Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz od lat nie widząc pacjentki przepisuje jej leki!

Joanna Pacan
Bulwersująca relacja wągrowczanki o sposobie leczenia jej babci. Zdaniem NFZ wszystko jest jednak... zgodnie z prawem.

D o naszej redakcji zgłosiła się jedna z wągrowczanek zaniepokojona sytuacją w przychodni lekarza rodzinnego, w której leczy się jej babcia. - Lekarze ci wypisują recepty na leki bez wizyty pacjenta w placówce. Przynosi się listę z lekami, a kolejnego dnia recepta jest gotowa do odbioru. Moja babcia ostatni raz na wizycie była kilka lat temu. Od kilku lat nie miała przeprowadzanych nawet jakichkolwiek badań, a cały czas ma zapisywane te same leki. Czy jest to zgodne z prawem? Jaką mam pewność, że leki te jej teraz nie zaszkodzą? Może są inne, nowe, które powinna brać? Gdzie jest zainteresowanie lekarzy pacjentami - zastanawia się zaniepokojona zdrowiem swojej babci wągrowczanka. Co jednak ciekawe, wszystko odbywa się zgodnie z procedurami Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości wystawiania recept lekarskich bez osobistego kontaktu z pacjentem, o ile taka potrzeba została zgłoszona i lekarz prowadzący pacjenta nie znajduje przeszkód natury medycznej do skorzystania z takiej formy wystawienia recepty

Za ordynację leków zawsze odpowiada lekarz. Może on kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane wcześniej przez lekarza specjalistę, w sytuacji gdy ten przekazał mu pisemnie informację na temat rozpoznania, sposobu leczenia, rokowań, ordynowania leków, w tym okresu ich stosowania i dawkowania oraz wymaganych wizyt kontrolnych (Zarządzenie Nr 72/2009 Prezesa NFZ z dn. 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna).

Ponadto lekarz POZ może przepisać leki pacjentowi w przypadku schorzeń przewlekłych, w sytuacji gdy zachodzi potrzeba kontynuacji leczenia i w dokumentacji medycznej przez niego prowadzonej znajduje się odpowiednia informacja na ten temat. Lekarz wystawia taką receptę: na prośbę pacjenta chorującego przewlekle i wnoszącego o powtórzenie leków już stosowanych, receptę odbiera sam pacjent lub osoba przez niego upoważniona. Powyższe przepisy mają na celu wyłącznie służyć właściwej i uzasadnionej ordynacji lekarskiej, co chroni zdrowie pacjenta - przekonują przedstawiciele NFZ.

Wągrowczance nie pozostaje więc nic innego jak skłonić swoją babcię, aby ta kolejnym razem nie zgodziła się na przepisanie wcześniejszych leków, a udała się na normalną wizytę u lekarza rodzinnego. Przepisy NFZ nie zmuszą bowiem medyka do takiej wizyty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto