Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z monitoringiem w Wągrowcu?

Krzysztof Czapul
Wągrowiec jest monitorowany, ale nie działa to jak należy. Szkoda, bo ostatnio w całym kraju okazał się on bardzo pomocny...

W Poznaniu bandyta na rowerze bez powodu pobił kilka starszych osób. Choć minęło kilkanaście dni od tego zdarzenia, to został już zatrzymany. W Warszawie kilku mężczyzn w środku miasta skopało młodego mężczyznę wracającego po pracy do domu - patrol policji ujął ich zaraz po tym zdarzeniu. Dwoje dzieci błąkało się po ulicach jednego ze śląskich miast. Szybko trafiły pod opiekę policjantów. To wypadki tylko z ostatnich dni. Co je łączy? Wszyscy oni zostali ujęci dzięki dobrej pracy monitoringu.

W Wągrowcu od dawna szczycimy się tym, że mamy „MIASTO MONITOROWANE”, przynajmniej takie właśnie tablice widnieją przy wjazdach do naszego miasta.

Kto odpowiada?

Za monitoring w Wągrowcu początkowo odpowiadała firma ochroniarska „Adsum”. W 2011 roku aż 224 zdarzenia przekazano wówczas do wągrowieckiej policji. Monitoring trafił jednak pod nadzór wągrowieckiej straży miejskiej. Z jakim skutkiem? W 2012 roku obsługa kamer do wągrowieckiej komendy przekazała już jedynie... 49 zgłoszeń. Dziś straży miejskiej już nie ma. Za monitoring odpowiadają pracownicy Ratusza.

Jak to działa?Piotr Korpowski z wągrowieckiego Ratusza tak nam to tłumaczy: - Na terenie miasta zainstalowanych jest 13 kamer. Ponadto na obszarze Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego na terenie wągrowieckiego dworca PKP zainstalowane są kamery monitorujące, obejmujące swym zasięgiem teren ZCK, zarówno sam dworzec, jak i przyległe parkingi.

Są sprawne, ale...

Rzecznik burmistrza zapewnia nas, że wszystkie kamery, za wyjątkiem jednej, są obecnie sprawne.

Niestety, nie ma mowy o całodobowym śledzeniu, gdy ich praca jest najbardziej i przede wszystkim najszybciej potrzebna… - Prowadzenie obserwacji odbywa się na dwóch stanowiskach w godzinach 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku. Obserwacja może zostać wydłużona w razie potrzeby w przypadkach organizacji większych imprez masowych - tłumaczy nam przedstawiciel urzędu miejskiego.

Nikt nie patrzy

Niestety, przez większą część doby nikt nie jest w stanie szybko zareagować, bo… rejestracja obserwowanych miejsc odbywa się automatycznie przez całą dobę bez ingerencji operatorów.

Policja ma stały dostęp do monitoringu wizyjnego, 24 godziny na dobę, otrzymuje także zgrany materiał ze wskazanych przez funkcjonariuszy zdarzeń.

Kilka lat temu firma „Adsum” zgłosiła policji ponad 200 zdarzeń. A dziś? Piotr Korpowski wyjaśnia, że odnotowano jedynie kilkanaście wydarzeń, w przypadku których policja zwróciła się o udostępnienia nagrań monitoringu na odnotowane wykroczenia.

Co dalej?

Na szczęście miasto planuje rozbudowę i unowocześnienie systemu monitoringu wizyjnego w oparciu o kamery cyfrowe i szerookopasmową transmisję danych. Planowane jest rozmieszczenie kamer w miejscach częstego odwiedzania przez dzieci i młodzież (m.in. w obrębie szkół), na skwerach i promenadach (w tym w parku 600-lecia), a także na wszystkich rondach: zarówno w obrębie miasta, jak i wjazdowych. Rozbudowa systemu monitoringu rozpocznie się w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto