Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie strzelam w Sylwestra!

Joanna Pacan
Po raz kolejny stowarzyszenie Empatia, które działa na rzecz zwierząt namawia do akcji "Nie strzelam w sylwestra!" Miłośnicy zwierząt są za, miłośnicy fajerwerków - niekoniecznie.

Znowu, znowu, znowu. Faktycznie, to męczące powtarzać do znudzenia te same fakty, które powinny już być dobrze znane. Podczas poprzednich odsłon „Nie strzelam w Sylwestra” czytaliśmy setki doniesień o przerażonych psach i kotach, o zaginionych zwierzętach. Ile jeszcze takich opowieści trzeba przytoczyć, przeczytać i wysłuchać, żeby w nie uwierzyć i wyciągnąć wnioski?

Strzelali, ale nie strzelają. Że co? Ano właśnie to. Z różnych względów, czasem ekonomicznych, często bezpieczeństwa ludzi, a czasem ze względu na zwierzęta, są takie miejsca, gdzie puszczanie petard i organizowanie pokazów fajerwerków jest albo zakazane, albo mocno ograniczone. W takim Paryżu obowiązuje zakaz używania fajerwerków. Wyobrażacie sobie? Miasto, do którego ciągną zakochani (i nie tylko) po moc wrażeń, również, a może szczególnie, na Sylwestra nie organizuje pokazu fajerwerków od 2001 roku. I dają radę! Gdzieś jeszcze? Owszem, pokazów sztucznych ogni zakazano we Włoszech w 300 gminach i miejscowościach (m.in. w Turynie, Wenecji [przez wzgląd na zwierzęta], Bari, Modenie, Palermo i Pesaro), w Słowenii, w Hong Kongu, a używania jakichkolwiek fajerwerków przez osoby prywatne zakazuje prawo w czterech stanach USA (Delaware, Massachusetts, New Jersey i New York). Ograniczenia wprowadziło 500 gmin i miejscowości we Włoszech, Nicea, Norwegia i Martynika. Co w Polsce? U nas także wprowadzono ograniczenia – w województwie lubelskim, na Podkarpaciu, we Wrocławiu i w Szczecinie.

Czy tam w Paryżu, w Wenecji, na Słowenii nie będą obchodzić nadejścia Nowego Roku? Wolne żarty. Na pewno będą. Czy można się dobrze bawić, słuchając muzyki, tańcząc, pijąc szampana, rzucając konfetti? Niektórym wystarczy spotkanie z bliską osobą albo z dobrą książką. Ale wiadomo, większość woli zabawę w większej grupie. Bawmy się dobrze i z empatią.

W ramach akcji stowarzyszenie Empatia radzi, co robić, by pomóc zestresowanym zwierzętom w sylwestra

1. Odpowiednio zaplanuj spacery z psem, by uniknąć okresu największego hałasu.
2. Nie puszczaj zwierząt luzem. Na wypadek zerwania się psa ze smyczy pamiętaj o adresówce przy obroży.
3. Jeśli masz możliwość, pozostań ze zwierzętami w domu.
4. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb.
5. Pozostaw ulubione zabawki czy przysmaki, aby zapewnić podopiecznemu zajęcie.
6. Zasłoń okna, włącz muzykę lub radio.
7. W domu zachowuj się tak samo jak na co dzień – nie pocieszaj nadmiernie zwierząt, by nie spotęgować lęku.
8. Zapytaj lekarza weterynarii, czy należy podać środki uspokajające (nie działaj na własną rękę).
9. Najtrudniej pomóc dzikim zwierzętom, dlatego zachęcaj także innych do rezygnacji z fajerwerków.
10. Na przyszły rok: odpowiednio wcześnie stopniowo przyzwyczajaj zwierzę do hałasów, skonsultuj się z behawiorystą, zacznij stosować łagodne środki wspomagające walkę z lękiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto