Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyberprzemoc jest niebezpieczna!

Joanna Pacan
Wraz z rozwojem technologi teleinformatycznych, coraz częściej Policja zmaga się z przypadkami stosowania cyberprzemocy.

Zjawisko jest to szczególnie niebezpieczne wśród dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Aby przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku, Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu zorganizowała spotkanie z młodzieżą Gimnazjum Miejskiego w Wągrowcu przy ul. Św. Wojciecha.

Zajęcia z gimnazjalistami zostały przeprowadzone przez policjantów Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologi KPP w Wągrowcu, którzy na co dzień przyjmują zawiadomienia o popełnianiu czynów karalnych przez nieletnich sprawców przestępstw i wykroczeń. Głównym celem zajęć było zapoznanie młodzieży z wykroczeniami i przestępstwami, jakie popełniają poprzez robienie zdjęć i nagrywanie filmików oraz ich publikacje na portalach społecznościowych. Funkcjonariusze przytoczyli konkretne przykłady z życia innych, by dać obraz niebezpieczeństw, na jakie są narażeni młodzi ludzie.

Zjawisko upowszechniania wizerunku bez zgody właściciela, ośmieszania, zniesławienia, znieważania przez osoby wpisujące komentarze na portalach internetowych - naruszając dobra osobiste osób, występuje coraz częściej. Jednak społeczeństwo nie do końca jest uświadomione z prawem do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia jakie zagwarantowane jest zapisem art. 47 Konstytucji RP.

Jako policjanci pracujący na co dzień z młodzieżą, zwracamy się z apelem do rodziców, ale także do nauczycieli, by obserwować dzieci, interesować się tym, co robią w wolnym czasie, z jakimi problemami borykają się w szkole czy na podwórku. Dzieci często mówią, ale my nie zawsze ich słuchamy, nie zawsze znajdujemy dla nich czas, może również dlatego że zjawisko cyberprzemocy jest zjawiskiem mało znanym wielu dorosłym. Młodzież dzisiaj funkcjonuje w dwóch światach, świecie realnym i cyberświecie, gdzie przykładem dowartościowania się jest ilość „lajków pod selfie". Gdy profil na portalu społecznościowym należący do gimnazjalisty opanują „hejterzy”, potrafią oni wpisami skutecznie obniżyć poczucie jego własnej wartości. Pamiętajmy, że młodość to burza hormonów, i emocji, z którą nie każdy potrafi sobie sam poradzić. Nie pozostawiajmy dzieci i młodzieży samych w cyberświecie, który coraz częściej staje się równie niebezpieczny jak świat realny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto