BLOKADY?! Rolnicy protestują

Redakcja
Fot. Andrzej Szozda
Udostępnij:
Nasi rolnicy rozpoczynają protest. Nie wykluczają blokad dróg w regionie

Czy niebawem czekają nas blokady naszych dróg? - Nie wykluczamy takiej możliwości. O tym, że przystępujemy do protestu powiadomiliśmy już lokalne urzędy i policję. O tym jaką przyjmie on dokładnie formę, będziemy informowali na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji - tłumaczy Alsksander Olejniczak, rolnik z podwągrowieckiego Rgielska, działacz regionalnych związków rolników, kółek i organizacji rolniczych.

Oburzenie rolników wywołuje wyprzedaż ziemi obcokrajowcom. - Przyłączamy się do protestu naszych kolegów z województwa zachodnio-pomorskiego. Tam już znaczna część ziemi została wykupiona przez podstawionych Polaków, tak zwane „słupy”. Jednak to problem, który dotyczy nie tylko okolic Szczecina, ale już także Wielkopolski. Wiem, że także i w Wielkopolsce zdarzają się juz przypadki wykupu ziemi przez tak zwane „słupy”. Mamy obawy, że może do tego dojść także i na terenie naszego powiatu. Niepokojące sygnały docierają do mnie między innymi z gminy Mieścisko. Działając zgodnie z prawem podjęliśmy więc uchwałę o przystąpieniu do protestu. Strajkować, protestować może każdy związek zawodowy, także i rolnicy. Chcemy upomnieć się o obronę polskiej ziemi. Co bowiem stanie się z nami, gdy wyprzedamy wszystko obywatelom zachodniej Europy? - zastanawia się działacz rolniczy.

Aktualnie taki wykup jest możliwy poprzez podstawione osoby z Polski. To im Agencja Nieruchomości Rolnej sprzedaje ziemię. Jednak w 2016 roku obcokrajowcy będą mogli już bez jakiegokolwiek problemu kupować ziemię w Polsce. Wówczas bowiem ma nastąpić uwolnienie rynku obrotu ziemią.

Od ponad miesiąca protestują rolnicy z województwa zachodnio-pomorskiego. Początkowo ograniczali się oni do akcentowania swoich postulatów i obaw w mediach. W ostatnich dniach postanowili jednak zaostrzyli protest i wyszli, a dokładniej wyjechali na drogi. Kolumny złożone z kilkudziesięciu ciągników rolniczych pojawiły się na drogach krajowych i wojewódzkich. Niewykluczone, że podobnie będzie także i na terenie naszego powiatu. Poruszająca się kilkusetmetrowa kolumna ciągników, jadących z niewielką prędkością może znacznie utrudnić ruch na drodze. Czy do tego dojdzie?

ZDANIEM WŁADZ POWIATU

Tomasz Kranc, wicestarosta wągrowiecki, PSL
Polskie Stronnictwo Ludowe od lat stawało w obronie ziemi. Zależało mu na tym aby ta pozostawała w rękach Polaków. Podkreślają to między innymi słowa Roty utożsamiane właśnie z Polskim Stronnictwem Ludowym. Osobiście jestem przekonany, że minister Stanisław Kalemba z PSL, który to wielokrotnie w przeszłości stawał właśnie w obronie polskich rolników i ich ziemi teraz wyjaśni całą sprawę. Nie może dochodzić bowiem do obchodzenia, łamania prawa. Co do terminu uwolnienia sprzedaży ziemi w 2016 roku, moim zdaniem ten termin powinien zostać przesunięty. Należy dać naszym rolnikom jeszcze czas aby mocniej stanęli na nogach. Stali się konkurencyjnie wobec ich zachodnich kolegów. Należy jednak jednocześnie pamiętać, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej i musimy dostosowywać nasze przepisy do unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie