Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Bardzo ważne zmiany...

Joanna Pacan
Od dzisiaj w naszym kraju obowiązują trzy nowe ustawy.

Dzięki uruchomieniu Systemu Rejestrów Państwowych będzie można od tej chwili złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub odebrać akt urodzenia w dowolnej gminie, bez względu na miejsce zamieszkania.
Uruchomiony przy okazji wprowadzenia nowych przepisów program Źródło pozwoli na jednoczesną rejestrację nowo narodzonego dziecka oraz jego zameldowanie. Ponadto System Rejestrów Państwowych wygeneruje dla dziecka nr PESEL.

Tak jak dotychczas, Urząd Stanu Cywilnego w Wągrowcu będzie ponadto rejestrował zawarte małżeństwa i zgony występujące na terenie Miasta i Gminy Wągrowiec.

Natomiast w nowej ustawie określono, że odpisy aktów stanu cywilnego będzie można pobrać w każdym urzędzie stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło urodzenie, zgon czy zawarcie małżeństwa. Jest to odmiejscowienie wydawania odpisów z aktów stanu cywilnego, polegające na tym, że np. chociaż urodzenie zarejestrowano w USC w Bydgoszczy, to odpis aktu urodzenia można pobrać w Wągrowcu lub każdym innym USC. Podobnie będziemy mogli postępować w przypadku odpisu aktu małżeństwa, czy zgonu który będzie można pobrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie Polski. Niestety, czas oczekiwania na taki dokument może się wydłużyć do 10 dni roboczych.

Nowe przepisy pozwalają także na zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego, nie tylko w przypadkach osób będących w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą godne miejsce zawarcia małżeństwa, zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości.

Dowody osobiste

Zgodnie z nowymi przepisami od początku marca br.:
- można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie miasta/gminy w Polsce;
- w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa jeden rodzic lub opiekun prawny;
- w przypadku, gdy wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną, chorą, nie wychodzącą z domu, w sprawie odbioru dowodu osobistego można działać za pośrednictwem pełnomocnika;
- fotografia dołączana do wniosku o wydanie dowodu osobistego powinna być wykonana według podobnych zasad, jak ta do paszportu – do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- w dowodzie osobistym nie będzie adnotacji o miejscu zameldowania (do tej pory każda zmiana adresu zameldowania wymagała wymiany dowodu osobistego);
- wniosek o wydanie/wymianę dowodu osobistego będzie uproszczony.

UWAGA! Wymianie podlegają tylko te dowody osobiste, które utraciły ważność.

W zakresie spraw związanych z ewidencją ludności pojawi się także możliwość uzyskania numeru PESEL przez cudzoziemca bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.

Uwaga! Nowe rozwiązania, mimo że docelowo mają być dla mieszkańców korzystne, na etapie wprowadzania mogą znacznie wydłużyć czas załatwiania spraw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto