Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

150-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Sebastian Konrad spotkał się z uczniami!

Kacper Bagrowski
Kacper Bagrowski
W wągrowieckim "Ogólniaku" zagościł dziś jeden z najbardziej znanych absolwentów szkoły - aktor i reżyser Sebastian Konrad.

W ramach obchodów 150-lecia szkoły władze I Liceum Ogólnokształcącego zaplanowały szereg przeróżnych eventów, które odbywają się przez cały rok. Jednym z nich jest seria spotkań uczniów z wybitnymi jednostkami, które są jednocześnie absolwentami placówki. W październiku 2021 szkołę odwiedził dr Zbigniew Orywał, który został jednocześnie patronem sali gimnastycznej w "Ogólniaku". 4 marca w murach liceum po wielu latach nieobecności zagościł Sebastian Konrad.

Mistrz drugiego planu

Sebastian Konrad urodził się 11 grudnia 1971 roku. Mieszkał w Łopuchowie, skąd najpierw dojeżdżał do mieszczącej się w Poznaniu szkoły muzycznej I stopnia, którą ukończył w 1985 roku. Mając dość dużego miasta, jako miejsce dalszego kształcenia wybrał I LO w Wągrowcu. Edukację w nim zakończył z powodzeniem w 1990 roku. W międzyczasie - ucząc się w klasie biologiczno-chemicznej (jako jedyny chłopak w klasie) - został członkiem legendarnego Teatru Prób, którym dowodził Jan Kasper. To tam zebrał pierwsze szlify, które pozwoliły mu obrać zawodową drogę - aktorstwo.

W 1994 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Od tego momentu zagrał kilkadziesiąt drugoplanowych ról, w przeróżnych filmach i serialach. Widzowie mogą kojarzyć go głównie ze "Złotopolskich" "Ucha Prezesa" czy "Camera Cafe". Ma on jednak na koncie epizodyczne role w takich produkcjach jak "Kilerów 2-óch", "Jestem Mordercą", "Pierwsza Miłość", "Niania", "Ojciec Mateusz", "Kasia i Tomek" czy "Miodowe Lata". Konrad brał także udział w wielu filmach i serialach jako... II reżyser. Tę rolę pełnił chociażby na planie jednej z najświeższych kinowych premier w Polsce - w filmie "Gierek".

Od Teatru Prób aż po "Ucho Prezesa"

Tematem przewodnim spotkania były wspomnienia aktora związane z I LO i Teatrem Prób. Większość opowieści aktora dotyczyła spektaklu "Powtarzające się ceremonie", którego premiera - w lutym 1987 roku - była wielkim wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Wągrowcu. Było to bowiem niezwykłe przedstawienie, dzięki któremu - za sprawą scenarzysty i reżysera Jana Kaspra (nauczyciela języka polskiego) - młodzi aktorzy z Klasztornej stali się głosem całego pokolenia. Uczniowie mieli więc okazję wysłuchać serii anegdot sprzed 30 lat. Absolwent wągrowieckiego "Ogólniaka" wspominał, że mimo upływu czasu, zmiany mentalności i rozwoju technologicznego pewne rzeczy, zachowania i szablony wśród społeczności uczniowskiej pozostają niezmienne.

ZOBACZ TAKŻE

Nie zabrakło także wielu odniesień do obecnej sytuacji na świecie. Przy tej okazji nie zabrakło serii anegdot z czasów kręcenia serialu "Ucho Prezesa", którego pomysłodawcą był Robert Górski - lider Kabaretu Moralnego Niepokoju. Swego czasu ten Internetowy serial cieszył się w kraju sporą popularnością, wyśmiewał on bowiem aktualną sytuację polityczną w Polsce. Absolwent I LO wcielał się w nim w rolę Mateusza, którego postać wzorowana była na ówczesnym ministrze rozwoju, a dziś premierze.

Ta rola z pewnością była dość sporym wyzwaniem, bo w tym człowieku trudno było znaleźć wówczas jakiekolwiek charakterystyczne gesty czy mimikę twarzy. Koleżanki i koledzy z planu mieli łatwiej! Ja musiałem praktycznie budować moją postać od zera, ale chyba mi się udało

- mówił z nieskrywanym uśmiechem.

W obliczu trwającej wojny sam Konrad zwrócił uwagę na to, że dzisiejsi uczniowie nie żyją w normalnych czasach, tylko w stanie ciągłej niepewności i strachu o to, co przyniesie przyszłość - zupełnie tak, jak u schyłku lat osiemdziesiątych. Blisko dwugodzinne spotkanie poprowadzone przez Sebastiana Chosińskiego spotkało się z falą braw i entuzjazmu uczniów zebranych w sali audiowizualnej "Ogólniaka".

150 lat I LO w Wągrowcu. Co nas jeszcze czeka?

Liceum odwiedziło już dwóch wybitnych absolwentów. a na liście gości, którzy mają się pojawić na spotkaniach z uczniami są jeszcze m.in. Artur Siódmiak, prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski, prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, Michał Bonikowski czy Sławomir Leciejewski. Już 28 marca w "Ogólniaku" zawita prof. dr hab. Bernard Mendlik - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jak do tej pory z okazji jubileuszu placówki dokonano szeregu inicjatyw, wśród których znajdują się nadanie imienia Zbigniewa Orywała szkolnej sali gimnastycznej, utworzenie Kącika Jolanty Nowak-Węklarowej w szkole, koncert absolwenta - Mikołaja Macioszka, czy zrealizowanie filmu o historii I LO, który dostępny jest na profilu placówki w serwisie Facebook.

Do końca marca przed Liceum na stanąć nowa tablica informacyjna, rozstrzygnięty zostanie również konkurs na projekt stempla i okolicznościowej karty pocztowej. W planach na najbliższe miesiące jest także m.in wydanie monografii szkoły z archiwalnymi zdjęciami w formie albumowej, wystawa "Od historii do teraźniejszości szkoły" i seria wykładów w Muzeum Regionalnym. Szkoła stara się także o renowację zabytkowego lustra.

Główna część obchodów 150-lecia I LO zaplanowana jest na 18 czerwca. Tego dnia odbędzie się zjazd absolwentów na który wciąż można się zapisać. W planach są m.in. msza święta z udziałem Prymasa Polski - Wojciecha Polaka, część oficjalna i artystyczna w sali kina MDK, a także spotkanie towarzyskie i zabawa taneczna w budynku wągrowieckiego "Ogólniaka".

150-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Sebastian ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto