Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WĄGROWIEC - Honorowe Nagrody Miasta

JB
W kategorii działalność gospodarcza wyróżniony został Hotel Pietrak
W kategorii działalność gospodarcza wyróżniony został Hotel Pietrak Fot. A. Dembiński
Już po raz trzynasty kapituła Honorowych Nagród Miasta Wągrowca, których symbolem są spiżowe figurki patrona grodu – św. Apostoła Jakuba Starszego, zebrała się aby spośród zgłoszonych kandydatur wybrać tegorocznych laureatów. W tym roku do nagród zgłoszono 5 kandydatur. Kapituła zadecydowała, że laureatami nagród zostali: w kategorii działalność gospodarcza – Hotel Pietrak; w dziedzinie oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna – Andrzej Słoma a za działalność społecznikowska – Alojzy Jessa.

Przypomnijmy, że członkami Kapituły są burmistrz miasta Wągrowca – Stanisław Wilczyński, przewodniczący Rady miejskiej – dr Władysław Purczyński oraz proboszcz parafii farnej pw. Św. Apostoła Jakuba Starszego, dziekan Dekanatu Wągrowieckiego ks. kanonik Piotr Kalinowski. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: za działalność gospodarczą, w kategorii oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna oraz za działalność społecznikowską. Laureatami nagród mogą zostać mieszkańcy miasta a uprawnionymi do zgłaszania kandydatur są instytucje, stowarzyszenia, organizacje oraz grupy mieszkańców Jakubowego Grodu.
W tym roku do nagród zgłoszono 5 kandydatur. Kapituła zadecydowała, że laureatami nagród zostali: w kategorii działalność gospodarcza – Hotel Pietrak; w dziedzinie oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna – Andrzej Słoma a za działalność społecznikowska – Alojzy Jessa.
W kategorii działalność gospodarcza laureatem honorowej nagrody miasta Wągrowca został Hotel Pietrak, zgłoszony przez Miejski Klub Sportowy „Nielba”. Sieć hoteli Pietrak to rodzinna firma, która działa od początku lat 90. XX w. a w jakubowym Grodzie jest obecna od 7 lat. Czterogwiazdkowy obiekt hotelowy na skarpie Jeziora Durowskiego stał się wizytówką miasta oraz magnesem, który przyciąga turystów krajowych i zagranicznych a także firmy, które tutaj organizują spokania, konferencje i szkolenia. W ubiegłym roku hotel rozbudowano i obecnie obiekt dysponuje 130 miejscami noclegowymi, jaccuzi, sauną, salą bilardową i wieloma innymi atrakcjami oraz salą balowo – konferencyjną na 300 miejsc. W ubiegłym roku hotel przyjął ponad 80 tys. gości, w tym wielu z zagranicy. Hotel Pietrak jest także sponsorem MKS Nielba – finansuje 2 3 wyjazdy rocznie piłkarzy ręcznych na mecze ekstraklasy a także sponsorując wyżywienie zawodników i kadry trenerskiej na meczach wyjazdowych. Wysoki standard obiektu sprawia, że zagraniczne ekipy sportowe goszczące w Wągrowcu zatrzymują się w hotelu. Tylko w tym roku byli to sportowcy z Francji, Włoch, Gruzji, Luksenburga, Finlandii i Chorwacji a także polska kadra narodowa. Hotel promuje nasze miasto wśród gości także poprzez „Kuriera Hotelowego” - własne wydawnictwo dla gości. Warto podkreślić, że oprócz licznych certyfikatów wągrowiecki hotel jest zdobywcą II miejsca w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski” czytelników „głosu Wielkopolskiego”.
Za osiągnięcia w kategorii nauka, kultura, oświata i kultura fizyczna laureatem Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca został Andrzej Słoma, którego do nagrody wytypował Polski Związek Działkowców z Rodzinnego ogrodu działkowego „Nad Nielbą”, którego laureat jest członkiem od 2000 r. Jest tam animatorem życia kulturalnego, organizując imprezy kulturalno- rekreacyjne dla dzieci i działkowców. Andrzej Słoma w Jakubowym Grodzie jest znany jako redaktor „Głosu Wągrowieckiego”, gdzie w stałych, pisanych przez 15 lat felietonach „Spacerkiem po mieście”, pisał o radościach i bolączkach mieszkańców. Przez wiele lat zbierał wągrowieckie prowincjonalizmy i wyrażenia pałuckiej gwary, które opublikował w książce: „Wągrowieckie lyry wuja Jacha”. Napisał także książkę pt. „Bractwo strzeleckie w Wągrowcu 1547 – 2006”. jest współzałożycielem wągrowieckiego Bractwa Strzeleckiego oraz Wągrowieckiego stowarzyszenia Szlaku Cysterskiego. Ponadto stworzył sportową wersję gry karcianej „Bośka”. Jest znany jako organizator turniejów tej gry; mistrzostw Wągrowca i mistrzostw Polski. Był przez wiele lat organizatorem licznych imprez kulturalnych. Był radnym Rady powiatu Wągrowieckiego IV kadencji. Był odznaczony wieloma medalami i odznaczeniami.
Za działalność społecznikowska uznanie Kapituły zyskał Alojzy Jessa, którego kandydaturę zgłosiła Akcja Katolicka Parafii Farnej. Alojzy Jessa urodził się w 1935 r. w Przysiece w gminie Wągrowiec. Jest doktorem nauk technicznych, absolwentem wydziału technologii drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Pracował na ważnych stanowiskach w wągrowieckich przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego, był także nauczycielem teoretycznych przedmiotów zawodowych w ZSP nr 1 w Wągrowcu. Od ponad 37 lat jest radnym Rady Miejskiej Wągrowca. Aktywnie działa w Obwodowym Komitecie Samorządzie Mieszkańców nr 7 i w Społecznej Komisji Pojednawczej mieszkańców Osiedla Berdychowo, gdzie dał się poznać jako inicjator wielu przedsięwzięć: powołania ośrodka zdrowia, przedszkola, oddziału poczty, świetlicy osiedlowej, boiska i klubu sportowego. Jest aktywnym działaczem Stowarzyszenia im. ks. J. N. Musolffa oraz parafialnego oddziału Akcji Katolickiej kościoła farnego. Jego zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej zaowocowało wyróżnieniem Alojzego Jessy wpisem do Złotej Księgi Polskiego Samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto