Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotuj samochód do zimy. Dobre opony to podstawa

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
W trudnych zimowych warunkach samochód potrzebuje specjalnej troski. Przed nadejściem mrozów warto sprawdzić stan akumulatora, sprawdzić i wymienić płyny i przede wszystkim założyć odpowiednie opony.

Zima to najbardziej wymagający czas dla naszych samochodów. W niskich temperaturach, na drogach posypywanych piaskiem i solą cierpi lakier i podwozie, a akumulator może odmówić posłuszeństwa w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Dlatego zanim u mechaników i w zakładach wulkanizacyjnych zaczną się kolejki, warto przygotować samochód na nadejście tego trudnego okresu.

Bez prądu ani rusz
Serwis akumulatora nie jest czynnością trudną, ale kierowcy często ją bagatelizują. Podstawa to uzupełnienie elektrolitu, którego poziom powinien być na tyle wysoki, aby przykrywać ołowiane płytki wewnątrz baterii. W bezobsługowych akumulatorach można to uczynić tylko w serwisie. Zanim nadciągną mrozy, warto go także doładować. Eksperci radzą, aby tę czynność zaplanować na wolny dzień, ponieważ lepsze efekty daje dłuższe ładowanie słabszym prądem. W przypadku starszych akumulatorów warto sprawdzić stan u fachowca, który będzie w stanie określić, na ile ładowanie przywróci mu sprawność.

Druga, równie istotna sprawa to kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych.

– Jeśli latem układ chłodzenia był w dużej części zalany wodą, przed zimą należy bezwzględnie zastąpić ją specjalnym środkiem, który nie krzepnie w niskich temperaturach. Zostawiając w układzie wodę narażamy się na tak zwane rozmrożenie silnika, które najczęściej kończy się uszkodzeniem głowicy, chłodnicy i kanałów, którymi płynie ciecz chłodząca. Naprawa samochodu w takiej sytuacji może kosztować wiele tysięcy złotych – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl.

Zmienić trzeba także płyn do spryskiwaczy. Tylko płyn zimowy daje gwarancję skuteczności działania w niskich temperaturach. A przede wszystkim nie zamarznie i nie uszkodzi zbiornika, kiedy nadejdą mrozy.

Szyby i uszczelki
Aby poprawić widoczność, szyby od środka można natrzeć preparatem zapobiegającym osadzaniu się pary, która zimą jest szczególnie uciążliwa. Wynika to z dużej różnicy temperatur i wilgoci na zewnątrz oraz w środku samochodu. Dodatkowo szybę czołową można pokryć od zewnątrz specjalną powłoka hydrofobową, która ułatwi spływanie wody i podniesie sprawność wycieraczek.

- Zanim na stałe spadną temperatury, warto natrzeć uszczelki środkiem na bazie silikonu, który zapobiegnie ich przymarzaniu do drzwi. Tę czynność radzę powtarzać po każdym, zimowym myciu samochodu – mówi Filip Fischer.

Lakier należy po myciu zabezpieczyć twardym woskiem, który ochroni go przed zarysowaniami.

Pamiętaj o oponach!
Zdecydowanie najistotniejsza jest jednak wymiana opon na zimowe. Trzeba pamiętać, że ogumienie to jedyny punkt styczny samochodu z podłożem. Aby zapewnić pojazdowi odpowiednią trakcję, trzeba założyć opony, które ze względu na swoją unikalną mieszankę i budowę, na mrozie nie będą twardniały.

– Dobrą przyczepność w niskich temperaturach gwarantują zimówkom silikon i krzem, które sprawiają, że guma jest odpowiednio plastyczna i zarazem szorstka. Bieżnik bogaty w dodatkowe nacięcia sprawdza się z kolei na śniegu. Znacznie lepiej odprowadza go z opony – mówi Filip Fischer.

Wymianę opon zaleca się, kiedy średnie temperatury spadną w dzień poniżej 10 stopni, w nocy poniżej zera. Takie ogumienie działa optymalnie już w temperaturach poniżej plus siedmiu stopni, nawet jeśli nie pada śnieg.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto