Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOŁAŃCZ - Gołaniecki ośrodek domem dla trudnej młodzieży

Barbara Jurga
Gołaniecki  Ośrodek Socjoterapii jest pierwszym tego typu w powiecie – podkreśla Karolina Krenz, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu starostwa w Wągrowcu
Gołaniecki Ośrodek Socjoterapii jest pierwszym tego typu w powiecie – podkreśla Karolina Krenz, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu starostwa w Wągrowcu Barbara Jurga
Po zimowych feriach szkolnych, z początkiem lutego w Gołańczy pierwszych wychowanków przyjmie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Placówkę powołano decyzją Rady Powiatu Wągrowieckiego pod koniec ubiegłego roku.

W konkursie wyłoniono dyrektora placówki, którym została Elżbieta Nowak, dotychczasowy kierownik internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gołańczy. Teraz trwa nabór nauczyciel i wychowawców ośrodka oraz wychowanków.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii jest pierwszą w powiecie wągrowieckim placówką oświatową stworzoną przez samorząd w celu zapewnienia specjalistycznej pomocy młodzieży i dzieciom zagrożonym niedostosowaniem społecznym lub uzależnieniami. Placówka swoje działanie kieruje do dzieci i młodzieży, które nie potrafią funkcjonować w publicznych szkołach, mają problemy rodzinne lub środowiskowe i wymagają wsparcia o charakterze socjoterapeutycznym.

– Zadaniem ośrodka, który powstał na bazie nie w pełni wykorzystywanego budynku internatu, jest umożliwienie uczniom uzyskania, w bezpiecznych warunkach wiedzy i umiejętności niezbędnych do ukończenia gimnazjum – mówi Karolina Krenz, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. – Ponadto placówka zapewni wychowankom opiekę po zajęciach dydaktycznych i psychologicznych, gdyż przy ośrodku działa internat z całodobową opieką wychowawczą. Ośrodek obejmuje gimnazjum specjalne dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz internat. Na początku opieką objętych zostanie około 40 chłopców.

W MOS zatrudnionych zostanie około 20 osób, co przy stale wzrastającym w powiecie wągrowieckim bezrobociu jest bardzo ważne. Obecnie kierownik ośrodka prowadzi nabór pracowników.

Młodzież do placówki kierowana jest, na podstawie postanowień sądów przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Wychowanków może też skierować starosta wągrowiecki na podstawie postanowienia sądu lub wniosku rodziców albo opiekunów prawnych wychowanka. W placówce będą przebywać wychowankowie z całej Polski, a przede wszystkim z terenu powiatu wągrowieckiego i Wielkopolski.

Dokumenty, które należy złożyć, by umieścić młodzieńca sprawiającego kłopoty wychowawcze w MOS, to wniosek rodziców lub opiekunów prawnych, orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia pod specjalną opieką, zaświadczenie z urzędu gminy potwierdzające zameldowanie i odpis skrócony aktu urodzenia, informacja o stanie zdrowia, ostatnie świadectwo szkolne lub odpis arkusza ocen. Wnioski można składać w wągrowieckim Starostwie Powiatowym lub Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii ul. Walki Młodych 35, 62-130 Gołańcz. Za opiekę nad wychowankiem w MOS rodzice i opiekunowie prawni ponosić będą częściową odpłatność za wyżywienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto