Co z wprowadzeniem płatnej strefy parkowania w Wągrowcu? Będzie? Jakie ulice obejmie?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Krystian Dobuszyński- zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W 2021 roku sporo mówiło się w Wągrowcu o wprowadzeniu płatnej strefy parkowania, dzięki której problemy z parkowaniem w tym miejscu byłyby znacznie mniejsze. Czy strefa powstanie? Na jakim etapie jest obecne sprawa?

W zeszłym roku nad wprowadzeniem płatnej strefy parkowania w Wągrowcu rozmawiali nie tylko radni i burmistrz miasta Jarosław Berendt, ale także zainteresowani tematem mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Większość zgromadzonych na specjalnym spotkaniu związanym ze strefą osób było za wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. Szczególnie przedsiębiorcy zwrócili uwagę, że wprowadzenie opłaty upłynniłoby ruch w okolicy Rynku, co doprowadziłoby do szybszej możliwości znalezienia wolnego miejsca postojowego w centrum miasta.

Przedstawione zostały różne koncepcje co do zasięgu strefy, ale i opłat. Na spotkaniach w 2021 roku mówiło się, że wariant racjonalny rozgranicza opłaty na strefę czerwoną i niebieską. W strefie czerwonej za złotówkę będzie można stać 20 minut. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3 złote. Kolejna będzie kosztowała 3,6 zł, następna 4,2 zł.

Nie wykluczało się także wprowadzenia abonamentów. W mieście miałoby pojawić się ponad trzydzieści parkomatów, z których zdecydowana większość stanęłaby przy ulicach.

ZOBACZ TAKŻE

Co ze strefą płatnego parkowania w Wągrowcu?

Czy temat strefy parkowania ucichł? Zapytaliśmy w ratuszu, czy nadal prowadzone są działania dążące do jej wprowadzenia. Jak się okazuje, tak.

- Po opracowaniu dokumentacji związanej z wprowadzeniem płatnej strefy parkowania przystąpiliśmy do uzyskiwania opinii, uzgodnień, zezwoleń i zatwierdzeń od poszczególnych organów. Na ten moment miasto posiada pozytywną opinię Powiatowego Zarządu Dróg w Wągrowcu dotyczącą wprowadzenia stałej organizacji ruchu, oznakowania pionowego i poziomego dla planowanego obszaru objętego płatną strefą parkowania – opinia ta została wydana 16 listopada 2021 r. Dodatkowo posiadamy pozytywną opinię Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu - poinformował nas Piotr Korpowski z wągrowieckiego ratusza.

Jak wyjaśnia przedstawiciel miasta, 29 listopada 2021 r. miasto złożyło do Starosty Wągrowieckiego wniosek celem zatwierdzenia przedmiotowej organizacji ruchu i obecnie czeka na odpowiedź. Dopiero po jej uzyskaniu będzie można przystąpić do kolejnych działań – uzyskania niezbędnych opinii Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Następnym etapem będzie uzyskanie zatwierdzenia Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

- Po uzyskaniu wszystkich opinii oraz zatwierdzeń kwestia wprowadzenia płatnej strefy parkowania powróci do dalszych konsultacji z mieszkańcami oraz z radnymi. To do wągrowieckich rajców należeć będzie ostateczna decyzja za lub przeciw wprowadzeniu takiej strefy w Wągrowcu, a także – w przypadku decyzji za wprowadzeniem płatnej strefy parkowania – określenie, jaki obszar ostatecznie ona obejmie oraz jaka będzie wysokość opłat - wyjaśnia Korpowski.

W opiniowanej obecnie dokumentacji płatna strefa parkowania obejmuje:

  • ulicę Kościuszki (od skrzyżowania z ulicą Jeżyka do torów kolejowych) wraz z ulicą Wachowiaka,
  • ulice Wojska Polskiego, Poznańską, Pocztową, al. Jana Pawła II, Rynek, ulicę Klasztorną, część ulic: Powstańców Wlkp. i ks. J. Wujka,
  • część ulicy Gnieźnieńskiej do skrzyżowania z ulicą Przecznica.

Przedstawiciel ratusza zaznacza jednak, że ostateczny zakres może ulec zmniejszeniu.

ZOBACZ TAKŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie