Skrzyżowanie dwóch rzek Wełny i Nielby to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wągrowcu. Choć legendy mówiły, że to dzieło natury, tak naprawdę skrzyżowanie zostało stworzone sztucznie podczas prac melioracyjnych w 1830 roku

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Osobliwość taka może zaistnieć tylko na terenach płaskich, przy małym spadku wody. Wody obu przecinających się rzek nie mieszają się ze sobą, lecz płyną własnymi nurtami Rzeka Nielba wpada do Wełny, ich wody wpadają w ruch wirowy, po czym wody każdej z nich płyną dalej swoim korytem.

Po 2400m Nielba wpada do Wełny niedaleko Jeziora Łęgowskiego. Zjawisko to zwane zwane jest potocznie bifurkacją, choć w rzeczywistości nią nie jest warte jest obejrzenia.

Zaprojektowana przez Adalberta Schulemanna z Bydgoszczy zmiana miejsca ujścia Nielby do Wełny miała za zadanie poprzez wprowadzenie Nielby w miejsce rozdzielania się biegu Wełny, ochronę miasta przed zalewaniem go wodami powodziowymi obu rzek oraz zapewnienie w okresach suchych odpowiedniego poziomu wody w Wełnie, poziomu pozwalającego na pracę młyna wodnego przy obecnej al. Jana Pawła II.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Obserwator (gość)

Czas by Wągrowiec poważnie postawił na turystykę i ściągał turystów -może prócz skrzyżowania rzek otworzyć jakieś osobliwe muzeum ?

mysz (gość)

sztuczne czy prawdziwe ale i tak piękne - przez starszych mieszkańców Wągrowca zwane JULA :-) niejeden z nich tam właśnie nauczył się pływac - lubię tam wracać