Budżet obywatelski w Wągrowcu i Mieścisku.Do kiedy można zgłaszać pomysły? Kiedy głosowanie?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Mieszkańcy Wągrowca i Mieściska mogą zgłaszać swoje pomysły do budżetów obywatelskich gmin. Jak to zrobić? Kiedy rozpocznie się głosowanie?

Z początkiem lipca rozpoczęło się przyjmowanie pomysłów od mieszkańców gminy Mieścisko w ramach budżetu obywatelskiego. Ten w gminie organizowany jest po raz pierwszy.

Budżet obywatelski Mieściska - 60 tysięcy do podziału

Zgodnie z decyzją władz mieszkańcy gminy będą mogli zdecydować na jakie zadania trafi 60 tysięcy złotych. Co jednak istotne, w przypadku gminy Mieścisko kwota ta została podzielona na trzy grupy po 20 tysięcy złotych każda. W pierwszej znajdą się zadania ogólnogminne. Kolejne będą dotyczyły zadań z sołectwa Mieścisko. Trzecia grupa to natomiast zadania z pozostałych sołectw na terenie gminy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

- Oznacza to, że w wyniku głosowania zostanie wskazane do realizacji: co najmniej 1 zadanie ogólnogminne, co najmniej 1 zadanie w Mieścisku i co najmniej 1 zadanie w innej wsi - tłumaczył wcześniej wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn.

Zgłoszenie pomysłów do budżetu obywatelskiego Mieściska

Na pomysły od mieszkańców urzędnicy czekają do końca lipca.

Zgłaszany projekt zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego musi zawierać:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy;
 • adres do doręczeń wnioskodawcy;
 • nazwę zadania (maksymalnie 10 słów);
 • opis zadania (maksymalnie 300 słów);
 • uzasadnienie potrzeby realizacji zadania (maksymalnie 150 słów);
 • miejsce realizacji zadania;
 • beneficjentów zadania;
 • szacunkowy koszt realizacji zadania;
 • wskazanie rodzaju projektu (ogólnogminny, rejonowy);
 • wskazanie rejonu (w przypadku projektu rejonowego);
 • informację o projektowaniu uniwersalnym (tj. czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania
 • uniwersalnego, czy uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami i czy będą mogli z niego
 • korzystać wszyscy mieszkańcy w możliwie najszerszym zakresie).

Do zgłoszenie należy dołączyć także listę 5 osób popierających pomysł.

ZOBACZ TAKŻE

Zgłoszenie musi być przygotowane na specjalnym formularzu, który można pobrać ze strony urzędu: miescisko.pl

Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do Urzędu Gminy w Mieścisku, do sekretariatu lub pokoju numer 1.

Głosowanie w budżecie obywatelskim Mieściska

W kolejnym etapie nastąpi weryfikacja przedstawionych zadań. Głosowanie rozpocznie się 27 września i potrwa do 11 października. Będzie odbywało się za pomocą specjalnej platformy internetowej miescisko.konsultacjejst.pl

ZOBACZ TAKŻE

Budżet obywatelski także w Wągrowcu

Kolejny raz za pomocą podobnej platformy internetowej o wydaniu 250 tysięcy złotych w tym roku zdecydują mieszkańcy Wągrowca.

Prawo zgłaszania zadań przysługuje tylko osobom zamieszkałym na terenie stolicy powiatu wągrowieckiego. Każde zadanie musi dodatkowo mieć poparcie 15 innych mieszkańców.

Zgłaszanie pomysły odbywa się za pomocą Platformy internetowej wagrowiecmiasto.konsultacjejst.pl Etap przyjmowania pomysłów potrwa do 23 lipca.

Kiedy głosowanie? Jaka kwota do podziału?

Głosowanie ma rozpocząć się 2 września i potrwa do 25 września. Będzie odbywało się za pomocą platformy internetowej.

ZOBACZ TAKŻE

Przypomnijmy, że w Wągrowcu w tym roku pojawiły się jednak głosy, że pulę należy zwiększyć. W środę, 17 czerwca informowaliśmy o propozycji, z jaką wyszli działacze ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Chcą oni zwiększenia środków przeznaczonych na budżet obywatelski miasta.

Chcieli zwiększenia puli

Zgodnie z pomysłem przedstawicieli Polski 2050 pula miałaby zostać zwiększona do 350 tysięcy złotych.

- Jednocześnie proponujemy, aby zmienić zapisy uchwały w taki sposób, aby 100 tys. zł. przeznaczyć na realizację zadań miękkich. W poprzednich edycjach Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszanych było bardzo wiele propozycji z zakresu organizacji wydarzeń kulturalnych , sportowych, związanych z profilaktyką zdrowotną, czy też edukacyjnych. Pomimo tego, że pomysły były bardzo sensowne, za każdym razem przegrywały z większymi zadaniami inwestycyjnymi (równie ważnymi i potrzebnymi). Chcielibyśmy aby w dyskusję nad tym tematem włączyć jak najszersze grono osób - nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców - napisał na swoim profilu na facebooku Piotr Pałczyński, aktualnie działacz ugrupowania Polska 2050, wcześniej wiceburmistrz Wągrowca.

ZOBACZ TAKŻE

Za zwiększeniem środków w opowiadali się także zapytanie przez nas przedstawiciele rady miejskiej. Radny Krzysztof Poszwa przyznał, że sam proponował zwiększenie środków nawet do pół miliona złotych.

Zwolennikiem zwiększenia puli przeznaczonej na budżet obywatelski jest także zapytany przez NaM przewodniczący rady miejskiej Jakub Zadroga.

Aktualnie jednak kwota pozostaje bez zmian i wynosi 250 tysięcy złotych.

Budżet obywatelski w minionych latach

Pierwsze głosowanie w ramach Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego odbyło się w 2014 roku. Wówczas do rozdysponowanie było 300 tys. zł.

Wągrowczanie w pierwszym roku najwięcej głosów oddali na organizację Wągrowiecki festiwal biegowy. Pula pieniężna pozwoliła jednocześnie zmodernizować plac zabaw na terenie parku 600-lecia. W kolejnych latach mieszkańcy najwięcej głosów oddali między innymi na następujące zadania:

 • Winda dla osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu na ul. Letniej
 • Siłownia plenerowa w ramach projektu „Wągrowiec wyzwala energię” w Parku 600-lecia
 • Projekt i budowa oświetlenia w ulicach E. Orzeszkowej i A. Fiedlera
 • Linarium w Parku 600-lecia
 • Modernizacja placu zabaw na ulicy Wrzosowej

ZOBACZ TAKŻE

Wągrowczanie w ramach budżetu obywatelskiego wskazywali także na zadaszenie amfiteatru miejskiego w Wągrowcu. To zadanie, choć tak zdecydowali wągrowczanie, nie doczekało się jednak realizacji. Przedstawiciele urzędu miejskiego tłumaczyli, później, że kwota jaka potrzebna byłaby na przeprowadzenie inwestycji przewyższała środki przeznaczone na budżet obywatelski.

ZOBACZ TAKŻE

Remont szpitala w Wągrowcu na finiszu? Jak wygląda postęp pr...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie