkodzi trzustce?
Prof_Paweł_Lampe: Myślę, że przed erą tomografii komputerowej wielu chorych umierało nie wiedząc, że jest na to chorych. Wysoka częstość zapaleń trzustki łączy się z okresem grillowania. Wtedy jemy dużo, tłusto i popijamy nadmiernie.

~bill: Czym przejawia się zapalenie trzustki?
Prof_Paweł_Lampe: Mamy dwa rodzaje zapaleń trzustki - ostre i przewlekłe. Ostre - jednorazowe uczucie bólu, suchość w ustach, towarzyszy temu z reguły skąpomocz. W początkowym okresie leczymy duża podażą płynów dożylnych. O ile ustaje czynnik powodujący ulega wyhamowaniu, duża podaż płynu prowadzi do zahamowania procesu. Czynniki są dwa - kamica żółciowa lub alkohol. Przewlekle zapalenie to długotrwałe działanie bodźców "nękających" - papierosów i alkoholu

~sylwek: Które jest groźniejsze?
Prof_Paweł_Lampe: Ono doprowadza do trwałego "zwyrodnienia" miąższu trzustki objawiającego sie kamicą wewnątrztrzustkową, i tutaj nie może nastąpić wyleczenie do stanu pierwotnego. Ostre zapalenie w ciężkiej postaci w 30% może prowadzić do śmierci, zwłaszcza jej postać krwotoczno-martwicza. Przewlekłe zapalenie prowadzi do wyniszczenia, cukrzycy, i w konsekwencji również do śmierci. Zwłaszcza, jeżeli nie ustanie czynnik wywołujący.

~gosia_2: Czy choroba trzustki jest dziedziczna?
Prof_Paweł_Lampe: Może być. Istnieją bardzo poważne badania, dotyczące zwłaszcza nosicielstwa pewnych genów powodujących powstawanie nowotworów lub odpowiedzialnych za tzw. immunologiczne zapalenie trzustki. Może mieć taką przyczynę, jak choroba reumatyczna, tzw. autoimmunologiczne zapalenie trzustki.

~ewunia: Czy chora trzustka może mieć jakiś wpływ na zdolność do zajścia w ciążę?
Prof_Paweł_Lampe: Nie słyszałem o takich badaniach, myślę, że nie.

~jarek_k.: Czy trzustkę można wymienić na nową? Czy się ją przeszczepia?
Prof_Paweł_Lampe: Przeszczepia się, ale w wyjątkowych przypadkach i nigdy nie działa ona jak nowa.

~jarek_k.: Kto może być dawcą trzustki? Czy obowiązują tu jakieś zasady np. pokrewieństwo/grupa krwi?
Prof_Paweł_Lampe: Zgodność immunologiczna zawsze nas obowiązuje, natomiast ważne, by przeszczep pochodził od dawcy zakwalifikowanego przez Poltransplant i takiego, którego trzustka za życia spełniała normy fizjologiczne.

~nieśmiala_singielka_1: czy przy jednorazowym wypiciu alkoholu może dojść do uszkodzenia trzustki?
Prof_Paweł_Lampe: Pokrewieństwo nie ma tu znaczenia, bo trzustki nie można oddać "kawałek", tak jak jedną nerkę czy pół wątroby. Wszystko zależy od ilości i predyspozycji organizmu.

~marzena-bdm: W jakim wieku po raz pierwszy mogą się pojawić dolegliwości ?
Prof_Paweł_Lampe: W każdym. Natomiast "pik zachorowań" wypada na wiek po 40 roku życia. Najwięcej między 50 a 60.

~Aglio: jak dbać o trzustkę aby uniknąć problemów, czego się wystrzegać, co robić by wspomagać jej pracę?
Prof_Paweł_Lampe: Pracy nie należy wspomagać, trzustka zwykle sama działa prawidłowo. Nie jadać zbyt obficie, pić umiarkowanie, unikać fast foodow.

~wit: czy po usunięciu przyczyny ostrego zapalenia trzustka wraca w pełni do swoich funkcji?
Prof_Paweł_Lampe: O ile nie dojdzie do martwicy jej miąższu, tak. I jeśli jest to incydent jednorazowy, w przeciwnej sytuacji dojdzie do przewlekłego zapalenia.

~red_baron: Czy ból trzustki jest charakterystyczny? jak go rozpoznać ?
Prof_Paweł_Lampe: Zależy, czy w ostrej czy przewlekłej postaci. W ostrej jak "pchnięcie nożem", a w przewlekłej związany zazwyczaj ze wzmożonym ciśnieniem w przewodach trzustkowych, często promieniuje do pleców i mylony jest z chorobami kręgosłupa.

