(© mat. pras.)

Napisać, że to piękna opowieść o miłości to za mało. „Znajdź mnie” J. S. Monroe’a to wciągający, trzymający w napięciu thriller psychologiczny z miłosną historią w tle.

„Choć posiwiałem wśród drogi
Po nizinach, po wyżynach,
Dowiem się, gdzie mi uciekła,
Ucałuję i przytrzymam”


- od tego fragmentu „Piosenki Aengusa Wędrowca” Yeatsa zaczyna się książka „Znajdź mnie” brytyjskiego pisarza J. S. Monroe’a. Napisać, że to rzecz o wielkiej miłości - to zdecydowanie za mało. To wciągający thriller psychologiczny z niepokojącą aurą i tajemnicą, którą główny bohater książki (a wraz z nim również czytelnik) stara się rozwikłać od samego początku.

Rosa, dziewczyna Jara, popełniła samobójstwo, w czasach, kiedy razem studiowali w Cambridge. Podobno rzuciła się do wody z molo w Cromer (nigdy nie znaleziono ciała). Po pięciu latach od jej pogrzebu Jar, początkujący pisarz, wciąż jest przekonany, że jego ukochana żyje. Widzi ją w metrze, na ulicy..., ale jego terapeutka uważa, że to halucynacje. Że nie poradził sobie jeszcze z żałobą.

Kiedy Jar dostaje plik z dziennikiem Rosy, zaczyna myśleć, że może to ona chciała, żeby go odnalazł. Może zostawiła mu jakiś trop? Pogrążony w rozpaczy chce zrozumieć, dlaczego i w jakich okolicznościach umarła (jeśli naprawdę do tego doszło). I dlaczego napisała: „nie powinnam zostawiać po sobie śladów?”

Od tego momentu Jar ma przeczucie, że ktoś go śledzi i obserwuje. Włamanie do jego mieszkania i firmowego komputera, aresztowanie przez policję - to na pewno nie były przypadki - uważa. W końcu dociera do dziennikarza, który pisał o rekrutacji studentów Cambridge do brytyjskiego wywiadu. Tak trafia do półświatka, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje.

Książka J. S. Monroe’a, który sam studiował anglistykę w Cambridge (ma też duże doświadczenie dziennikarskie), to kawał dobrej rozrywki, opowieść pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autor stopniowo dawkuje napięcie. W pewnym momencie czytelnik zaczyna podejrzewać właściwie wszystkich. Nie będziecie mogli się oderwać. Polecamy!

O AUTORZE:

J. S. Monroe studiował anglistykę na uniwersytecie Cambridge, pracował w Londynie jako niezależny dziennikarz i współpracował z BBC Radio 4. Był także korespondentem zagranicznym „Daily Telegraph” w Delhi i prowadził dodatek „Daily Telegraph Weekend” w Londynie. Znajdź mnie to jego szósta powieść.

Sprawdź też: "Niepowstrzymana" Szarapowa. Autobiografia jednej z najlepszych tenisistek świata

Zobacz:

źródło: X-News/ Dzień Dobry TVN

Książki

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!