Pewnego dnia trener fitnessu Alberto Beto Perez zapomniał przynieść na zajęcia muzykę do aerobiku. Na całe szczęście miał przy sobie kilka płyt z latynoską muzyką i tak zupełnie przypadkowo wymyślił zumbę. To połączenie fitnessu z tańcem opanowało świat, Polskę a tak że Wrocław, gdzie już dzisiaj rusza maraton zumby.

Parafrazując znaną frazę - tańczyć każdy może, ale oczywiście trochę lepiej lub trochę gorzej. Na szczęście, żeby ćwiczyć-tańczyć zumbę nie potrzeba walce znajomości kroków, a jak zapewne wielu czytelników i czytelniczek miało okazję sprawdzić to na sobie, ich nauka potrafi być bardzo żmudna. Bo w końcu pobujać się w rytm muzyki i trochę pokręcić to zadanie, któremu podoła każdy, ale zapamiętać kroki, wykonać je we właściwej sekwencji i nie patrzyć przy tym na stopy - to dopiero jest sztuka!

Pełna podobnych myśli wybrałam się na zajęcia zumby. Nazwa zajęć brzmi prawie jak samba, ale to nie do końca to samo. Zumba podobnie do samby ma latynoamerykański rodowód, ale tańczy się ja nie na słynnym karnawale w Rio de Janeiro, a w fitness klubach.

Tą nowa formę ćwiczeń, w której gorące latynoskie rytmy zostały połączone ze sporą dawką ruchu wymyślił Kolumbijczyk Alberto Beto Perez. Wszystko zaczęło się od tego, że Beto Perez zapomniał płyt z muzyką na prowadzone przez siebie zajęcia z fitnessu, więc zamiast skocznej muzyki do ćwiczeń przyniósł ze swojego samochodu płyty z muzyką latynoską. A że oprócz ćwiczeń przez dłuższą część swojego życia zajmował się tańcem i choreografią połączył je z aerobikiem tworząc zumbę.

Taneczny fitness szybko przyjął się w USA skąd kilka lat temu przywędrowała do Europy, a dziś staje się coraz bardziej populara i w Polsce.
Przemysław Waszczyszyn uczy zumby we Wrocławiu i okolicach przez sześć dni w tygodniu, a w piątki można go spotkać w klubie Bodyfit przy ul. Pretficza 37, gdzie i ja wybrałam się, żeby przekonać się czym jest zumba.

- W zumbie nie chodzi o to, żeby wykonać idealnie każdy ruch, ale o dobrą zabawę, to ćwiczenia, które mają być bardzo przyjemne i doskonała forma aktywności żeby odstresować się i rozluźnić mięśnie po ciężkim dniu - wyjaśnił mi na wejściu. Kiedy spytałam czy można się bardzo zmęczyć, instruktor odpowiedział mi krótkim "tak" i bardzo szerokim uśmiechem.

Co okazało się w zumbie jeszcze lepsze nie tylko nie trzeba znać kroków, ale też nie ma w niej określonych zasad, a to co tańczymy-ćwiczymy zależy od danej piosenki i fantazji prowadzącego. Pojawiają się tu kroki z takich tańców jak brazylijska samba czy kolumbijska cumbia, tańczone w rytm muzyki reggaeton łączącej w sobie elementy popularnych latynoskich gatunków i hip-hopu lub tak zwanego pop latino, który znamy dzięki takim artystom, jak Ricky Martin, Shakira, Juanes, Jennifer Lopez czy Pitbul. A ten ostatni artysta nawet zaprosił twórcę zumby do stworzenia choreografii do jednego ze swoich teledysków.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!