Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja - Co warto wiedzieć o studiach?

Redakcja
Życie na uczelni, choć bywa bardzo swobodne i dla wielu jest okresem pięknej młodości, także jest wtłoczone w pewne ramy organizacyjne. Warto o nich wiedzieć, szczególnie gdy dopiero będzie się studiowało na pierwszym roku.

Zgodnie z ustawą z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365), można studiować na więcej niż jednym kierunku lub poznawać inne przedmioty, także w różnych uczelniach.

Student ma również prawo do indywidualnego planu studiów i programu nauczania, na zasadach ustalonych przez radę podstawowej jednostki organizacyjnej lub inny organ wskazany w statucie. Może również przenieść się z innej uczelni, w tym także zagranicznej, za zgodą kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni przyjmującej, wyrażoną w drodze decyzji, jeżeli student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w uczelni, którą opuszcza.

Każdy student ma indeks – taki jakby zbiór osiągnięć. W nim wpisywane są oceny z zaliczeń i egzaminów, potwierdzone podpisami wykładowców prowadzących te zaliczenia i egzaminy. Student ma obowiązek zebrania wszystkich wpisów ocen z zaliczeń i egzaminów w wyznaczonych przez uczelnię terminach.

Zaliczenia – to podsumowanie zdobywania wiedzy z danego przedmiotu. Zaliczenie przedmiotu (na prawach egzaminu) powinno odbyć się na ostatnich zajęciach. Zaliczenie ćwiczeń jest warunkiem przystąpienia do egzaminu i powinno odbyć się na ostatnich zajęciach lub przed egzaminem. Trzeba dodać, że nieprzystąpienie do egzaminu w sesji egzaminacyjnej z powodu braku zaliczenia ćwiczeń jest traktowane jako nieobecność nieusprawiedliwiona. Terminy zaliczeń poprawkowych ustalają prowadzący zajęcia i powinny one umożliwić przystąpienie do kolejnych egzaminów.

Podsumowaniem nauki są też - z części przedmiotów wyznaczonych przez uczelnię - egzaminy. Regulaminy studiów przewidują trzy terminy egzaminów: egzamin zwyczajny, pierwszy poprawkowy, i drugi poprawkowy. Jeśli student nie może stawić się na egzaminie w wyznaczonym terminie, a ma wiarygodne usprawiedliwienie, otrzymuje prawo do egzaminu w terminie dodatkowym. Na egzamin zgłasza się z indeksem, legitymacją, aktualną kartą egzaminacyjną.

Kończymy rok akademicki – musimy zatem w dziekanacie oddać indeks z kartą egzaminacyjną, w terminie wyznaczonym przez uczelnię. Trzeba też rozliczyć się z wszystkich zobowiązań, w tym m.in. z biblioteką, i uregulować zaległości finansowe. Oddanie indeksu i zaliczenie roku akademickiego powoduje, że uczelnia uznaje dalszy status studenta, a tym samym może wystawiać dokumenty o tym świadczące, a wymagane przez np. Wojskową Komisję Uzupełnień, czy PKP. Nie oddanie indeksu w terminie powoduje skreślenie z listy studentów.

Wpis warunkowy pozwala na wpisanie na wyższy rok studiów przy nie zaliczeniu nie więcej, niż dwóch przedmiotów, które następnie powinny być zaliczane przez studenta w pierwszej kolejności. Nie można ich przenosić na kolejne lata studiów.
Powtarzanie roku - zdarza się studentom wtedy, gdy nie zaliczą więcej niż dwóch przedmiotów. Mają oni wtedy przepisane wszystkie pozytywne oceny z egzaminów i zaliczeń już przeprowadzonych, ale w przypadku różnic programowych, muszą je zaliczyć.

Bycie studentem zobowiązuje - na uczelni i poza nią trzeba zachowywać się godnie, zgodnie z normami etycznymi i kulturą osobistą. W końcu absolwent studiów ma legitymować się wykształceniem wyższym, a wcześniej, w czasie studiów, sam zobowiązuje się poprzez ślubowanie zachowywać tak, by nie przynieść szkody dobremu imieniu uczelni.
Gdyby jednak doszło do naruszenia obowiązujących norm i zwyczajów przez studenta, organami właściwymi do wyjaśniania sytuacji i nakładanie kar są Rzecznik Dyscyplinarny i Komisja Dyscyplinarna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto