Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W niedzielę, 28 kwietnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Procesja z relikwiami świętego przeszła z kościoła św. Michała na plac przed katedrą, gdzie odbyła się suma odpustowa.

Wyjaśniając hasło obchodów bp Radosław Orchowicz podkreślił, że nawiązuje ono do zbliżających się wydarzeń i przygotowań, jakie w związku z nimi rozpoczną się w archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z odpustem. Jest to obchodzony w Kościele powszechnym w 2025 Rok Święty, a lokalnie 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznica utworzenia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej i najstarszej na ziemiach Polski.

- Pielgrzymi nadziei, bo wszyscy mamy odkrywać nadzieję i nieść ją współczesnemu światu, tak bardzo dziś niespokojnemu i zalęknionemu. Jako ludzie wierzący mamy też pamiętać, że cały czas jesteśmy w drodze do Boga, wezwani do pogłębiania więzi z Nim i z drugim człowiekiem, z troską i świadomością, że każde życie jest cenne i ma sens

- mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

W niedzielny ranek (28 kwietnia) o 9.15 srebrna trumna św. Wojciecha przeniesiona została ponownie w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana była suma odpustowa. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Jacka Jezierskiego z Elbląga. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość – z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając wszystkich przybyłych na niedzielne uroczystości odpustowe.

„Tak jak przeszło tysiąc lat temu, tak i dziś modlitwa przy jego grobie niech będzie zaczynem pokoju i pojednania, źródłem niegasnącej nadziei” – mówił Prymas podkreślając, że to właśnie powrót do korzeni staje się motywem przewodnim rozpoczynających się przygotowań do przyszłorocznego 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, która to uroczystość odbyła się w Gnieźnie w 1025 roku. Jest to także czas przygotowań do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego oraz do gnieźnieńskiego jubileuszu 1025-lecia istnienie archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

„Nie byłoby w Gnieźnie zapewne ani metropolii, ani królewskich koronacji, gdyby nie odwaga i męczeńska śmierć św. Wojciecha, który wyruszając z Polski, z dworu Bolesława Chrobrego, wyruszył, by ewangelizować pogańskich Prusów. Jego działalność wykraczała zatem znacznie dalej niż piastowskie ziemie i po dziś dzień przelana wtedy krew rodzi obfite owoce” – mówił abp Polak.

Jak co roku podczas sumy odpustowej miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych misjonarzom rozpoczynającym pracę w różnych zakątkach świata. W tym roku krzyże otrzymało 14 osób: 12 kapłanów, osoba świecka i siostra zakonna. Pojadą do: Kazachstanu, Zambii, Argentyny, na Martynikę, do Tanzanii, Ekwadoru, na Kubę, do Papui Nowej Gwinei i Boliwii.

[video]135873[/video]

Uroczystości świetowowjciechowe to także doroczna pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona. Przybyli pieszo m.in. szlakiem Ottona III z Ostrowa Lednickiego, autokarami, ale i na rowerach z Barcina. W sobotnie popołudnie Mszę św. odprawił dla nich bp Artur Ważny z Tranowa. Młodzi pielgrzymowali pod hasłem „Razem w drodze”, a towarzyszył im m.in. brat Maciej z Taize. By się w życiowej drodze „nie zgubili”, każdy otrzymał na pamiątkę kompas.

W sobotnich i niedzielnych uroczystościach świętowojciechowych wzięło udział ponad 30 biskupów z Polski i z zagranicy.

Do Gniezna przyjechali m.in.: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, kard. Dominik Duka abp praski senior, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie, bp Algirdas Jurevicius z diecezji teleszańskiej na Litwie, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Wacław Depo z Częstochowy.

Z okazji odpustu w Gnieźnie zorganizowano również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbył się m.in. XXX Festiwal Muzyczny Adalbertus. W niedzielę w godzinach 12.00-16.00 była również możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedry, podziemi katedralnych, Drzwi Gnieźnieńskich, Muzeum Archidiecezjalnego oraz prezentowanych tam ekspozycji.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów mahometańskich. Nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno ówczesne elity świeckie, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał ze swoim bratem przyrodnim Radzymem najpierw do Rzymu, a później do pogańskiego plemienia Prusów. Jego misja trwała krótko. Rankiem 23 kwietnia 997 roku zginął zamordowany przez pogańskiego ofiarnika ciosami włóczni. Miał wówczas 41 lat. Został pochowany w Gnieźnie. Dwa lata później papież Sylwester II ogłosił go świętym erygując jednocześnie pierwszą na ziemiach polskich metropolię ze stolicą w Gnieźnie, w skład której weszły: archidiecezja gnieźnieńska, diecezja kołobrzeska dla Pomorza, diecezja wrocławska dla Śląska i diecezja krakowska dla Małopolski . Dekret zrealizowano w roku 1000, podczas historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, kiedy do grobu św. Wojciecha, swojego przyjaciela, przybył z pielgrzymką cesarz Otton III.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto