Był jednym z najbardziej zasłużonych wągrowczan, działaczem, historykiem, pedagogiem. Dzięki nadaniu imieniu ulicy pamięć o nim nie zginie.

W nocy z pierwszego na drugiego listopada minionego roku Wągrowiec stracił jednego z najwybitniejszych mieszkańców. O tym jak trudno będzie zastąpić Go nad grobem mówił burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa. Doktor nauk, historyk, autor wielu opracowań ujawniających prawdę o dziejach jakubowego grodu, dziennikarz, pasjonat i działacz sportowy, wychowawca pokoleń młodych wągrowczan, dyrektor jednej z największych szkół, kochający ojciec, mąż, przewodniczący rady miejskiej, laureat wielu prestiżowych wyróżnień... Zasługi zmarłego doktora Władysława Purczyńskiego, który wielokrotnie także na łamach „Tygodnika Wągrowieckiego” wypowiadał się jako niepodważalny autorytet, można by wymieniać jeszcze długo...

I właśnie z racji jego ogromu zasług dla stolicy naszego powiatu nasza redakcja postanowiła zainicjować akcję, która ma na celu nadanie ulicy imienia właśnie doktora Władysława Purczyńskiego. Sytuacja jest tym bardziej sprzyjająca, że w centrum Wągrowca, od ulicy Średniej do Kcyńskiej planowana jest budowa nowej ulicy biegnącej nieopodal ulicy imienia innego znanego wągrowczanina, samorządowca, burmistrza Szymona Wachowiaka.
- To wspaniała inicjatywa, tym bardziej że cała działalność Władka była właśnie związana z Wągrowcem. To jemu oddał większość swojego życia. To o nim pisał w swoich publikacjach. Jest żywy w naszej pamięci, jednak nadanie jego imienia ulicy bezsprzecznie byłoby dowodem wdzięczności za to co robił dla miasta, jakim był człowiekiem - nie kryje wzruszenia na wieść o naszym pomyśle Danuta Purczyńska-Strzelecka, wdowa po zmarłym panu Władysławie.

- Uważam to za wyśmienity pomysł. Po co szukać gdzieś daleko patronów ulic, jak mamy tak zasłużonych wągrowczan. Doktor Władysław Purczyński bezsprzecznie zasługuje na to, aby jego imieniem nazwać ulicę w Wągrowcu, na rzecz którego działał przez dziesiątki lat - przyznaje Wiesław Zając, aktualny przewodniczący rady miejskiej w Wągrowcu.

- Jest wiele zasłużonych dla Wągrowca postaci, których pamięć warto byłoby uczcić nadając ich imiona nowym ulicom. Wspomnę chociażby wciąż nieuhonorowanego księdza Heliodora Grabiasa. Władysław Purczyński z pewnością też jest jedną z ważnych osobistości, które przysłużyły się miastu. Myślę, że warto zrobić katalog takich naszych lokalnych bohaterów i w miarę powstawania nowych ulic nazywać je ich imionami - uważa Krzysztof Poszwa, burmistrz Wągrowca.

Od poniedziałku w naszej redakcji przy ulicy Jeżyka 2d/4 będziemy zbierali podpisy pod specjalną petycją do władz Wągrowca w celu nadania nowej ulicy w Wągrowcu właśnie imienia doktora Władysława Purczyńskiego.
Zachęcamy wszystkich wągrowczan do podpisania się pod listem, który następnie trafi do burmistrza Wągrowca. Ten jeszcze w kampanii wyborczej zapewniał, że będzie brał pod uwagę zdanie Wągrowca, będzie się z nim liczył.

W naszej redakcji już pojawiają się pierwsi zainteresowani podpisem. Oby tak dalej.
Państwo Eugenia i Grzegorz Grochowscy jako jedni z pierwszych postanowili podpisać petycję.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!