~orfeusz: Czy rak trzustki albo nowotwór jest groźny jeśli chodzi o przerzuty i czy jest uleczalny?
Prof_Paweł_Lampe: jest to jeden z najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Nie słyszałem o wyleczeniu nowotworu trzustki typu raka przerzutowego, jeśli są już przerzuty do wątroby. Większe szanse pod tym względem stwarzają nowotwory typu neuendkrynnego.

~mms: Jaka jest przyczyna nieuleczalności nowotworu trzustki?
Prof_Paweł_Lampe: Jego biologiczna natura - zbyt późno rozpoznawany, bardzo skąpe objawy w pierwszych miesiącach choroby i oporność na inne metody leczenia poza chirurgicznymi.

~wit: Jak objawia się martwica miąższu trzustki , czy tylko w badaniach?
Prof_Paweł_Lampe: Najłatwiej rozpoznać badaniem tomografii komputerowej wykonanie ok. 10-14 dni od poczatku choroby.

gineq: Jakie zmiany w zakresie echogeniczności powinny niepokoić w przypadku podejrzeń o zapalenie trzustki?
Prof_Paweł_Lampe: badanie USG nie jest badaniem rekomendowanym do oceny schorzeń trzustki.

~niunia: czy dieta wzbogacana produktami pochodzenia naturalnego typu warzywa z działki a warzywa spryskane środkami chemicznymi wpływa na prace tego narządu?
Prof_Paweł_Lampe: Można nim głównie wykazać kamicę, która może być czynnikiem usposabiającym do powstania zapalenia oraz ma wartość jako badanie monitorujące wielkość torbieli.

~orfeusz: A czy można żyć bez trzustki? Czy medycyna widzi takie możliwości w przyszłości?
Prof_Paweł_Lampe: Można W "klinice chirurgii przewodu pokarmowego" wiele osób pozbawiliśmy trzustki i współcześnie istnieją wszelkie możliwości zapewnienia im wysokiego komfortu życia.

~Nudziarz...: Czy rak trzustki to pewna śmierć, nawet coroczne badanie tego narządu nie ma wpływu na 100proc. wyjście z choroby?
Prof_Paweł_Lampe: Śmierć jest w ogóle pewna, nawet włączając raka trzustki. Jak w każdym schorzeniu robimy wszystko, żeby nie był przyczyną śmierci lub był jej przyczyna co raz rzadziej.

~motyleczek21: Jak można wyleczyć refluks u rocznego dziecka?? obustronny 4/5 stopień
Prof_Paweł_Lampe: Proszą spytać prof. Bochosiewicza z Centrum Zdrowia Dziecka

~basiag: Czy markery ca 19-9 wynik 400 wskazują na raka trzustki?
Prof_Paweł_Lampe: Taki wynik może być również w jej przewlekłym zapaleniu. Proponuję kontakt z Klinika chirurgii przewodu pokarmowego i dostarczenie TK na CD.

~fajny_2: mam pytanie jak bardzo mogłem uszkodzić trzustkę po stosowaniu środków anabolicznych"sterydów" - takich jak testosteron enanthate250?ml 20 zastrzyków ,metanabol około 400tabletek a wszystkich zastrzyków testosteronu przyjąłem około 70 w.
Prof_Paweł_Lampe: pewnie bardziej uszkodził pan wątrobę,a le wykonanie rezonansu trzustki nie będzie błędem.

Moderator: To było ostatnie pytanie podczas dzisiejszego czatu. Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne spotkania z ekspertami z zakresu medycyny. Dziękujemy Panie Profesorze.
Prof_Paweł_Lampe: Dziękuję.


Prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pochodzi z Bielska-Białej, gdzie urodził się w 1947 roku. W 1965 r. ukończył LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej. W 1972 r. ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 1976 r. uzyskał pierwszy stopień specjalizacji, zaś w 1979 r. drugi stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. W 1979 r. otrzymał tytuł dr n. med. na podstawie pracy doktorskiej, której tematem było "Dodatkowe ukrwienie wątroby szczura klinowym wszczepem śledzionowym". Habilitację uzyskał w 1989 r. - "Badania nad biostatyczną protezą przełyku". W 1990 r. otrzymał tytuł docenta ŚAM, w 1993 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1999 tytuł naukowy profesora.

Doświadczenia naukowe zdobywał w kraju i za granicą. Jest autorem pierwszego w Polsce i w Europie zastosowania techniki laparoskopowej dysekcji węzłów chłonnych tylnego śródpiersia od strony rozworu przełykowego w chirurgii raka przełyku. Jest także autorem ponad 200 doniesień naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych, współautorem skryptu z zakresu chirurgii, współautorem trzech patentów i dwóch projektów wynalazczych. Prof. Paweł Lampe jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, członkiem prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz kolegium redakcyjnego "Polskiego Przeglądu Chirurgicznego".

Profesor ma córkę Natalię, jego żona Anna jest artystą plastykiem. Hobby: alpinizm, żeglarstwo, sztuka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto