Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74-latek wjechał samochodem do stawu. Czy potrzebne są obowiązkowe badania dla kierowców po 65 roku życia?

A. Dembiński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. arch. NM
W ostatnich dniach doszło do wypadku w Żabiczynie, gmina Mieścisko. 74-letni mężczyzna wjechał samochodem do stawu. Na miejsce zdarzenia wysłano patrol policji oraz zastępy straży pożarnej

Jak się okazało samochód wjechał częściowo do stawu znajdującego się nieopodal drogi. Kierowcy nic się nie stało. Udało mu się samodzielnie opuścić pojazd. Samochód został wyciągnięty na brzeg. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca zjechał z drogi, gdyż został oślepiony silnym słońcem.

Niewykluczone, że niebawem w całej Unii Europejskiej zostaną wprowadzone regulacje, które spowodują zmiany w prawach jazdy. Chodzi o obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców po przekroczeniu pewnego roku życia. Najprawdopodobniej będzie to 65 lat.

- Wiadomo, że w pewnym wieku, choćby ktoś był kiedyś najlepszym kierowcą, to już organizm nie ten. Wzrok już nie taki, czas reakcji spowolniony. Ja wciąż jeżdżę jeszcze samochodem, ale pokonuję zaledwie 200 metrów - od domu do sklepu na osiedlu. Dalej do miasta już nie pojadę. Wiem, że nie jestem na siłach - tłumaczy 95-letni Jan Świstak z Wągrowca.

- Każde rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu wągrowieckiego jest jak najbardziej słuszne. Osoby starsze mogą, ale nie muszą, mieć problemy z koncentracją i czasem reakcji, natomiast zazwyczaj jeżdżą zdecydowanie rozważniej, nie mają zapędów do przekraczania dozwolonych prędkości. Jeżeli jednak do części z tych zdarzeń drogowych spowodowanych przez osoby w wieku 60 plus przyczyniła się zdrowotna niezdolność do prawidłowego kierowania pojazdem, to wprowadzenie takich badań jest jak najbardziej zasadne - przyznaje Dominik Zieliński z policji.

Jak się jednak okazuje, to nie kierowcy 60+ są sprawcami największej liczby wypadków w naszym powiecie.
- Z posiadanych danych za rok 2017 wynika, że najwięcej zdarzeń spowodowali kierujący w przedziale wiekowym 25-39, więcej zdarzeń niż seniorzy, spowodowali również młodzi kierujący, przedział wiekowy 18-24 - wyjaśnia policjant.

Zobacz VIDEO: Wypadki na polskich drogach. Czy szokujące kampanie społeczne coś dają?

Źródło: Dzień Dobry TVN/X-NEWS

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto