Co z rewitalizacją Księżego Kacerka w Wągrowcu? Rada miejska sprzeciwiła się zwiększeniu środków na inwestycję. Co na to burmistrz?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Księży Kacerek w Wągrowcu to jedno z miejsc, które ma zmienić swój wygląd w Wągrowcu. Prace na pierwszej części ruszyć mają niebawem. Zwiększenia środków finansowych na dalsze prace nie zgodziła się rada miejska. Co dalej z inwestycją? Znamy komentarz burmistrza Wągrowca, Jarosława Berendta po decyzji rady.

Księży Kacerek w Wągrowcu ma zmienić swój wygląd. Pierwsze prace mają ruszyć tu niebawem.

Rewitalizacja Księżego Kacerka w Wągrowcu

- Modernizacja Księżego Kacerka odbywa się w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wyłoniona w procedurze przetargowej firma Jack-Bud jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji technicznej, uzyskania pozwolenia na budowę oraz otrzymania pozytywnej opinii konserwatora zabytków, a następnie realizację robót budowlanych zgodnie z umową. Planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec 2021 roku. Warto dodać, że dofinansowanie na modernizację wynosi 3 620 320 złotych, a całkowity koszt inwestycji to prawie 5,5 mln złotych - informował w sierpniu Zbigniew Reiss z Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Nie chodzi tu jednak o cały teren lecz tylko o jego część. Zadanie to zostało podzielone. Na drugą część ogłoszono już dwa przetargi. Jednak ceny nadesłanych ofert przekraczały środki jakie były zarezerwowane na ten cel. Pochodzą one z miejskiej kasy.

Dodatkowe środki na inwestycję w Wągrowcu

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt zdecydował się wystąpić do rady miejskiej o zwiększenie puli o około 1,5 miliona złotych.

Jak przekonywał radnych na sesji jego zastępca Remigiusz Priebe, jeśli rada nie zgodzie się na zwiększenie środków, nie uda się przeprowadzić drugiej części zadania. W opinii wiceburmistrza może dojść do sytuacji, że ścieżka, promenada w Wągrowcu kończąca się w połowie terenu stanie się pośmiewiskiem w mediach, gdyż jak to stwierdził będzie prowadziła "donikąd, w krzoki".

Radny Bogdan Smykowski już przed głosowaniem zapowiedział jednak, że on będzie głosował przeciw zwiększeniu puli ze względu na obawy o finanse miasta, dalsze zadłużanie Wągrowca. Radni dodatkowo na sesji dopytywali także o to, czy zostanie utrzymany naturalny charakter tego miejsca.

Co dalej z Księżym Kacerkiem?

Natomiast przewodniczący rady miejskiej Jakub Zadroga dopytywał o możliwość rezygnacji z niektórych założeń i przeprowadzenie inwestycji taniej. Jak wyjaśniał bowiem na sesji burmistrz, w ramach zadania ma powstać nie tylko sama ścieżka ale również przystań dla kajaków, ławki z możliwością ładowania telefonów czy mały amfiteatr.

ZOBACZ TAKŻE

Rada miejska ostatecznie nie przystała na wniosek burmistrza i nie zgodziła się na zwiększenie puli na to zadanie. Jednocześnie pojawiły się sugestie, że władze miasta mogą szukać tych środków np. z oszczędności na innych zadania, których przetargi będą tańsze.

W opinii burmistrza Wągrowca decyzja radnych miała podtekst polityczny.

- Trzeba wyraźnie powiedzieć, że wczorajsze głosowanie nie dotyczyło zmian w budżecie, tylko w wieloletniej prognozie finansowej. Innymi słowy, radni nie decydowali o tym skąd wziąć dodatkowe pieniądze, ale czy w ogóle możemy myśleć o zwiększeniu wydatków na rewitalizację i szukać na nią środków, które miałyby i tak zostać wydane dopiero w przyszłym roku. Sytuacja jest teraz bez wyjścia, bo z jednej strony jesteśmy zobowiązani do odnowienia jednej części tego terenu, a z drugiej nie mamy możliwości kontynuacji inwestycji na drugiej części. Radni, głosując wczoraj, byli w pełni świadomi do czego to prowadzi, a równocześnie nie zawahali się podnieść ręki za takim kuriozalnym rozwiązaniem. Nie potrafię tego zrozumieć - podkreśla we wtorek, 14 września burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Burmistrz bez odpowiedzi pozostawił nasze pytania dotyczące poszukiwania oszczędności przy innych inwestycjach oraz ewentualną rezygnację z niektórych punktów wchodzących w skład planowanej rewitalizacji terenu.

Jak podkreśla przewodniczący rady miejskiej Jakub Zadroga, władze miasta dysponują środkami, które zostały przeznaczone na drugą część rewitalizacji Księżego Kacerka już wcześniej.

- Chciałbym podkreślić, że burmistrz nadal ma zabezpieczone przez radę miejską środki w wysokości 3,45 miliona, tylko od organu wykonawczego zależy jakie rozwiązania podejmie w tym zakresie. W mojej ocenie wydatkowanie ponad 10 milionów na bardzo krótki odcinek promenady, który jednocześnie jest terenem zalewowym to zbyt duża kwota, musimy pamiętać, że mieszkańcy oczekują od nas przemyślanego gospodarowania środkami i realizowania inwestycji w sposób zrównoważony w całym mieście - podkreśla Zadroga.

Co dalej z inwestycją? Czy Księży Kacerek zostanie zrewitalizowany tylko w połowie?

ZOBACZ TAKŻE

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie