Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Grabiasie zapomnieli, a grób Musolffa zarosły chwasty

ADE
Arkadiusz Dembiński
Ze szczególną troską interesował się losem biednych, opuszczonych starców i osieroconych dzieci wągrowieckich. W 1848 roku założył w Wągrowcu przytułek, a w 1859 roku Dom Sierot pod Opieką św. Jerzego. Dziś jego imię nosi stowarzyszenie, które niesie pomoc potrzebującym. Mowa oczywiście o Jerzym Musolffie, ostatnim wągrowieckim cystersie

Osobie, którą wymienia się jako jedną z najbardziej znamienitych wągrowczan. Jednak jak się okazuje władze Wągrowca, członkowie stowarzyszenia, które nosi jego imię, zapomnieli o nim. Grób duchownego na cmentarzu komunalnym w Wągrowcu porasta wysoka trawa.

Leżą stare wiązanki już zżółknięte. Ktoś wyrzucił tu starą doniczkę z kwiatami jakby nie był to grób znanego wągrowczanina, a zwykły śmietnik. - Byłam przerażona tym jak wygląda ten nagrobek. Niegdyś sama zajmowałam się nim.

Tak z dobrego serca. Któregoś razu jakieś panie tłumacząc, że są ze stowarzyszenia oświadczyły mi na cmentarzu, że teraz to one będą dbały o grób. Jak widać dziś zapomniały - żali się jedna z naszych czytelniczek.

Kto ma obowiązek dbania o grób kapłana? - Zazwyczaj taki obowiązek, jeśli chodzi o zmarłych księży spoczywa na proboszczu parafii. Jednak wtedy, gdy parafia posiada cmentarz. W tym przypadku mówimy o cmentarzu komunalnym. Na pierwszym miejscu o grób powinny troszczyć się więc władze miasta, tym bardziej, że jest to osoba zasłużona dla historii. W kolejnym, moim zdaniem, przedstawiciele stowarzyszenia, które nosi imię duchownego.

Na dalszym miejscu szkoła imienia cystersów, gdyż był on zakonnikiem. Proboszcz parafii klasztornej dopiero na ostatnim miejscu - wyjaśnia ks. Piotr Kalinowski, dziekan wągrowiecki.
- Jest to wyjątkowo przykra sprawa. Władze miasta bardzo szybko zapominają o wybitnych postaciach Wągrowca. Ile czasu potrzebne było, żeby odnowiono pomnik nagrobny burmistrza Szymona Wachowiaka, który zginął pod gruzami zbombardowanego ratusza we wrześniu 1939r.

A co z tyle oczekiwanym upamiętnieniem ks. Heliodora Grabiasa. Nie tak dawno przechodziłem koło grobu ks. Niwarda Musolffa. Wyjątkowo przykry widok. Z tego co dowiedziałem się z prasy to nawet Jego nazwisko na tablicy ulicznej i w dowodach osobistych mieszkańców jest różnie pisane.

Nie sposób wspomnieć o pozostałych wybitnych postaciach Ziemi Wągrowieckiej, o których się w ogóle nie wspomina - nie kryje oburzenia Krzysztof Poszwa, opozycyjny radny miejski.
O wyjaśnienia poprosiliśmy zastępcę burmistrza Wągrowca GrzegorzaKamińskiego.

- W ostatnim czasie nie byłem na tym grobie. Niezwłocznie jednak zajmę się sprawą. Zlecę urzędnikom, którzy sprawują nadzór nad tym jak i nad innymi grobami znamienitych wągrowczan, czy też pomnikami i obeliskami na terenie miasta, aby dopilnowali uporządkowania tego grobu. Bez wątpienia jest to bardzo ważna postać dla historii Wągrowca - przyznaje Kamiński.

To nie jest jedyny przykład kiedy władze zapomniały o znanym duchownym, ważnym dla Wągrowca. Do dziś w żaden sposób nie uczczono pamięć księdza Heliodora Grabiasa. W projektach uchwał na wczorajszą sesję znalazł się natomiast zapis mówiący o nadaniu imienia rondu na ulicy Kościuszki.Władze miasta proponują patrona, który w żaden sposób nie jest związany z miastem. - Jestem przeciwna nazwaniu ronda im. Zamenhofa.

Ustalono wcześniej, że ronda nie będą nosić imion znanych ludzi i myślę, że należy się tego trzymać. W Wągrowcu żyło wielu znamienitych ludzi, którzy po dziś dzień nie są upamiętnieni. Ks. Heliodor Grabias, który zapisał się w pamięci mieszkańców, mimo obietnic włodarzy miasta, do dziś nie został upamiętniony. Teraz głośno jest też o doktorze Maxie Gersonie, który tu się urodził, a ma równie wspaniałe osiągnięcia w leczeniu raka.

Można tak dalej wymieniać osoby związane z Wągrowcem, które należy uhonorować - uważa Katarzyna Jahnz-Jenek. Decyzja rady miejskiej zapadła jednak już po zamknięciu tego wydania „Tygodnika”. ADE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto