Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły.
Budynek, który ściśle związany jest z historią Wągrowca i regionu. To bowiem tu rozegrały się przed ponad stu laty wydarzenia, które sprawiły, że Wągrowiec wszedł do odzyskującej niepodległość Polski. To właśnie tu Powstańcy Wielkopolsce rozbroili pruską załogę miasta.
Budynek, który odwiedzających, po przekroczeniu jego progu, zachęca do spojrzenia na samych siebie. Potężne lustro w szkolnym holu to jego nieodzowny element, witający kolejne pokolenia.
Tajemniczy strych... Przez lata zamknięty jednak jak dowodzą napisy na jego ścianach, regularnie odwiedzany przez uczniów... Mowa oczywiście o gmachu I LO w Wągrowcu. LO na Klasztornej, które w tym roku świętuje swoje 150-lecie.
ZOBACZ TAKŻE
Liceum w Wągrowcu - szkoła, którą ukończyło wielu znanych
"Klasztorna", jak potocznie mówi się o ogólniaku, to szkoła, którą ukończyły pokolenia absolwentów, którzy następnie zapisywali się nie raz na kartach historii nie tylko powiatu, Wielkopolski ale i Polski. To tu przed laty do szkoły uczęszczał Stanisław Przybyszewski. To tę szkołę ukończył wybitny lekkoatleta Zbigniew Orywał czy popularny piłkarz ręczny, okrzyknięty nawet królem - Artur Siódmiak. To szkoła, która wykształciła także wielu ludzi nauki, biznesu czy polityki.
Historia I LO w Wągrowcu - początki Królewskiego Gimnazjum
Historia szkoły sięga 1872 roku. Wówczas to funkcjonowanie rozpoczęło Królewskiego Gimnazjum w Wągrowcu, na powstanie którego zgodę wydano trzy lata wcześniej.
ZOBACZ TAKŻE
- Nowa placówka oświatowa, przeznaczona tylko dla chłopców, czasowo uruchomiona została w budynku klasztoru pocysterskiego, gdzie od 6 maja realizowano systematyczne nauczanie na poziomie średnim. W międzyczasie władze miejskie, na terenie między farą a klasztorem, pobudowały w latach 1875-1878 nowy budynek szkolny, dobrze wkomponowany w otaczającą go przestrzeń. W dniu 30 kwietnia 1878 r. nastąpiło oficjalne przeniesienie zajęć do nowej siedziby. Szkoła miała charakter klasyczno-humanistyczny (z greką i łaciną), gdzie po 8-letniej edukacji naukę wieńczono egzaminem dojrzałości (pierwsza matura w lutym 1877 r.) - dowiadujemy się ze strony internetowej LO.