Obchody Święta Niepodległości w Wągrowcu zawsze były bardzo uroczyste. Tegoroczne okazały się jeszcze lepsze.

Wszystko zaczęło się od „Koncertu pamięci poległych w walce o niepodległość”, który odbył w poniedziałek, 10 listopada w klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu. Koncert ten, w wypełnionej słuchaczami po brzegi świątyni, otworzył dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który przypomniał wszystkim obecnym, że Święto Niepodległości powinniśmy obchodzić radośnie, bo świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Chwilę potem kościół wypełniła muzyka – piękna, ponadczasowa „Msza koronacyjna” W. A. Mozarta, którą poprzedziły wzniosłe i patriotyczne średniowieczne utwory polskie: „Bogurodzica” oraz „Gaude Mater Polonia”.

Pięknie wykonane przez Orkiestrę Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz wągrowiecki Chór The Hoor kompozycje – pod batutą wspaniałego wągrowczanina prof. Bernarda Mendlika, laureata tegorocznej nagrody Honorowego Obywatelstwa Miasta Wągrowca – sprawiły, że widzowie zgotowali artystom owację na stojąco.

Następnego dnia, 11 listopada w tej samej świątyni odbyła się miejska msza św. „W intencji Ojczyzny”, w której licznie wzięli udział mieszkańcy naszego miasta. Podczas mszy poczty sztandarowe wystawiło wiele wągrowieckich instytucji i organizacji: Rada Miejska w Wągrowcu, Towarzystwo Św. Wojciecha, Cech Rzemiosł Różnych, Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Wągrowiec, Bractwo Strzeleckie w Wągrowcu, Ochotnicza Straż Pożarna, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Waldemara Balcerowicza w Wągrowcu, I Liceum Ogólnokształcące im Powstańców Wlkp., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Krąg Seniorów ZHP „Damy Radę”.

Po zakończeniu nabożeństwa przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Kościuszki odbyła się Manifestacja Patriotyczna, przed którym delegacje miejskich i powiatowych instytucji i organizacji złożyły kwiaty i zapaliły znicze, aby oddać hołd tym, którzy zginęli za Polskę i za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sadownik (gość)

Takie uroczystości są bardzo fajne, ale cóż... Szkoda, ze tylko raz w roku. A tak swoją drogą to władza wychodzi na ulice żeby się pokazać bo wybory...