Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Z pomocą Unii gotowi na zmiany na rynku pracy

Monika Kaczyńska
Dla tracących pracę założenie własnej firmy z unijną dotacją  może  być atrakcyjnym rozwiązaniem
Dla tracących pracę założenie własnej firmy z unijną dotacją może być atrakcyjnym rozwiązaniem 123rf
Fundusze europejskie. 15 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego pomoże przystosować się do zmian. Osoby zwolnione, przewidziane do zwolnienia lub nim zagrożone zyskają nowe możliwości

W Wielkopolsce działa ponad 400 tysięcy przedsiębiorstw. Przytłaczająca większość z nich to małe i średnie firmy. Rzeczywistość gospodarcza stawia przed nimi wciąż nowe wyzwania. Dostosowanie się do zmian na rynku wiąże się niejednokrotnie z koniecznością zwalniania części pracowników. Złagodzeniu skutków zmian właśnie im posłużą projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 6.5 „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych”.

Konkurs na te projekty zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach.

- Działanie to jest adresowane głównie do kadry zarządzającej i właścicieli małych i średnich firm - wyjaśnia Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Uczestnikami projektu będą osoby zagrożone zwolnieniem z pracy, przewidziane do zwolnienia lub znajdujące się w okresie wypowiedzenia. Wnioski konkursowe jednak mogą składać te podmioty, które pomogą wymienionym wcześniej odnaleźć się ponownie na rynku pracy.

Osoby zwolnione, zagrożone zwolnieniem lub przewidziane do zwolnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy to często osoby o niskich kwalifikacjach. Ale nie wyłącznie. Dlatego też w ramach projektów konkursowych jest możliwe realizowanie działań pozwalających dostosowywać kwalifikacje do potrzeb rynku niezależnie od wyjściowego poziomu wykształcenia.

Fundusze europejskie - droga do nowej pracy

W konkursie do podziału jest przeszło 17 milionów złotych. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 95 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałe 5 proc. musi zapewnić przyszły beneficjent. Minimalna wartość projektu, który może zostać dofinansowany to 50 tysięcy złotych. Górna granica nie została określona.

Katalog działań, który będzie mógł zostać dofinansowany jest bardzo szeroki - od poradnictwa zawodowego, przez kursy, szkolenia, a nawet studia podyplomowe po subsydiowane zatrudnienie, a także udzielanie dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

Nie oznacza to jednak, że projekty zawierające pojedyncze działania mają wielkie szanse w konkursie.

- Zależy nam, aby były to projekty kompleksowe - podkreśla Sylwia Wójcik. - Uważamy, że dzięki temu będą one bardziej efektywne.

W ocenie projektów konkursowych ważna będzie ich efektywność, wyrażająca się znalezieniem przez uczestników nowej pracy lub uruchomieniem własnej mikrofirmy. Takich osób wśród uczestników projektów, które otrzymają dotację powinno być przynajmniej 50 procent.

Od pomysłu do realizacji Z założenia pierwszym krokiem w ramach projektu zmierzającego do ponownego odnalezienia się na rynku pracy powinno być rozpoznanie potrzeb uczestnika, a także jego mocnych i słabych stron oraz opracowanie Indywidualnego Planu Działania.

Co będzie obejmował ten plan - zależy od możliwości i planów bezpośrednio zainteresowanego.

Kolejnym krokiem może być na przykład doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, ale też udział uczestnika w szkoleniach, kursach itp.

Ważne także, aby szkolenia i kursy były prowadzone na odpowiednim poziomie. Dlatego też, jeśli projekt je przewiduje, instytucje, które mają je poprowadzić muszą być wpisane do Rejestru Instytucji szkoleniowych. Rejestr ten można znaleźć w Internecie pod adresem http://stor.praca.gov.pl. W rejestrze oprócz podstawowych danych instytucji szkoleniowej można znaleźć także informacje o tematyce prowadzonych szkoleń, ich programie, kadrze, warunkach lokalowych, liczbie uczestników wcześniejszych edycji itp.

Także działania związane z doradztwem zawodowym czy pośrednictwem pracy przewidziane w ramach konkursowych projektów muszą być prowadzone przez instytucje wpisane do Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Po przejściu szkoleń, kursów czy skorzystaniu z doradztwa uczestnik programu przystępuje do realizacji kolejnego punktu przewidzianego w Indywidualnym Planie Działania. Może to być staż, podjęcie subsydiowanego zatrudnienia czy rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. O tym, z której z możliwych przewidzianych w projekcie form wsparcia skorzysta jego uczestnik zależy od indywidualnych cech.

- Sytuacja, w której ktoś traci pracę, jest zagrożony zwolnieniem lub przewidziany do niego, dla nikogo nie jest łatwa - mówi Sylwia Wójcik. - Są jednak osoby, których sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza. Są to osoby o niskich kwalifikacjach, a także osoby 50 +. Projekty, które kładą szczególny nacisk na pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy przez przedstawicieli tych grup mogą liczyć na dodatkowe punkty w konkursie.

Fundusze europejskie - wniosek online i na papierze

Już wkrótce ogłoszenie o konkursie ukaże się na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory. Znajdą się tam szczegółowe informacje o naborze, wzory wszystkich potrzebnych dokumentów, a także terminy składania wniosków.

Już od chwili ukazania się ogłoszenia w Lokalnym Systemie Informatycznym pod adresem /lsi.wielkopolskie.pl można wniosek konkursowy przygotowywać. Przed wysyłką można go dowolnie poprawiać i zmieniać.

Po wysłaniu go za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego wnioskodawca ma pięć dni na dostarczenie dokumentacji w wersji papierowej. (Informacje, gdzie należy się skierować i w jakich godzinach dokumenty będą przyjmowane, znajdą się w ogłoszeniu) . Można to zrobić osobiście lub skorzystać z pośrednictwa poczty bądź firmy kurierskiej. Ważne jednak, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ liczy się data wpływu wniosku.

Więcej o funduszach europejskich na

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto