Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betonowe ścieżki na terenie Księżego Kacerka w Wągrowcu? W Dusznikach Zdrój zlikwidowali beton ze ścieżek i drzewa odżyły

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
materiały UM Wągrowiec
Od wycinki drzew rozpoczęły się prace związane z rewitalizację Księżego Kacerka w Wągrowcu. Mieszkańcy obawiają się, że będzie to kolejny przykład betonozy. W Polsce znana są przykłady gdzie zrezygnowano z betonu, a przyroda odżyła.

W Wągrowcu ruszyły prace związane z modernizacją Księżego Kacerka. Jak informowaliśmy na naszych łamach, wycinane są tu drzewa. Usuniętych zostanie ponad ponad 40 drzew. Urząd miejski informuje jednak, że posadzone zostaną nowe.

ZOBACZ TAKŻE

Obawy o betonozę na Księżym Kacerku w Wągrowcu

Mieszkańcy nie kryją jednak obaw, że Księży Kacerek stanie się kolejnym przykładem betonozy.

- Z pewnością zrujnują tam wszystko, zaczęli od drzew a potem zaleją wszystko betonem jak Rynek. To moje ulubione miejsce w naszym mieście, tyle tam różnych ptaków i zwierzątek żyje.. wszystko przepadnie - nie kryje obaw na naszym fanpagu na Facebooku jedna z internautek.

- Jak zwykle. Wyciąć wszystko i wyłącznie beton albo położyć kostkę. Standard. Ehh Polska - zwraca uwagę inny.

Zerwali kostkę i drzewa odżyły

Przykład z województwa dolnośląskiego pokazuje jednak, że nie zawsze tak musi być. Głośny w całym kraju był przykład z Dusznik Zdrój. Z terenu alei lip leżącej na terenie zalewowym zrezygnowano tu z kostki betonowej. Zasypano rowy. Kostkę zastąpiono nawierzchnię ziemną.

ZOBACZ TAKŻE

- Już kilka miesięcy po wymianie nawierzchni na przepuszczalną i zasypaniu ziemią rowów w ich bezpośrednim sąsiedztwie, zauważono liczne przyrosty w obrębie koron drzew. Drzewa, które jeszcze w ubiegłym roku powoli zamierały, w tym roku odżyły, regenerując w bardzo szybkim tempie swoją koronę. System korzeniowy mógł się swobodnie rozrosnąć, dostał wody i tlenu - informuje na facebooku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Aleja lip wyłożona kostką:

Aleja po zmianach:

Mówią "NIE" betonozie

Jak podkreślają przedstawiciele konserwatora zabytków z Dolnego Śląska chcą aktualnie promować podobne rozwiązania.

- Obecnie występuje nasilenie inwestycji związanych z rewaloryzacją czy rewitalizacją zabytkowych miast i miejscowości, w których stare drzewa są elementem kompozycyjnych tych obszarów. Nie wystarczy chcieć inwestować w tereny zielone. Trzeba to robić mądrze, poprawiając klimat miejsca w zakresie temperatury, wilgotności, a więc warunków zamieszkania, pobytu, rekreacji. Stare drzewa mają podstawowe znaczenie dla takiego sposoby myślenia o rewitalizacji. Nie da się ich zachować, gdy nie zwrócimy uwagi na ich warunki siedliskowe. Tak przekonują eksperci The Trees and Design Action Group, brytyjskiego forum dialogu i projektowania przestrzeni miejskich z drzewami. Należy unikać zalewania betonem czy asfaltem strefy korzeniowej, okładać nieprzepuszczalnymi płytami czy kostkami - podkreślają urzędnicy z Dolnego Śląska.

ZOBACZ TAKŻE

Beton na Księżym Kacerku w Wągrowcu

Jakie rozwiązania mają być zastosowane na terenie rewitalizowanego Księżego Kacerka w Wągrowcu? Informacje na ten temat można znaleźć w Opisie techniczny Zagospodarowania doliny rzeki Wełny na odcinku od Alei Jana Pawła II do ul. Opackie.

ZOBACZ TAKŻE

Konstrukcja ścieżek pieszo-rowerowych i chodników na rewitalizowanym terenie, zgodnie z opracowanie ma mieć 65 centymetrów. Najniższą jej warstwę ma stanowić materac z kruszywa łamanego 0/63 owiniętego w geowłókninę. Następnie ułożona ma zostać 15 centymetrowa mieszanka kruszywa związanego cementem C 8/10. Na samej górze ułożona ma zostać warstwa ścieralna z... betonu architektonicznego.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto