Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Przedsiębiorcy na start - będą dotacje na inwestycje

Monika Kaczyńska
Nowoczesne technologie medyczne to jedna z inteligentnych specjalizacji województwa. Inwestycje w nie będą dodatkowo punktowane
Nowoczesne technologie medyczne to jedna z inteligentnych specjalizacji województwa. Inwestycje w nie będą dodatkowo punktowane KAROLINA MISZTAL
Od 16 listopada będzie można składać wnioski w konkursach, na które przedsiębiorcy czekali z utęsknieniem od chwili uruchomienia Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oba dotyczą przedsięwzięć w ramach Poddziałania 1.5.2 „Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu”. Łącznie na dofinansowanie przeznaczono 398 milionów złotych.

- Możliwość ogłoszenia konkursu była uzależniona od decyzji na szczeblu ministerialnym - wyjaśnia Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Gdy tylko pojawiło się oczekiwane rozporządzenie dotyczące regionalnej pomocy inwestycyjnej dla celu tematycznego III, ogłosiliśmy konkursy.

Zobacz więcej:

Przedsiębiorcy już mogą przygotowywać wnioski o wsparcie innowacyjnych inwestycji w firmach

Wielkopolscy przedsiębiorcy mają także potencjalnie większe niż prowadzący firmy z innych województw szanse na uzyskanie dotacji.

- Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny jest tym, w którym na wsparcie dla firm w ramach jednego konkursu przewidziano prawdopodobnie największą sumę pieniędzy w kraju - podkreśla dyrektor Zobel.

Fundusze unijne - konkurencja w swojej skali

Oba adresowane są do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W obu przypadkach o dotację można się starać na wdrożenie innowacji zarówno poprzez zakup środków trwałych (np. maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych), jak również inwestycje w transfer technologii, nabycie praw patentowych, licencji, know-how, a także nieopatentowane, ale innwacyjne rozwiązania.

Czym zatem konkursy się różnią?
- O tym, w którym konkursie przedsiębiorca złoży wniosek decyduje wartość projektu - wyjaśnia Hubert Zobel. - Pierwszy z konkursów jest przewidziany dla tych, którzy chcą inwestować w innowacyjne rozwiązania o wartości od 50 tysięcy złotych do miliona złotych. Drugi z konkursów jest adresowany do firm, które zamierzają realizować większe projekty: ich wartość jest wyższa niż milion złotych, ale nie przekracza 5 milionów złotych.

W pierwszym z konkursów, dla mniejszych projektów do rozdysponowania jest 298 milionów złotych.

Na dotowanie dużych inwestycji wartych więcej niż milion przeznaczono 100 milionów złotych.

Do podziału jest 398 milionów złotych w dwóch konkursach dla dużych i mniejszych projektów

- Zdecydowaliśmy się ogłosić dwa konkursy, aby rywalizowały ze sobą projekty w nieco bardziej porównywalnej skali - wyjaśnia dyr. Zobel. - Sądzimy, że dzięki temu, iż projekt wart na przykład sto tysięcy złotych nie będzie bezpośrednio rywalizował z takim na przykład za półtora miliona, dotacje będzie mogła uzyskać większa grupa przedsiębiorców niż w sytuacji, gdybyśmy całą pulę pieniędzy dzielili w ramach tylko jednego konkursu.

Fundusze europejskie - innowacyjność pod lupą

W obu konkursach wnioski mogą składać właściciele mikro-, małych i średnich firm, pod warunkiem, że prowadzą działalność na terenie województwa wielkopolskiego. W konkursie mogą startowac także przedsiębiorcy, których główne siedziby firm mieszczą się poza Wielkopolską, ale tylko pod warunkiem, że zgłoszony do konkursu projekt ma być realizowany w oddziale zlokalizowanym w na terenie naszego województwa.

Jak zawsze w przypadku korzystania z pomocy unijnej firma starająca się o dotację nie może znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Jeden przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek. Gdyby stało się inaczej - wszystkie zgłoszone wnioski zostaną odrzucone, tym samym żaden z planowanych projektów nie będzie miał szans na dofinansowanie.

Kluczową sprawą jest jednak innowacyjność projektów.

- W tych konkursach dofinansowanie będzie przyznawane wyłącznie projektom wyso-koinnowacyjnym - podkreśla Hubert Zobel. - Oznacza to, że rozwiązania zawarte w projektach nie mogą funkcjonować na świecie dłużej niż pięć lat, w skali kraju - nie mogą być starsze niż trzy lata. Składający wniosek jest zobowiązany dołączyć do niego opinię o inno-wacyjności i jest to warunek konieczny - dodaje.

Wzór takiej opinii potencjalni beneficjenci znajdą w informacji o konkursie na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl. Wzór opinii zawiera także listę instytucji uprawnionych do wydawania takich opinii. Są to między innymi uczelnie wyższe, jednostki organizacyjne Polskiej Akademii Nauk, ogólnopolskie stowarzyszenia naukowo-techniczne czy branżowe izby gospodarcze, pod warunkiem, że nie są powiązane ze składającym wniosek.

Na dodatkowe punkty w ocenie projektów konkursowych będą mogły liczyć projekty mieszczące się w inteligentnych specjalizacjach województwa. Są to: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, przemysł jutra, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na ICT oraz nowoczesne technologie medyczne.

Wysokość dofinansowania projektów jest zależna od wielkości przedsiębiorstwa. Małe i mikrofirmy mogą liczyć na dotację stanowiącą 45 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, dofinansowanie dla średnich przedsiębiorstw będzie stanowiło 35 proc. tych kosztów.

Fundusze europejskie - wniosek online i na papierze

Wnioski konkursowe można składać od 16 listopada do 30 listopada do godziny 15.30 za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego, z którym można się połączyć pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl.

Jednak już teraz w Lokalnym Systemie Informatycznym można rozpocząć przygotowanie wniosku. Do chwili jego złożenia można go dowolnie poprawiać i zmieniać.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku trzeba będzie złożyć jego wersję papierową - osobiście w Punkcie Naboru Wniosków przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30. Można też wysłać go pocztą bądź przesyłką kurierską. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto