Co się dzieje w wągrowieckiej polityce? Rozłam w Bliżej Ludzi, ostre słowa radnego Poszwy...

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Fotografie z pierwszej sesji rady miejskiej -  listopad 2018
Fotografie z pierwszej sesji rady miejskiej - listopad 2018 M. Dziuma
Ostatnie wydarzenia, m.in. zwolnienie ze stanowiska dyrektor MDK w Wągrowcu Natalii Kuklińskiej i odwołanie wice zastępcy burmistrza Piotra Pałczyńskiego wywołało w wągrowieckiej polityce wiele emocji. Dzisiaj radni "Bliżej Ludzi" oświadczają, że już nie popierają Berendta... Radny Krzysztof Poszwa krytykuje działanie "Bliżej Ludzi".

Rok 2018. Mieszkańcy Wągrowca wybierają swojego burmistrza. W wyniku II tury wyborów nowym burmistrzem Wągrowca zostaje wybrany Jarosław Berendt, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Bliżej Ludzi. Na swojego zastępcę powołuje Piotra Pałczyńskiego, także członka "Bliżej Ludzi".

Rozłam w Bliżej Ludzi

Rok 2021 staje się pewnego rodzaju rozłomem. Burmistrz Jarosław Berendt odwołuje ze stanowiska Pałczyńskiego, a niedługo później posadę traci dyrektor MDK w Wągrowcu Natalię Kuklińską. To przelewa czarę goryczy w "Bliżej Ludzi". Radni wydali oświadczenie, że nie popierają już Berendta...

Dalsza część tekstu pod wideo

Dojdzie do modernizacji oczyszczalni ścieków w Wągrowcu

- Ze smutkiem i niezrozumieniem obserwujemy od wielu miesięcy coraz częstsze odejście burmistrza Jarosława Berendta od deklarowanych w kampanii wyborczej postulatów dot. m. in. zwiększenia transparentności finansów publicznych, prowadzenia dialogu z mieszkańcami czy prowadzenia racjonalnej polityki finansowej miasta. Nakłada się na to często brak merytorycznych odpowiedzi i rozmów z burmistrzem podczas posiedzeń komisji oraz sesji. Burmistrz Jarosław Berendt często nie odpowiada na wydawałoby się proste pytania, pozostawiając wiele niedomówień. Ponadto, w naszym odczuciu, liczne wydatki ponoszone przez Urząd Miejski są niezasadne i pozostawiają wątpliwości co do celowości ich ponoszenia. Z niedowierzaniem przyjmujemy informacje o nawiązywaniu stosunku pracy z nowymi pracownikami urzędu oraz jednostek organizacyjnych bez trybu konkursowego. Wpływa to wszystko na zmniejszenie transparentności funkcjonowania urzędu i zaufania społecznego. W naszej ocenie ze sztandarowego hasła "Bliżej Ludzi" pan burmistrz zrobił karykaturę, zamiast kreacji i współpracy wprowadził chaos i niekompetencje. Powszechna staje się opinia, że Jarosław Berendt po prostu nadużył zaufania mieszkańców Wągrowca jak i wspierających go radnych ugrupowania "Bliżej Ludzi" - czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ TAKŻE

Radni wyrażają swoje niezrozumienie co do decyzji odwołania Pałczyńskiego i Kuklińskiej. - Kompetencje, zaangażowanie i pasja, z jakimi wykonywali zadania na rzecz Wągrowca, były przez cały okres ich pracy dostrzegalne gołym okiem - wyjaśniają.

W ostatniej części oświadczenia, które podpisali radni: Joanna Kramer-Neumann, Iwona Matuszak Łosińska, Tomasz Mazurek, Natalia Pałczyńska, Andrzej Reis oraz Jakub Zadroga czytamy, że "Bliżej Ludzi" wycofuje swoje poparcie dla burmistrza Berendta.

- (...) nie utożsamiamy się z działaniami burmistrza Jarosława Berendta, od wielu miesięcy decyzje podejmowane przez niego budziły nasze wątpliwości i nie były konsultowane z radnymi klubu radnych Bliżej Ludzi - poinformowali.

Radny Krzysztof Poszwa o "Bliżej Ludzi"

Radny, a zarazem były burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa krytykuje działanie "Bliżej Ludzi". Zastanawia się czy jest ono hipokryzją czy raczej kłótnią w politycznej rodzinie.

- Przez połowę kadencji ekipa Bliżej Ludzi nie widziała żadnego problemu w „bizantyjskiej” polityce swojego lidera z kampanii wyborczej Jarosława Berendta. Masowe zwolnienia, dziwne zakupy i zlecenia, karuzela stanowisk, oddawanie dotacji UE nie budziły żadnych wątpliwości z ich strony. Oburzenie zaczęło się dopiero wtedy, kiedy ich kolega Piotr Pałczyński (brat radnej) stracił ładną sumkę wynagrodzenia w Urzędzie Miejskim za m.in. chwalenie się cudzymi sukcesami, nieustanne promowanie się, remontowanie gabinetu czy przekazywanie wątpliwie przyznanych nagród. Rozumiem, że do tej pory wynagrodzenie zastępcy burmistrza odbierał z pewnym obrzydzeniem, a w duchu był wielkim opozycjonistą? - czytamy we wpisie opublikowanym przez Poszwę na facebooku.

- Co do samej ekipy radnych klubu Bliżej Ludzi, rozumiem, że niektórzy z nich zrezygnują z pracy w „jednostkach miejskich”, którą ich obdarzono w tej kadencji, a sam przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Zadroga zwyczajnie poda się do dymisji - podsumowuje radny Krzysztof Poszwa.

Radny wprost przyznaje, że za trudną finansowo i fatalnie wizerunkowo sytuację miasta solidarnie odpowiadają:
Jarosław Berendt, Piotr Pałczyński, Jakub Zadroga.

ZOBACZ TAKŻE

Z wizytą u Doktora Andrzeja Polimirskiego. Ceniony stomatolo...

Zobacz subiektywne zestawienie 10 najważniejszych inwestycji Wągrowca w latach 2010-2020 ->

Najważniejsze inwestycje w Wągrowcu w latach 2010-2020. To o...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie