Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki w policji 2023. Poznaj dokładne stawki dla poszczególnych stopni funkcjonariuszy

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Zastanawiasz się, czy nie wstąpić w szeregi policji? Być może w podjęciu decyzji pomoże ci znajomość stawek jakie otrzymują funkcjonariusze. Poznaj wszystkie grupy zaszeregowania.
Zastanawiasz się, czy nie wstąpić w szeregi policji? Być może w podjęciu decyzji pomoże ci znajomość stawek jakie otrzymują funkcjonariusze. Poznaj wszystkie grupy zaszeregowania. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na jakie stawki mogą liczyć młodzi funkcjonariusze, a co z osobami, które pełnią funkcje kierownicze? Jak się okazuje, te dane są jawne i błyskawicznie możemy się dowiedzieć ile zarabia się na poszczególnych etapach policyjnej kariery. Po szczegółowe informacje - kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii. Pod każdym ze zdjęć szczegółowo opisano wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach.

Spis treści

Zarobki w policji w 2023 roku

Podobnie jak w niemal każdym innym zawodzie ostateczne zarobki w policji uzależnione są od szeregu czynników. Mowa tu m.in. o:

  • wynagrodzeniu zasadniczym, które zależy od grupy zaszeregowania,
  • dodatku stażowym,
  • dodatkach służbowych/funkcyjnych i za stopień.

Zobacz też: Miasta w których żyje się najlepiej. Mieszkać tu to marzenie wielu

To oczywiście nie wszystko. Funkcjonariusze policji mogą liczyć również mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. Te wszystkie składowe, łącząc ze sobą i dzieląc przez liczbę miesięcy dają nam realne wynagrodzenie jakie otrzymuje policjant.

Ilu policjantów mamy w Polsce?

Koniec roku jest właściwym momentem do podsumowań. W minionych 12 miesiącach w policji pracowało ok. 98,5 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2022 r.), z czego na stanowiskach wykonawczych (grupy zaszeregowania od 1 do 6) - ponad 84,8 tys.

- W tej liczbie mieści się w 1 grupie zaszeregowania ponad 3,8 tys. kursantów (3,9 proc. ogółu policjantów). W 2 i 3 grupie zaszeregowania zatrudnionych jest 15,3 tys. osób, w tym na etacie policjanta – 13,8 tys. (14,0 proc. ogółu funkcjonariuszy). W 4 grupie zaszeregowania -z najliczniejszym stanowiskiem „referent” - pełni służbę 18,2 tys. policjantów (18,5 proc. ogółu funkcjonariuszy). W 5 grupie zaszeregowania, gdzie najliczniejszymi stanowiskami są detektywi i asystenci, zatrudnionych jest blisko 28,0 tys. funkcjonariuszy (28,4 proc. ogółu), a w 6 grupie zaszeregowania o najliczniej występującym stanowisku specjalista i asystent — pozostaje w stosunku służbowym ponad 19,5 tys. policjantów (19,8 proc. ogółu). Pozostałe ponad 13,7 tys. (13,9 proc. ogółu) funkcjonariuszy pełni służbę na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla - informuje Polska Policja.

Kto może być policjantem? Jakie należy spełnić warunki?

Aby w ogóle marzyć o pracy w policji należy spełnić szereg wymagań formalnych. Przystępując do procesu rekrutacji należy:

  1. posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  2. posiadać obywatelstwo polskie,
  3. posiadać nieposzlakowaną opinię,
  4. nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  5. korzystać z pełni praw publicznych,
  6. posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, 
  7. dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  8. osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zobacz też: Tyle płaci się strażnikom miejskim, a chętnych brak. Zdziwieni?

Jeżeli spełniamy te warunki i postanowimy dołączyć do policji, nasze podanie trafi do odpowiedniej komórki ds. doboru w danej komendzie wojewódzkiej lub stołecznej.

Na kolejnych etapach rekrutacji do policji łatwiej na pewno nie będzie. Jeżeli się zakwalifikujemy czeka nas test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania policji, test sprawności fizycznej - zaliczenie następuje po pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1.41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Na koniec przyjdzie czas na badanie psychologiczne i osobowościowe.

Pod każdym ze zdjęć szczegółowo opisano wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zarobki w policji 2023. Poznaj dokładne stawki dla poszczególnych stopni funkcjonariuszy - Gazeta Wrocławska

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto