Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Zmodernizowane budynki dla lepszego klimatu

Monika Kaczyńska
Instalacja kolektorów słonecznych to jedna z dróg  poprawy efektywności energetycznej budynku
Instalacja kolektorów słonecznych to jedna z dróg poprawy efektywności energetycznej budynku DPS Koło
Fundusze europejskie. Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej ograniczy emisję CO2 do atmosfery. Niezbędnym elementem wniosku jest zatwierdzony i uchwalony plan gospodarki niskoemisyjnej. Jeszcze w tym roku będzie można składać wnioski o dotacje w ramach działania 3.2.1 „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej”.

W ramach konkursu, który zostanie ogłoszony, do podziału będzie ponad 79 milionów złotych. Występować o nie będą mogli wszyscy właściciele budynków użyteczności publicznej, a więc jednostki samorządu terytorialnego, jednostki od nich zależne posiadające osobowość prawną, takie jak spółki komunalne realizujące zadania własne gminy, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe czy szkoły wyższe.

- Całe działanie 3.2 dotyczy modernizacji energetycznej zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i budownictwa mieszkaniowego - wyjaśnia Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Konkurs, który zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, będzie dotyczył wyłącznie obiektów użyteczności publicznej. I tak będzie można starać się o dotację na modernizację energetyczną np. urzędów, bibliotek, szkół, szpitali, muzeów i tym podobnych.

Fundusze europejskie - modernizacja pod lupą

W ramach projektu będzie można wykonać wszystkie prace, które sprawią, że modernizowany obiekt będzie efektywniejszy energetycznie, a więc będzie potrzebował do funkcjonowania mniej energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Zakres prac możliwych do dofinansowania jest bardzo szeroki: począwszy od docieplenia budynku i wymiany drzwi i okien, przez zmianę systemu grzewczego na bardziej energooszczędny, montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (w tym wykorzystujących kogenerację, po wymianę oświetlenia na energoszczędne i montaż systemów monitorowania zużycia energii i zarządzania nią.

Wszystkie te działania jednak muszą zostać zaplanowane, a ich przewidywane efekty zmierzone.

- Niezbędnym elementem wniosku konkursowego będzie Plan gospodarki niskoemisyjnej - podkreśla Hubert Zobel. - Efektywność planowanych prac musi być potwierdzona audytem energetycznym. To warunki konieczne, by projekt miał szansę na uzyskanie dofinansowania.

Co ważne - projekt konkursowy może obejmować modernizację większej liczby budynków użyteczności publicznej. Dla każdego z nich musi zostać przeprowadzony audyt energetyczny, a całość projektu musi być spójna.

Fundusze europejskie - już oszczędzają energię i środowisko

Skorzystanie z dofinansowania inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej było możliwe także w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Już dziś więc wiele budynków użyteczności publicznej - szkół, internatów szpitali, budynków należących do policji, urzędów, ośrodków zdrowia może pochwalić się rozwiązaniami pozwalającymi zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. W większości przypadków beneficjenci, oprócz docieplenia budynków decydowali się także na wymianę systemów grzewczych na przyjazne środowisku, np. kotłownie gazowe.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w wielu zmodernizowanych obiektach zastosowano kolektory słoneczne. Korzystanie z nich ma wymiar nie tylko ekologiczny - energia uzyskiwana w ten sposób nie jest związana z jakimikolwiek emisjami ani korzystaniem z ograniczonych zasobów środowiska, ale także ekonomiczny. Dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych koszty np. podgrzewania wody spadają o około 30 proc.

Z takich rozwiązań korzysta m.in. szkoła podstawowa w Doruchowie, Szpital Zespolony w Kaliszu , Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Ostrowie dzięki dotacji mógł zainwestować w pompę ciepła.

Pieniądze przeznaczone na dofinansowanie „Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej” pozwolą w ich ślady pójść kolejnym.

Fundusze europejskie - ważne przygotowanie

- Zainteresowanie tym działaniem jest spore - przyznaje Hubert Zobel. - Chcemy wszystkim dać szansę, dlatego w związku z wymogami konkursu termin na złożenie wniosków będzie dłuższy niż zazwyczaj.

Jak wyjaśnia dyrektor, chodzi tu o konieczność dołączenia do wniosku Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Po przygotowaniu, musi on zostać zweryfikowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a gdy to już nastąpi - uchwalony przez samorząd.

- Długość trwania naboru zostanie ustalona tak, by zainteresowani złożeniem wniosku zdążyli z tą procedurą - zapewnia dyrektor Zobel. Dofinansowanie może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektów.

Fundusze europejskie - wniosek nie tylko online

Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem lsi.wielkopolskie.pl

Po wysłaniu wniosku elektronicznie wnioskodawca ma pięć dni na dostarczenie dokumentacji w wersji papierowej.

- W ramach WRPO 2014-2020 dla działania 3.2. „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym” instytucją odpowiedzialną jest Departament Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego - zwraca uwagę Hubert Zobel. - Tu więc należy kierować papierową wersję dokumentacji konkursowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto