Coraz mniej maturzystów decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Problem ten coraz bardziej odczuwają uczelnie techniczne, w tym również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Coraz mniej maturzystów decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Problem ten coraz bardziej odczuwają uczelnie techniczne, w tym również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.

– Faktycznie od kilku lat obserwujemy znaczną przewagę preferencji humanistycznych nad inżynierskimi. Choćby ubiegłoroczne wyniki rekrutacji są wymowne: na dwa kierunki prowadzone przez Instytut Humanistyczny zakwalifikowaliśmy 36 procent przyjętych, tymczasem na trzech kierunkach inżynierskich zdecydowało się studiować zaledwie około 20 procent studentów – wyjaśnia Donat Mierzejewski, prorektor ds. dydaktyki i studentów w pilskiej PWSZ.

Tegorocznej rekrutacji rektor przesądzać jeszcze nie chce.
– O wynikach będziemy mogli rozmawiać we wrześniu, a więc po jej zakończeniu – wyjaśnia.
Sytuację stara się poprawić Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które szuka sposobów, żeby młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych zachęcić. Jednym z takich pomysłów są stypendia – tysiąc złotych – dla najlepszych studentów kierunków technicznych. Na razie nie wiadomo jednak, czy pilscy studenci mechaniki oraz budowy maszyn, a także budownictwa również będą mieli szansę na ten dodatkowy profit. Uczelnia ciągle czeka na decyzję resortu w tej sprawie.

Okazuje się, że młodzież częściej wybiera do studiowania kierunki humanistycznie, ponieważ zwyczajnie wydają się one łatwiejsze. Jednak głównym źródłem przekonania o tym, że kierunki techniczne są trudne jest to, że uczniowie nie znają podstawowych pojęć i praw matematyki i fizyki, co często wynika z zaniedbań na poziomie szkoły średniej i gimnazjalnej.

Dlatego, aby zachęcić ich do studiowania, w pilskiej PWSZ, od ubiegłego roku organizowane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych. To, że są one bardzo pomocne i dają efekty, potwierdzają sami studenci. Sytuację tę może również poprawić obowiązkowa matura z matematyki.
– Konieczność przygotowania się najpierw do obowiązkowej matury z tego przedmiotu, a następnie proponowane przez nas wsparcie uzmysłowi kandydatom na studia, że warto, kosztem większego wysiłku „na starcie”, zagwarantować sobie sukces w przyszłym życiu zawodowym – podsumowuje Mierzejewski.
Co najważniejsze, przyszli inżynierowie mają większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Najlepsi absolwenci uczelni będą mogli odbyć 10-miesięczny staż w renomowanych firmach, z którymi współpracuje szkoła. Pensja stażysty to 2400 złotych brutto. Warto więc o pieniądze powalczyć.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!