Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci ciągle... rządzą!!!

Joanna Pacan
W instytucjach podległych pod ratusz pracę znajduje tłum... emerytów.

Przed tygodniem na naszych łamach wytknęliśmy władzom miasta, że w wągrowieckim ratuszu zatrudnieni są... emeryci. Co ciekawe, w wieku emerytalnym jest sam burmistrz miasta Stanisław Wilczyński. Po tym artykule odebraliśmy od naszych czytelników sporo sygnałów. - Uważam, że powinni odejść i zwolnić miejsca młodym, aby ci nie musieli wyjeżdżać zWągrowca za chlebem - uważa jedna z naszych czytelniczek. Inny czytelnik zwrócił nam natomiast uwagę na inny problem. - To, co jest w ratuszu, to nic. Wiele więcej emerytów jest wciąż zatrudniona w podległych instytucjach. Oni nawet nimi kierują - mówi nam jeden z wągrowczan. Jak przyznaje, sam przez długi okres czasu, mimo wyższego wykształcenia, nią mógł znaleźć pracy. Postanowiliśmy iść tropem wskazanym przez naszego czytelnika. O wyjaśnienie kwestii z emerytami rządzącymi jednostkami miejskimi poprosiliśmy Piotra Korpowskiego, rzecznika burmistrza Wągrowca. Jak się okazuje, on przyznał rację naszemu czytelnikowi co do kierowniczych stanowisk dyrektorów.

- Wśród kadry kierowniczej zatrudnionej w podległych miastu jednostkach wiek emerytalny w ostatnim czasie osiągnęli dyrektorzy 4 placówek: szkoły podstawowej nr 3, (Anna Kasper - przyp. red.), szkoły podstawowej nr 4 ( Krzysztof Michalski - przyp. red.), przedszkola nr 7 (Hanna Andrzejewska - przyp. red.), Miejskiej Biblioteki Publicznej (Ewa Byczyńska - przyp. red.). Osoby te w najbliższym czasie zamierzają przejść na emeryturę - zapewnia Korpowski. Nie wskazuje jednak ile wynosi ten najbliższy czas. Czy nastąpi to jeszcze w tym roku? A może w przyszłym? Czy może za kilka lat? Te pytania pozostają bez odpowiedzi...

Na tym jednak nie koniec emerytów w miejskich instytucjach. Potwierdzają się także informacje o rzeszy emerytów zatrudnionych na innych niż kierownicze stanowiskach. Tych jest kilkunastu. - Jeśli chodzi o pozostałych pracowników w wieku emerytalnym, to dyrektorzy poszczególnych jednostek zatrudniają ich zwykle na części etatu, co wynika z potrzeby zastąpienia osób przebywających na zwolnieniu chorobowym (dotyczy to konieczności zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin określonego przedmiotu) lub też w przypadkach, w których zatrudnienie na całym etacie jest nieracjonalne z punktu widzenia oszczędności dla budżetu danej jednostki. Są to np. gospodarze obiektów, konserwatorzy itp. W 7 jednostkach podległych miastu osób będących w wieku emerytalnym jest 12 i pracują one łącznie na 7,18 etatów - wylicza przedstawiciel wągrowieckiego ratusza.
Jak się okazuje, na przykład w straży miejskiej zatrudnienie znajdują... emerytowani policjanci. To oni mogą wpatrywać się w ekrany monitoringu miejskiego. Emerytów nie brakuje także w instytucjach podległych powiatowi. Tam zatrudniani są oni między innymi w szkołach ponadgimnazjalnych, które podlegają bezpośrednio właśnie pod władze powiatowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto