Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piszemy list motywacyjny

[email protected]
Napisaliśmy życiorys (CV), a przyszły pracodawca domaga się jeszcze listu motywacyjnego. To odpowiedź na konkretne ogłoszenie, przybliżająca motywy, jakimi kierowaliśmy się składając wniosek o przyjęcie do pracy, czyli ...

Napisaliśmy życiorys (CV), a przyszły pracodawca domaga się jeszcze listu motywacyjnego. To odpowiedź na konkretne ogłoszenie, przybliżająca motywy, jakimi kierowaliśmy się składając wniosek o przyjęcie do pracy, czyli aplikację.

List motywacyjny jest rozwinięciem i uzupełnieniem życiorysu. Wysyłany do przyszłego pracodawcy, musi być kierowany do konkretnej osoby. Zwiększa to szansę na otrzymanie odpowiedzi.

List motywacyjny składa się z kilku części. Na wstępie przedstawiamy się i wyjaśniamy, w jakim celu wysyłamy list. W części drugiej odwołujemy się do życiorysu (CV) wysłanego razem z listem - podkreślamy tu i rozwijamy jego najważniejsze elementy. Dobrze wymienić konkretne sytuacje, w których nabyliśmy daną umiejętność.
W tej części listu piszemy także o kwalifikacjach, które zdecydowały o złożeniu aplikacji. Jeśli wiemy, że w przedsiębiorstwie jest wolne interesujące nas stanowisko - zgłaszamy na nie swoją kandydaturę. Gdy takiej informacji nie mamy, określamy zakres obowiązków lub wymieniamy stanowisko, które by nas satysfakcjonowało. Możemy również zasugerować, że jeśli teraz nie ma wakatu, będziemy skłonni zastanowić się nad ofertą w przyszłości. To przedostatnia, trzecia część listu. Na zakończenie wysuwamy propozycję kontaktu, np. telefonicznego. Można podać swój numer telefonu, zaznaczając godziny, w których będziemy oczekiwać na informacje. Pozostaje jeszcze tylko podziękować za poświęconą nam uwagę i wyrazić nadzieję spotkania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakich błędów nie popełniać

Bez schematów

Wielu kandydatów na pracowników nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie podczas rekrutacji odgrywa prawidłowo napisany list motywacyjny. Jest to bowiem forma pierwszego kontaktu pracodawcy z przyszłym pracownikiem.
Zwykle pisząc list motywacyjny posługujemy się już gotowymi schematami, przepisując prawie słowo w słowo zdania ze wzoru. - To błąd - uważa Katarzyna Porębska, kierownik Biura Doradztwa Personalnego i Zawodowego "Arba", świadczącego pomoc przy tworzeniu listów motywacyjnych i CV. - Zanim zabierzemy się do pisania listu motywacyjnego powinniśmy najpierw zastanowić się, w jakim celu to robimy. Musimy pamiętać, iż osoba rekrutująca już na podstawie naszych dokumentów jest w stanie stwierdzić, czy jesteśmy interesujący, czy też nie. Od tej oceny często zależy, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Prawda w słowie
Dobrze napisany list motywacyjny powinien odzwierciedlać osobowość autora. - Ujawnia się ona m.in. poprzez sposób pisania, wykorzystywane sformułowania i zwroty - wyjaśnia Katarzyna Porębska. - To pomaga we wstępnym poznaniu kandydata na pracownika. Jeżeli przepisujemy gotowe wzorce, to często nie zastanawiamy się, ile tkwi w nich o nas prawdy.

Doświadczenie w branży

List motywacyjny jest naszą wizytówką. Powinien być zatem czytelny, czyli napisany przy użyciu prostych i jasnych sformułowań oraz odpowiednio skonstruowany graficznie.
- Powinniśmy zawrzeć w nim wszystkie najistotniejsze fakty z przebiegu naszej dotychczasowej kariery zawodowej - radzi Katarzyna Porębska. - Jeżeli piszemy o doświadczeniu zawodowym, to koniecznie podajmy, w jakich branżach je zdobyliśmy.

Zgodnie z prawdą

Pisząc w liście motywacyjnym o znajomości języków obcych, często bywamy kłamczuchami - twierdzi Katarzyna Porębska. - Osoby bezkrytyczne piszą, że znają go dobrze, gdy tymczasem nie potrafią płynnie sformułować nawet kilku zdań. Z kolei skromni poligloci również określają swoją znajomość jako dobrą, gdy tymczasem grubo przerastają tych pierwszych. Aby uniknąć takich sytuacji i niepotrzebnie nie dezorientować rekrutującego, najlepiej jest podać stopień ukończonych kursów i ich nazwę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto