Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Ekonomia społeczna ma przyszłość, ale potrzebuje mądrego wsparcia

Monika Kaczyńska
W przypadku podmiotów ekonomii społecznej takich jak „Dobra kawiarnia” sukces rynkowy to tylko środek do realizacji celów społecznych
W przypadku podmiotów ekonomii społecznej takich jak „Dobra kawiarnia” sukces rynkowy to tylko środek do realizacji celów społecznych Adrian Wykrota
Fundusze Europejskie. Jak najskuteczniej wspierać podmioty ekonomii społecznej? Co jest największą barierą w ich funkcjonowaniu? Jakich rozwiązań prawnych i podatkowych potrzebują? To pytania, na które szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania, które odbyło się w Poznaniu.

Fundusze Europejskie.

Ekonomia społeczna to najprościej rzecz ujmując połączenie działalności gospodarczej z realizacją celów społecznych. Ważne jednak, że to właśnie cele społeczne, takie jak włączenie osób zagrożonych wykluczeniem są w centrum uwagi. Sukces gospodarczy zaś jest jedynie środkiem do ich realizacji

Wielkopolska jest liderem w skali kraju, gdy chodzi o funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej. To właśnie w naszym województwie działa ponad 200 spółdzielni socjalnych ( z około tysiąca funkcjonujących w całym kraju). Część z nich swoje istnienia zawdzięcza Wielkopolskiemu Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii, którego działanie jest dofinansowywane w ramach WRPO 2014+.

Wsparcie na przyszłość

Przedstawiciele spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw prowadzonych przez organizacje pozarządowe, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej, Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej, a także przedsiębiorcy i samorządowcy z zachodniej Polski spotkali się w Poznaniu. Celem spotkania, zorganizowanego przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (OZRSS) było wypracowanie stanowiska dotyczącego projektu Krajowego Programu Ekonomii Społecznej na lata 2014 -2023 przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poznańskie spotkanie było ostatnim z czterech zorganizowanych przez OZRSS w makroregionach w ramach konsultacji społecznych. Przybyli na nie przedstawiciele województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Podmioty ekonomii społecznej potrzebują wsparcia także przez umożliwienie podnoszenia kwalifikacji ich zarządom

- Poznańskie spotkanie jest najbardziej różnorodnym z dotychczasowych, bo oprócz przedstawicieli samorządów i podmiotów ekonomii społecznej wzięli w nim udział także przedstawiciele organizacji przedsiębiorców - mówi Cezary Miżejewski, prezes Zarządu OZRSS. - To bardzo wzbogaciło dyskusję. Generalnie uważamy, że założenia Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej za słuszne. Ale dyskusje pokazały, że są rozwiązania, które chcielibyśmy proponować. Część z nich jako elementy Programu, inne bardziej szczegółowe - do dalszych prac związanych z wspieraniem ekonomii społecznej.

Nie tylko ulgi

Uczestnicy spotkania podkreślali, że podmiotom ekonomii społecznej bez wsparcia trudno konkurować na wolnym rynku. Jednym ze źródeł tej sytuacji są wysokie koszty pracy ponoszone z powodu zatrudniania pracowników w większości na umowy o pracę. To zaś wymusza wyższe ceny. Dlatego uczestnicy spotkania uznali, że sensownym wsparciem byłyby nie tylko ulgi podatkowe, ale także okresowe zwolnienia z części składek na ZUS.

Za celowe uznali też ułatwienie dostępu do zwrotnych instrumentów wsparcia, takich jak poręczenia czy pożyczki, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczek obrotowych. Te pozwoliłyby zachować podmiotom ekonomii społecznej płynność w oczekiwaniu na uregulowanie faktur. Jednym z postulatów było także obligatoryjne skrócenie terminu płatności dla podmiotów ekonomii społecznej do maksymalnie czternastu dni.

Zwracano także uwagę, że nie ma dotychczas wypracowanych mechanizmów postępowania na wypadek, gdy przedsięwzięcie nie odniesie rynkowego sukcesu. Proponowano więc z jednej strony stworzenie procedur likwidacyjnych, które pozwoliłyby ograniczyć straty, z drugiej umożliwienie wykorzystywania małych grantów (o wartości 5 lub 10 tysięcy złotych) na przetestowanie na rynku produktów czy usług.

Za niezwykle ważne uznano także podniesienie kompetencji zarówno zarządów podmiotów ekonomii społecznej, jak i organów nadzorczych - rad nadzorczych, komisji rewizyjnych itp.

- Zmiany prawa to jedna kwestia - mówił Cezary Mieżejewski, podsumowując dwudniowe dyskusje. - Druga sprawa to kwestia woli politycznej i rozwoju kultury organizacyjnej, także w samorządach. Ważne, aby ich przedstawiciele mieli świadomość, że korzystając z usług podmiotów ekonomii społecznej przyczyniają się do lokalnego rozwoju. To wspieranie ludzi, którzy tu żyją i tu zostaną. Niestety, w Polsce wciąż mamy często do czynienia z czymś co nazywam syndromem chińskich trampek. Wszyscy wiedzą, że się rozpadną, ale są najtańsze i nikt nie musi się tłumaczyć z tego, że za jakąś usługę zapłacił więcej.

Kolejną kwestią dyskutowaną w czasie spotkania była koncepcja powstania Centrów Usług Społecznych. Centra te miałyby skupić w jednej instytucji wszystkie rodzaje usług społecznych udzielanych obecnie przez różne instytucje.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto