Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Ustawa śmieciowa 2013. Segregacja śmieci [PORADNIK]

Agnieszka Strzelczyk
Już za trzy miesiące nastąpią zmiany w odbiorze śmieci, wejdzie bowiem w życie nowa ustawa śmieciowa. Mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych będą wrzucać śmieci do czterech pojemników.

Od 1 lipca zmieniają się zasady płacenia za śmieci, ponieważ ujednolicona została stawka za ich odbiór. Wynosi ona 11 zł dla osób, które będą segregować śmieci i 13 zł dla tych, którzy nie będą tego robić.
Do 31 maja mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą złożyć deklarację, w której zaznaczą czy będą segregować śmieci i ile osób mieszka w gospodarstwie. Inaczej jest w przypadku mieszkańców bloków.

- Daty składania deklaracji mieszkańców wspólnot mieszkaniowych będą się różnić, ponieważ zarządcy mogą ustalić je sobie wewnętrznie - mówi Stanisław Jarząbek, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i gospodarki komunalnej UM.

W drodze rozpisanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przetargu zostanie wyłoniona firma, która odpowiedzialna będzie za odbiór odpadów komunalnych. Oznacza to, że nie będzie konieczności zawierania indywidualnych umów z firmą. W związku z tym, należy jednak jak najszybciej rozwiązać umowę z firmą, która dotychczas odbierała śmieci z gospodarstwa domowego. Jeśli nie wypowie się umowy, to trzeba będzie płacić za wywóz śmieci dwa razy. Wyłoniona w przetargu firma odbierze śmieci zarówno posegregowane, jak i zmieszane. Nie ma więc możliwości, że śmieci nie zostaną odebrane.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych swoje posegregowane odpady będą wrzucać do siatkowych worków z tworzywa sztucznego. Każdy worek będzie przeznaczony osobno na papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz opakowania wielomateriałowe.

Przezroczyste worki z tworzywa sztucznego przeznaczone będą na odpady zielone (trawa,liście itp.), które odbierane będą dwa razy w miesiącu.

Mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych swoje posegregowane śmieci będą musieli wrzucać do odpowiednich pojemników, które będą w czterech kolorach

Mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych swoje posegregowane śmieci będą musieli wrzucać do odpowiednich pojemników, które będą w czterech kolorach: niebieskim (makulatura), zielonym (szkło), żółtym (odpady tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych) i brązowym (odpady biodegradowalne).

Wszystkie śmieci, które nie są objęte segregacją również będą odbierane. Cały czas będzie możliwość oddawania sprzętów elektronicznych w wyznaczonym terminie i miejscu.

Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać makulaturę, czyli: gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, pudełka kartonowe i tekturowe, torebki papierowe, papier pakowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardy mi i tekturę.
Do tych pojemników nie wolno wrzucać: brudnego i tłustego papieru, papieru termicznego i faksowego, podpasek, artykułów higienicznych, worków po cemencie, papieru z folią, rachunków, faktur, pieluch jednorazowych, kartonów po mleku i napojach, tapet.

Do pojemnika zielonego należy wrzucać szkło, czyli: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach i butelki po napojach alkoholowych.
Do tych pojemników nie możemy wrzucać: szkła stołowego, luster, porcelany, ceramiki, żarówek, lamp neonowych, fluoroscencyjnych i rtęciowych, szyb samochodowych, doniczek, izolatorów, szkła żaroodpornego i ekranów telewizyjnych. Należy pamiętać, aby szkła nie tłuc przed wyrzuceniem i dokładnie umyć.

Do pojemnika żółtego należy wrzucać odpady z tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych, czyli: butelki po napojach (zgniecione) i płynach do mycia, plastikowe torby, worki, reklamówki i zakrętki, plastikowe koszyczki po owocach, puszki po konserwach i napojach oraz kapsle.
Nie wolno wrzucać: zabawek, puszek po farbach, baterii, sprzętu AGD, styropianu, butelek po olejach, opakowań po aerozolach i pojemników po wyrobach garmażeryjnych.
Trzeba pamiętać, że wszystkie butelki i puszki muszą być puste umyte i najlepiej zgniecione.

Do pojemnika brązowego
należy wrzucać odpady biodegradowalne, czyli: obierki i resztki warzyw i owoców, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek i łupiny orzechów, kwiaty doniczkowe i cięte.
Do pojemnika nie wolno wrzucać: odchodów zwierzęcych, popiołu z pieca, kominka, papierosów i ich niedopałków, tytoniu, piasku i sorbentów dla kotów, zanieczyszczonych trocin po zwierzętach, resztek jedzenia pochodzenia nie roślinnego, resztek mięsa i kości, zanieczyszczonych trocin po zwierzętach, pełnych papierowych worków z odkurzacza.

Wszystko o ustawie śmieciowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto