Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrodzono lekarzy w Pile. Złote i Srebrne Eskulapy zostały rozdane - kto je otrzymał? [ZDJĘCIA, FILM]

Martin Nowak
Martin Nowak
Pilska Delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej odznaczyła lekarzy Złotymi i Srebrnymi Eskulapami. Kto znalazł się w tym zaszczytnym gronie?

Nagrody dla lekarzy

To była bardzo ważna i sentymentalna uroczystość, która od lat jest kontynuowana przez pilską delegaturę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Tym razem, zasłużonych lekarzy wyróżniono - w niedzielę 4 czerwca - w murach Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Złotym Eskulapem odznaczeni zostali lekarze i lekarze dentyści po 50 latach od uzyskania prawa wykonywania zawodu, natomiast Srebrne Eskulapy przyznano w 25. rocznicę uzyskania dyplomu lekarskiego.

Eskulapy podczas uroczystości wręczali: lek. Joanna Harbuzińska-Turek - przewodnicząca delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Pile i dr n. med. Krzysztof Kordel - prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

- Jest to niezwykle ważna uroczystość, podczas której lekarze lekarzom przyznają wyróżnienie z okazji 25. i 50. rocznicy uzyskania dyplomu lekarza. Jest to wyróżnienie tym bardziej szczególne, że nie przyznajemy go z automatu. Na to, aby uzyskać to odznaczenie, lekarze muszą sobie zasłużyć. Zarówno swoją ścieżką zawodową, jak i postawą w życiu osobistym i społecznym -

mówi lek. Joanna Harbuzińska-Turek.

Wydarzenie miało charakter bardzo uroczysty i niepowtarzalny. W innych miejscowościach mogą pozazdrościć lekarzom pracującym na naszym terenie. Eskulapy przyznawane są bowiem tylko w Pile.

- Nie będę ukrywał, że zazdroszczę pilanom tego pomysłu. Próbowałem rozpowszechnić go w całej Wielkopolsce, ale autorzy uznali, że pomysł zostaje w północnej Wielkopolsce. Jest to świetna inicjatywa. Uhonorowanie 25, a zwłaszcza 50 lat pracy -

mówi dr n. med. Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na trochę rozrywki. Przed publicznością, wystąpił bardzo zdolny wokalista Dawid Krzyk. Był też czas na rozmowy i poczęstunek.

od 16 lat

LISTA NAGRODZONYCH

Złoty Eskulap:

  • Maria Abucewicz
  • Krzysztof Bobkiewicz
  • Elżbieta Marciniak
  • Alina Nowak
  • Leokadia Rosochacka-Szulc

Srebrny Eskulap:

  • Dorota Domagalska
  • Tomasz Domagalski
  • Krzysztof Jarzyński
  • Beata Kasprzak
  • Marcin Kawczyński
  • Justyna Lepka-Domagała
  • Wanda Michalak-Mikołajewska
  • Hanna Rauhut-Wawrzyniak
  • Maciej Wawrzyniak

Przybliżamy sylwetki lekarzy, którzy zdobyli Złote Eskulapy. Oto oni:

Alina Nowak

Doktor urodzona w Wągrowcu. Tam ukończyła Szkołę Podstawową nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich.

W 1964 roku rozpoczęła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu – wydz. Lekarski oddz. Stomatologiczny. W 1968 roku na okres dwóch lat przerwała studia, które ponownie podjęła w 1970 roku i ukończyła w 1973 roku. Po studiach podjęła pracę lekarza stomatologa w Poradni Stomatologicznej Przychodni Rejonowej w Wągrowcu. W 1974 roku przeszła do pracy w Ośrodku Zdrowia w Wapnie, gdzie pracowała do 1978 roku. Praca została przerwana tragicznymi wypadkami w Kopalni Soli w Wapnie...

W 1978 roku przeprowadziła się do Piły, gdzie rozpoczęła pracę jako lekarz stomatolog w Przychodni Rejonowej nr 2 przy ul. Roosevelta. Po roku przeszła do pracy w Przychodni Przyzakładowej przy Kombinacie Budowalnym przy ul. Kossaka. Następnie, pracowała w Gabinecie Stomatologicznym w Zespole Szkół Zawodowych w Pile przy ul. Teatralnej. Przez rok pełniła nocne dyżury w Poradni Stomatologicznej w Szpitalu Wojewódzkim. Pracowała także w Poradni Stomatologicznej Huty Szkła w Ujściu oraz w gabinecie stomatologicznym na terenie jednostki wojskowej w Pile przy ul. Podchorążych.

W 1985 roku przeszła do pracy w Przychodni Przyzakładowej przy ZNTK w Pile, a następnie do Przychodni PKP przy ul. Żeromskiego 7, gdzie pracowała aż do 2000 roku. W tym samym roku - po reformie w służbie zdrowia - pracowała na kontrakcie w spółce „Medkol” do roku 2005. Od 2005 roku przez 5 lat pracowała w prywatnym gabinecie stomatologicznym w Pile przy ul. Żeromskiego 7. W 2010 roku przeszła na emeryturę.

Elżbieta Marciniak

Urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Choszcznie - dawne woj. Szczecińskie.

W 1968 roku rozpoczęła studia na wydziale stomatologicznym Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. We wrześniu 1973 roku rozpoczęła pracę w Ośrodku Zdrowia w Starej Łubiance. W roku 1977 uzyskała I stopień Stomatologii Ogólnej.

Następnie pracowała w ZOZ Wałcz, a od stycznia 1979r. w ZOZ Piła w starej i nowej Przychodni na ul. Roosevelta.

Ma dwie córki, które też ukończyły Pomorską Akademię Medyczną. Aleksandra jest dr n. med. ginekologiem-położnikiem i onkologiem ginekologicznym. Hanna dr n. med. pediatrą i nefrologiem dziecięcym. Pani doktor podkreśla, że jest z nich bardzo dumna.

Od grudnia 2018r. jest na emeryturze. Należy do Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zwiedza Polskę i świat. Działa jako wolontariusz. Uprawia różne sporty i cieszy się wolnym czasem.

Krzysztof Bobkiewicz

Krzysztof Bobkiewicz urodził się 74 lata temu w Gnieźnie. Tam ukończył szkołę podstawową i męskie liceum ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Studia medyczne ukończył na wydziale lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od drugiego roku studiów utrzymywał się bez wsparcia rodziców, dzięki podjęciu pracy jako tłumacz w Morskiej Agencji, polegającej na usługach tłumacza dla marynarzy obcych bander podczas wizyt lekarskich. Po trzecim roku wstąpił w związek małżeński, a po dwóch latach urodził mu się syn.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w ZOZO Pyrzyce jako kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia z Izbą Porodową. Zaliczył staż podyplomowy i rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych. Po dwóch latach przeniósł się do Koszalina do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na stanowisko kierownika Przychodni Rejonowej. Tam kontynuował specjalizację z interny, dodatkowo pracował w Pogotowiu Ratunkowym i jako inspektor sanitarny w jednostce resortowej MSW. Po dwóch latach przeniósł się do Piły na stanowisko Dyrektora Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Pile zaliczył egzamin z interny, rozpoczął i ukończył specjalizację z epidemiologii w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Pracując w Sanepidzie dodatkowo pracował w Oddziale IOM woj. Szpitala Zespolonego. Po odejściu na emeryturę dyr. Wojewódzkiego Sanepidu został powołany przez Ministra Zdrowia na stanowisko Państwowego Inspektora Sanitarnego i dyr. Wojewódzkiego Sanepidu. Praca na tym stanowisku wymagała dużej mobilności i musiał zmienić kierunek specjalizacji na niezabiegową. Zatrudnił się na neurologii i tą specjalizację ukończył. Po odejściu z pracy w Inspekcji podjął i ukończył specjalizację z medycyny rodzinnej. Po tym podjął pracę na kontrakcie z Kasą Chorych, zmienionej na NFZ, gdzie pracuje do tej pory.

Jest żonaty, ma dwóch dorosłych i samodzielnych synów. Był odznaczony srebrnym krzyżem zasługi i odznaką za wzorową pracę w ochronie zdrowia.

Leokadia Rosochacka-Szulc

Leokadia Rosochacka-Szulc urodziła się w miejscowości Rosokolnia na Litwie (dawniej były to posiadłości jej dziadków ze strony ojca).

W 1959 r. w wieku 12 lat z rodzicami, rodzeństwem i babcią szczęśliwie przeżyła trudy repatriacji. Rodzina znalazła swoje nowe miejsce w Chynowie w okolicy Zielonej Góry u dziadków ze strony matki, którzy powrócili z Sybiru.

Rozpoczęła naukę w piątej klasie szkoły podstawowej, którą ukończyła z powodzeniem w 1961r.. Kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Elektroradiologii w Zielonej Górze.

W latach 1967-1973 studiowała na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, pracując w czasie wakacji jako technik elektroradiologii w Zielonej Górze.

Po ukończeniu studiów jako stypendystka pracowała w Wałczu. W wałeckim szpitalu rozpoczęła specjalizację I stopnia z anestezjologii i reanimacji, którą ukończyła w 1976r. O wyborze specjalizacji decydowało przede wszystkim uczestnictwo w postępie naukowym. W 1981 r. uzyskała specjalizację drugiego stopnia z anestezjologii i intensywnej terapii. Na stanowisko ordynatora w szpitalu przy ul. Wojska Polskiego w Pile została powołana w 1983r. Po przeniesieniu Szpitala z AL. Wojska Polskiego na ul. Rydygiera w 1988r. pełniła funkcję ordynatora Intensywnej Opieki Medycznej.

W okresie ordynatury Pani Doktor w pilskim szpitalu od roku 1988 do końca 2007r., a więc przejścia na emeryturę, jak podkreśla - dynamiczny rozwój anestezjologii, przede wszystkim nowoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej i polskiej transplantologii zachęcił lekarzy do podejmowania specjalizacji utożsamianej w zapewnieniem bezpieczeństwa i życia pacjenta.

Prowadziła szkolenie specjalizacyjne dla wielu pokoleń lekarzy, z którymi pracowała przez wiele lat. Ordynatorką jako specjalistką, a jednocześnie pełniącą funkcję kierowniczą na swoim oddziale, a także promotorką specjalizacji była 24 lata.

W latach 2008-2001 po przejściu na emeryturę podjęła pracę w opiece pacjentów znajdujących się pod domową wentylacją mechaniczną, poprawiając jakość życia zarówno pacjentów, jak i ich rodzin i opiekunów.

- W każdej trudnej chwili sięgałam do wspomnień z dzieciństwa, by pokonać własne ograniczenia i przełamywać kolejne bariery, które dotychczas wydawały się nieprzekraczalne -

mówi Leokadia Rosochacka-Szulc.

Maria Abucewicz

Urodziła się w Ińsku, w województwie zachodniopomorskim. Tam ukończyła szkołę podstawową. Dalej kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Drawsku Pomorskim w klasie z językiem łacińskim, które ukończyła w 1966r. W tym samym roku rozpoczęła naukę w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie na wydziale lekarskim, ukończoną z nagrodą rektorską.

Pierwszą pracę rozpoczęła w Szpitalu Kolejowym w Szczecinie na oddziale wewnętrznym, tam rozpoczęła specjalizację. W 1975r. urodziła córkę.

- W tym roku wraz z mężem podjęliśmy decyzję wyjazdu do nowotworzonego województwa pilskiego i zatrudniłam się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Pile na stanowisku lekarza rejonowego -

wspomina.

W 1976r. urodziła syna. W tym czasie ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych. Po 10 latach pracy w rejonie zmieniła stanowisko pracy, została kierownikiem izby przyjęć w wymienionym szpitalu. Izbą przyjęć kierowała również w Szpitalu Specjalistycznym, po jego otwarciu do 1993r. Po utworzeniu oddziału reumatologicznego w tym szpitalu rozpoczęła pracę jako asystent i otworzyła specjalizację z reumatologii. Równolegle prowadziła poradnię reumatologiczną przyszpitalną. Pracę jako reumatolog kontynuowała do 2013r.

Poza pracą w szpitalu była orzecznikiem ZUS oraz prowadziła poradnię reumatologiczną w Zespole Poradni Specjalistycznych PULS do 2022r. W tym roku zakończyła działalność zawodową i przeszła na pełną emeryturę.

Nagrodzono lekarzy w Pile. Złote i Srebrne Eskulapy zostały ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto