Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy sędzia Sądu Rejonowego w Wągrowcu prowadził samochód pod wpływem alkoholu? Cały czas nie ma rozstrzygnięcia sądu

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Piotr Hukalo/zdjęcie ilustracyjne
Choć od podejrzeń prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu wobec jednego z sędziów Sądu Rejonowego w Wągrowcu minęły blisko dwa lata, cały czas nie ma wyroku w tej sprawie. Na jakim jest ona etapie? Kiedy można spodziewać się wyjaśnienia tego, co wydarzyło się w listopadzie 2019 roku w Wągrowcu?

Listopada 2019 roku. Wówczas to policja w Wągrowcu otrzymała zgłoszenie o wzbudzającym niepokój zachowaniu, co do stanu trzeźwości jednej z osób na stacji benzynowej w Wągrowcu. Jak później ustalono, był to jeden z sędziów Sądu Rejonowego w Wągrowcu

ZOBACZ TAKŻE

Informacja o sędzim podejrzanym o prowadzenie samochodu w Wągrowcu obiegła Polskę

Patrol dotarł do niego do domu. Tam, jak informowali wówczas przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, po około trzech godzinach od zgłoszenia, przeprowadzono badanie alkomatem. Ten wskazał, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się przedstawiciele prokuratury. Najpierw rejonowej w Wągrowcu, następnie krajowej.

Informacja o mężczyźnie podejrzanym o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu szybko obiegła cały kraj. Sprawę nagłośniły ogólnopolskie media.

W listopadzie 2019 roku udało się nam skontaktować z samym sędziom. Ten wówczas, w rozmowie telefonicznej zaprzeczył jakoby prowadził alkohol pod wpływem alkoholu.

Choć od tamtych wydarzeń minęły już blisko dwa lata, cały czas nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Czy sędzia prowadził samochód pod wpływem alkoholu? A może wypił go dopiero w domu, po powrocie? Odpowiedzi na te pytania w wyroku nie dał do tej pory sąd.

Prokuratura Krajowa wyjaśniała wydarzenia z Wągrowca

Prokuratura Krajowa, która zajmowała się wyjaśnieniem sprawy jesienią 2020 roku poinformowała, że chce pociągnąć sędziego do odpowiedzialności karnej.

ZOBACZ TAKŻE

- Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Wągrowcu (…) Prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zamierza przedstawić sędziemu (…) zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara 2 lat pozbawienia wolności – głosi komunikat działu prasowego Prokuratury Krajowej z 27 listopada 2020 roku.

W dalszej części komunikatu przedstawiciele prokuratury opisują jakie są ich ustalenia odnośnie wydarzeń z listopada 2019 roku.

- Około godziny 17:00 na teren stacji paliw wjechał samochód (...). Kierujący zaparkował pojazd i udał się po zakupy. Jego zachowanie wzbudziło podejrzenie pracowników stacji co do stanu trzeźwości. Przy bliższym kontakcie wyczuli od niego ponadto woń alkoholu. Kiedy pomimo próśb pracownika stacji, kierowca opuścił jej teren, została zawiadomiona policja. Prowadzącym pojazd okazał się być (...) sędzia Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ustalenia poczynione w toku śledztwa wskazują, że (...) sędzia Sądu Rejonowego w Wągrowcu dopuścił się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – informowali przedstawiciele prokuratury.

ZOBACZ TAKŻE

Co z immunitetem sędziego?

Jak jednak podkreślali, zgodnie z prawem, aby pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziego, ten musi mieć najpierw uchylony immunitet.

- 30 grudnia 2020 r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła sędziemu immunitet – poinformowali nas aktualnie przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Potwierdza to także Piotr Falkowski, główny specjalista Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Sąd Najwyższy na wniosek prokuratury zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wskazanego przez pana sędziego za czyn z art. 178a Kodeksu karnego, równocześnie zawieszając sędziego w czynnościach służbowych i obniżając wysokość jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia o 50 proc. - informuje przedstawiciel Sądu Najwyższego.

Na orzeczenie z grudnia 2020 roku wpłynęło jednak zażalenie ze strony sędziego. Zostanie ono rozpatrzone pod koniec października 2021 roku na posiedzeniu niejawnym.

ZOBACZ TAKŻE

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto