Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w szkole! Czy można było go uniknąć? Strażacy wyjaśniają jakie są przepisy

Arkadiusz Dembiński
OSP GOŁAŃCZ/D. Kachelski
Komin w szkole, w której wybuchł pożar, był czyszczony raz w roku. Jak informują strażacy, instalacje gdzie pali się węglem powinny być czyszczone cztery razy w roku! Czy tak było w tym przypadku?

W ostatnich dniach straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze w szkole w Panigrodzu pod Gołańczą. - O godz. 18:15 zostaliśmy wezwani do pożaru sadzy w kominie. Chodziło o szkołę podstawową imienia Mikołaja Kopernika w Panigrodzu - informują gołanieccy druhowie. Na szczęście pożar wybuchł wieczorem, kiedy to w placówce nie odbywały się już zajęcia.

- Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeczyszczeniu komina przy pomocy szczotki kominiarskiej oraz wyczyszczeniu wyczystki. Cały budynek został sprawdzony również kamerą termowizyjną oraz miernikiem wielogazowym. Na miejsce przybyła dyrektorka szkoły. Budynek w dniu wybuchu pożaru nie był kontrolowany, ani też nie był przewidziany do kontroli, więc trudno nam określić stan posiadanych przeglądów przewodów kominowych - przyznaje Piotr Kaczmarek ze straży pożarnej w Wągrowcu.

Postanowiliśmy sprawdzić to u źródła, czyli u dyrekcji szkoły. Ta w rozmowie telefonicznej przyznała, że posiada aktualny przegląd kominiarski. Nie chciała jednak rozmawiać na temat regularności czyszczenia kominów, rozłączając się. Jak wyjaśniają strażacy, przeglądy kominiarskie budynków należy dokonywać raz w roku.

Nie jest to samo co... czyszczenie kominów. - Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym, w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania: od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące - wyjaśnia Jacek Rochowicz, naczelnik wydziału operacyjno- kontrolno-rozpoznawczego KP PSP w Wągrowcu.

Czy tak było w tym przypadku?

- Jak często kominiarz czyścił przewody kominowe w szkolnym budynku? - zapytaliśmy przedstawicieli urzędu gminy w Gołańczy, pod który podlega szkoła.

- Kominiarz czyścił przewody kominowe w listopadzie 2018 roku - przekonują.

Rodzi się jednak pytanie, czy było to jedyne czyszczenie? Czy w placówce pomijano czyszczenia co trzy miesiące, które powinny mieć miejsce z racji, że budynek opalany jest węglem? - Na podstawie ustaleń z panią dyrektor, raz w roku - odpowiadają na pytanie odnośnie częstotliwości czyszczeń kominów w szkole przedstawiciele urzędu. - Osoby, które zaniedbują obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i wentylacyjnych lub nie dokonują naprawy uszkodzeń tych przewodów w myśl Kodeksu Wykroczeń podlegają karze aresztu, grzywny albo karze nagany .Jednocześnie informujemy, iż regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych zmniejszają prawdopodobieństwo powstania pożaru - przekonuje naczelnik wydziału operacyjno kontrolno-rozpoznawczego straży pożarnej.

Jak informują przedstawiciele gołanieckiego urzędu, po wydarzeniach z Panigrodza zwrócą się do straży o przeprowadzenie kontroli w podległych instytucjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto