Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w szpitalu w Wągrowcu z udziałem Ministra Zdrowia, Prymasa Polski i Wojewody Wielkopolskiego

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
W szpitalu w Wągrowcu miała miejsce uroczystość, na której pojawili się między innymi Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Prymas Polski Wojciech Polak czy Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Do szpitalnej kaplicy wprowadzono relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej.

Wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej miało miejsce w sobotę 18 lutego 2023 roku w szpitalu w Wągrowcu. Uroczystości, które zorganizowano w pomieszczeniu SOR-u otworzył dyrektor szpitala Przemysław Bury. Głos zabrali także między innymi Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Prymas Polski abp. Wojciech Polak, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński oraz kapelan szpitala ks. Piotr Frelich.

Ten ostatni przedstawił zaproszonym gościom, a także pracownikom szpitala krótki życiorys Hanny Chrzanowskiej, której relikwie miały być za chwilę wprowadzone do szpitalnej kaplicy. Zebrani mogli między innymi usłyszeć fragment jednego z jej wystąpień.

ZOBACZ TAKŻE

Podczas uroczystości dyrektor szpitala dr Przemysław Bury został odznaczony przez Ministra Zdrowia odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia"

Po oficjalnej części oddelegowane osoby udały się do kaplicy, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta pod przewodnictwem Prymasa Polski. Wprowadzono podczas niej relikwie - cząstkę kości błogosławionej. Z uwagi na to, że kaplica jest niewielka, pozostali goście oglądali transmisję mszy świętej

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Prymas poświęcił szpitalne oddziały.

ZOBACZ zdjęcia z uroczystości w WągrowcuE

Uroczystości w szpitalu w Wągrowcu z udziałem Ministra Zdrow...

ZOBACZ TAKŻE

Kim była błogosławiona Hanna Chrzanowska?

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 w Warszawie. Jej rodzina, mimo, że była zamożna, nie była obojętna na losy osób potrzebujących. Po maturze Hanna podjęła pracę w sekcji Komitetu Ochrony Polski, kwestując na rzecz ubogich. Wtedy też zdecydowała, że zostanie pielęgniarką. Okazją do tego było pojawienie się w Krakowie organizacji Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu szkoły dla pielęgniarek wyjechała w styczniu 1925 na studia pielęgniarstwa społecznego w ramach stypendium Rockefellera do Paryża, a następnie do Belgii. Powróciwszy do Polski poświęciła się pracy pedagogicznej, szkoląc nowe zastępy pielęgniarek. W 1925 zawiązało się Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Zawodowych, którego została aktywną członkinią, pełniąc w nim okresowo różne funkcje w jego Zarządzie. Brała także czynny udział w pracach nad ustawą o pielęgniarstwie. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała z Warszawy do Krakowa, w którym włączyła się do pracy w organizacji charytatywnej pod przewodnictwem abp. Adama Stefana Sapiehy. Była pomysłodawczynią systemu tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Przekonywała proboszczów do rozszerzania opieki nad chorymi w domu w obrębie parafii, a siostry zakonne do współpracy. Inspiracje do dalszej pracy czerpała poprzez rozwój swojej duchowości, m.in. uczestniczenie w codziennej mszy świętej czy też korzystanie z sakramentu Eucharystii. Z inicjatywy członkiń Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w 1993 powstała propozycja wyniesienia jej na ołtarze. Do beatyfikacji potrzebny był cud za jej wstawiennictwem. Takim cudem okazało się uleczenie z rozległego udaru mózgu Zofii Szlendak-Cholewińskiej, która dzięki jej orędownictwu wyzdrowiała oraz powróciła do pełnej sprawności. Beatyfikacja nastąpiła 28 kwietnia 2018 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, podczas uroczystej mszy świętej, którą sprawował w imieniu papieża Franciszka legat papieski kard. Angelo Amato przy licznym udziale duchowieństwa oraz pielęgniarek, lekarzy, chorych z ich opiekunami, a także wolontariuszy oraz jej krewnych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto