Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wielkopolski wręczył odznaczenia państwowe. Wśród nagrodzonych były redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego"

Alicja Durka
Alicja Durka
Odznaczenia otrzymali Tomasz Łęcki, Wojciech Bogajewski, Tadeusz Kieliszewski, Maciej Mazurek i Wojciech Wybranowski.
Odznaczenia otrzymali Tomasz Łęcki, Wojciech Bogajewski, Tadeusz Kieliszewski, Maciej Mazurek i Wojciech Wybranowski. Adam Jastrzębowski
W poniedziałek odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z udziałem sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery oraz wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Wśród wyróżnionych znalazł się były redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego" Wojciech Wybranowski.

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy pięciu zasłużonych Wielkopolan otrzymało dziś Ordery Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu aktu dekoracji dokonał sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Dera oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Order ustanowiony został w 1921 r. i nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

– Ta Wasza codzienna praca, codzienna służba jest najlepszym wyrazem patriotyzmu. To oznaczenie dzisiaj jest z jednej strony podziękowaniem Rzeczpospolitej za to, co robiliście dla kraju, ale z drugiej strony to nie jest finał Waszych działań. To jest zobowiązanie, żeby jeszcze więcej pracować – tego oczekuje Polska, tego oczekuje Wielkopolska

– mówił minister Andrzej Dera.

– Aktywność zawodowa każdego z Panów dotyka różnych dziedzin życia. Angażują się Panowie w popularyzowanie polskich tradycji, historii naszego narodu, działalność społeczną, publicystyczną i medialną. Każdy z Panów jest profesjonalistą w swojej branży i każdy, odwołując się do wielkopolskiego etosu pracy, realizuje osobistą wizję patriotyzmu

– podkreślał wojewoda Michał Zieliński.

Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski

Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski został wyróżniony Tomasz Łęcki za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, kultury i tradycji oraz za działalność społeczną.

Tomasz Łęcki - W latach 1981 – 1998 uczestnik ruchu harcerskiego, członek i założyciel władz krajowych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej; w latach 1998-2014 burmistrz Murowanej Gośliny; w latach 2003-2011 Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski; w latach 2015-2019 Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, od grudnia 2019 roku Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jest osobą szczególnie zasłużoną dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierającą działalność edukacyjną, naukową i badawczą Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Wojciech Bogajewski

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości, za działalność na rzecz upamiętniania prawdy o zbrodni katyńskiej został nagrodzony Wojciech Bogajewski.

Prezes Stowarzyszenia Katyń, fundator tablic i obrazów pamięci w kościele pw. Jana Kantego w Poznaniu, redaktor, organizator wystaw i prelekcji dla młodzieży na temat powstania wielkopolskiego oraz ludobójstwa w Katyniu.

Tadeusz Kieliszewski

Za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej wyróżniono także Tadeusza Kieliszewskiego.

Działacz spółdzielczy i samorządowy; był radnym Rady Miejskiej Poznania; wieloletni wiceprezes zarządu Akcji katolickiej Archidiecezji Poznańskiej; w latach 2017-2021 Przewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej; współzałożyciel Społecznego Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

Maciej Mazurek

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i sztuki, za działalność społeczną i publicystyczną nagrodzono także Macieja Mazurka.

W czasie studiów na UAM w latach osiemdziesiątych działał w podziemiu w Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość i w Solidarności Walczącej. Krytyk sztuki, poeta, malarz, publicysta, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, Członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt; Członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu; pracował w TVP Kultura i TVP Poznań; publikował na takich portalach jak: wPolityce.pl, Gazecie Polskiej Codziennie, Do Rzeczy, w Arteonie, w Toposie. Obecnie prezes Radia Poznań.

Wojciech Wybranowski

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, za pracę dziennikarską i publicystyczną nagrodę otrzymał Wojciech Wybranowski, były redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego"

Od 1992 roku pracuje jako dziennikarz, pracował w Naszym Dzienniku, Rzeczypospolitej, Uważam Rze, Do Rzeczy; od czerwca 2021 pełni funkcję redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego; przez szereg lat ujawniał i piętnował szereg nieprawidłowości w działaniach administracji rządowej i samorządowej. Jako dziennikarz od lat promuje polską i wielkopolską historię.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wojewoda wielkopolski wręczył odznaczenia państwowe. Wśród nagrodzonych były redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto