Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne pomogą zadbać o zdrowie psychiczne

Monika Kaczyńska
Celem terapii zajęciowej jest między innymi wyrobienie nawyku celowej aktywności
Celem terapii zajęciowej jest między innymi wyrobienie nawyku celowej aktywności 123rf
Choroby psychiczne, dotykające m.in. młodych ludzi stają się wyzwaniem także dla samorządów. Psychoedukacja, terapia grupowa i zajęciowa pomogą wrócić do pełnego, szczęśliwego życia. Fundusze unijne pomogą zadbać o zdrowie psychiczne

Jak najpełniejsze wykorzystanie zasobów pracy jest z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kwestią kluczową. Jednym z czynników wykluczających wiele osób z rynku pracy okresowo lub na stałe jest stan zdrowia.

Rzecz komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy do czynienia z chorobami psychicznymi. Z jednej strony bardzo często dotykają one ludzi młodych, w pełni sił, ograniczając ich szanse życiowe i eliminując z rynku pracy, z drugiej należą do schorzeń najbardziej stygmatyzujących.

Szacuje się, że tylko na schizofrenię cierpi około 1 proc. populacji. To oznacza, że w Wielkopolsce zmagających się z tą chorobą jest około 35 tysięcy osób. Według badania epidemiologicznego zaburzeń psychicznych EZOP liczba osób, które kiedykolwiek w życiu cierpiały na nie, to w Wielkopolsce 494,6 tys.

Jak wynika z danych PFRON osoby zmagające się z chorobami psychicznymi trzykrotnie rzadziej podejmują pracę niż osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności.

Nie musi tak być. Odpowiednia terapia i wsparcie może pozwolić im prowadzić pełne, szczęśliwe życie.

- Przez wiele lat problemy osób cierpiących z powodu niedostatku zdrowia psychicznego były marginalizowane i stanowiły społeczne tabu - mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - W obliczu rosnącej liczby osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania należy walczyć o zasadniczą zmianę podejścia do tego zagadnienia. Zdrowie psychiczne - jego utrzymanie i poprawa stanowi wyzwanie także dla samorządów terytorialnych. Chcemy temu wyzwaniu sprostać - podkreśla.

W tym celu DEFS planuje ogłosić jeszcze w bieżącym kwartale konkurs w ramach Poddziałania 6.6.1 „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, w którym jednym z typów wsparcia będzie realizacja programu adresowanego do chorych na schizofrenię i inne schorzenia przebiegające z objawami psychotycznymi oraz inne schorzenia układu nerwowego.

Najważniejsze cele tego programu to poprawa ogólnego stanu i zachowanie sprawności jego uczestników, wyrównanie braków i dysfunkcji powstałych na skutek choroby oraz przeciwdziałanie ich utrwalaniu, wzmocnienie kompetencji społecznych uczestników i nauczenie ich radzenia sobie w kontaktach z instytucjami i pracodawcami, rozwijanie umiejętności twórczych, a także aktywne wykorzystanie czasu wolnego.

- Naszym celem jest aktywizacja uczestników na każdym poziomie: fizycznym, emocjonalnym i społecznym - podkreśla Sylwia Wójcik.

Fundusze unijne - terapia na dłużej

Z założenie program ma stanowić przedłużenie leczenia na oddziałach całodobowych i dziennych, na których czas pobytu chorych jest limitowany. Uczestnicy mają być kwalifikowani do udziału w programie na podstawie rozpoznania choroby oraz deklaracji uczestnictwa.

Wnioskujący o dotację będą prowadzić program opracowany przez Samorząd Województwa zakładający realizację między innymi takich działań jak psychoedukacja, terapia grupowa, terapia zajęciowa, socjoterapia, a także interwencja socjalna, w razie potrzeby prowadzona w środowisku pacjenta - uczestnika programu.

Nie sposób nie docenić roli któregokolwiek z elementów.

Dzięki działaniom psychoedukacyjnym uczestnicy programu będą mieli szanse dowiedzieć się więcej o swojej chorobie, a także sposobach jej leczenia. To kwestia o kluczowym znaczeniu, bowiem jak twierdzą psychiatrzy, nawet połowa pacjentów przerywa leczenie już w pierwszym miesiącu po wypisaniu ze szpitala. Powody są oczywiście złożone, ale w wielu przypadkach odstawienie zapisanych leków wynika po prostu z braku świadomości możliwych skutków takiego postępowania.

Szersza wiedza o chorobie powinna też pomóc pacjentom radzić sobie z jej objawami, a także zmniejszać lęk związany z doświadczanymi objawami choroby.

W ramach terapii grupowej powinno zostać przeprowadzone rozpoznanie zarówno potencjału pacjentów, jak i indywidualnych problemów, z którymi się zmagają. Wsparcie grupy i wymiana doświadczeń to elementy równie ważne, jak fachowa interwencja skierowana na objawy choroby, z którymi zmagają się pacjenci.

Zasadniczym celem terapii zajęciowej jest fizyczne, psychiczne i społeczne usprawnienie osoby chorej, tak by w największym możliwym stopniu pozostała niezależna. Ważnym elementem jest także pomoc w wyborze zawodu, który chory mógłby wykonywać mimo choroby. Wyrobienie nawyków celowej aktywności, umożliwienie twórczej ekspresji, kontakt z kulturą, zapobieganie alienacji - wszystko to posłuży poprawie stanu zdrowia uczestników programu i podniesieniu ich jakości życia.

Fundusze unijne - dotacja nie dla każdego
Przygotowanie takiego projektu to oczywiście wyzwanie. Wnioskujący o dotację muszą spełniać podstawowe kryteria: zagwarantować, że świadczenia w ramach programu będą realizowane z poszanowaniem prawa i ochrony praw pacjenta oraz że świadczeń zdrowotnych w ramach projektu będą udzielały wyłącznie podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Na dofinansowanie tego rodzaju projektu przeznaczono 260 tysięcy złotych. Wymagany wkład własny beneficjenta to 5 proc. kosztów programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto