Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem jest najgorszy autogaz w kraju

Alicja Zboińska
Paliwo nie trzymające norm uszkadza silniki aut
Paliwo nie trzymające norm uszkadza silniki aut fot. Jakub Pokora
Bijemy smutny rekord - jakość autogazu na stacjach w województwie łódzkim jest najgorsza w Polsce.

Trefny gaz sprzedawany jest na blisko 14 proc. skontrolowanych stacji, podczas gdy w województwie opolskim na co dziesiątej, a w Małopolsce w zaledwie 6 proc. placówek.

Raport o jakości paliw za 2010 rok opublikował właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Lektura nie napawa optymizmem. - Blisko 3,5 procent próbek benzyny i oleju napędowego nie spełniało norm jakościowych - czytamy w raporcie UOKiK. - Rok wcześniej było to niewiele ponad 3 procent. Poprawiły się wyniki jakości oleju, ale pogorszyły gazu LPG: zastrzeżenia wzbudziło prawie 4 procent skontrolowanych próbek w porównaniu z 0,78 proc. w 2009 roku.

Skontrolowano także stacje, na które skarżyli się konsumenci albo wytypowały je organy ścigania. Inspektorzy wrócili też tam, gdzie w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 618 próbek oleju napędowego i benzyny na 536 stacjach, 31 zostało zakwestionowanych: 21 oleju napędowego (5,03 proc.) i 10 benzyny (4,17 proc.).

Czytaj także: Renowacja pałacu herbsta za 20 milionów złotych

W naszym województwie inspektorzy skontrolowali 70 stacji paliw i 33 punkty sprzedające gaz. Nieprawidłowości wykryli na siedmiu. Na stacji spółki Janisz w Giecznie pod Białą ponad trzy razy przekroczona została zawartość siarki, a w Piotrkowie na stacji Kajpol przy ul. Rakowskiej wykryto w paliwie zbyt dużo metanolu. Podobnie było w Majkowie Małym (powiat piotrkowski).

Najczęstszy zarzut do jakości gazu dotyczył albo obecności zakazanego siarkowodoru, jak na stacji Bliska w Wyskokach w gminie Stryków, albo zbyt mocnego działania korodującego na miedzi, które zostało stwierdzone na stacji w Wyskokach, ale także w Brzezinach (PHU Eko-Gaz Jatczak przy ul. Waryńskiego) i Borysewie koło Poddębic (PHU Agat Bis). Powoduje to szybsze korodowanie części, np. filtrów.

Eksperci przestrzegają, że zbyt duża zawartość siarki w benzynie bezołowiowej powoduje skrócenie żywotności katalizatora, a w konsekwencji problemy z właściwą pracą silnika. A silnik też może skorodować.

W przypadku gazu istotne są proporcje propanu i butanu. Zimą udział propanu powinien być większy, aby auto sprawnie ruszało, a latem mniejszy, aby się nie przegrzewał i nie uszkadzał katalizatorów, głowicy silnika i uszczelki pod głowicą. W gazie nie powinno być siarkowodoru, gdyż powoduje korozję i zanieczyszcza środowisko.

O nieprawidłowościach inspektorzy powiadomili prokuraturę. Za sprzedaż paliwa złej jakości grozi grzywna do miliona złotych, można też trafić do więzienia - najkrócej na trzy miesiące, najdłużej na pięć lat.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto