Dotacja na wymianę pieca w Wągrowcu. Można już składać wnioski. Kto może otrzymać pieniądze? Co trzeba zrobić aby otrzymać środki?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Mariusz Kapała/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Ruszył kolejny nabór wniosków na wymianę starego pieca na paliwo stałe w Wągrowcu. To może starać się o pieniądze? Ile maksymalnie można otrzymać?

Dofinansowanie wymiany pieca w Wągrowcu

W Wągrowcu ruszył kolejny nabór środków na wyminę starego pieca na paliwo stałe. Mieszkańcy Wągrowca mogą otrzymać maksymalnie 5 tysięcy złotych. Kwota ta musi jednak stanowić 50 procent poniesionych kosztów.

- Należy pamiętać, że przyjęta w programie pula środków jest ograniczona, dlatego o przyznaniu dofinansowania decydować będzie kolejność złożenia kompletnego wniosku - informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Ratusz na wymianę pieców posiada 200 tysięcy złotych. Pieniądze te pozwolą na wymianę 40 starych kopciuchów.

Co zrobić aby otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać środki stary piec należy zastąpić:

 • podłączeniem do sieci ciepłowniczej;
 • ogrzewaniem elektrycznym (za wyjątkiem przenośnych urządzeń grzewczych);
 • kotłem gazowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A;
 • kotłem olejowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A;
 • pompą ciepła przeznaczoną na cele ogrzewania klasy efektywności energetycznej minimum A+;
 • kotłem na paliwo stałe z automatycznym sposobem zasilania paliwem bez rusztu awaryjnego, który spełnia minimum wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100), co potwierdza się zaświadczeniem wydanym przez jednostkę posiadającą w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji lub innej jednostki akredytującej w Europie, będącej sygnatariuszem wielostronnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu akredytacji EA (European co-operation for Accreditation). Warunkiem montażu kotła na węgiel lub biomasę jest brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia ekonomicznego podłączenia do sieci dystrybucji gazu.

ZOBACZ TAKŻE

Środki mogą być przeznaczone na:

 • koszty zakupu lub montażu nowego źródła ogrzewania wraz z niezbędnym wyposażeniem;
 • koszty koniecznych prac budowlanych (w tym wykończeniowych), pozostających w bezpośrednim związku z realizacją zadania;
 • koszty modernizacji systemu odprowadzania spalin niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania wraz z niezbędnymi kosztami prac wykończeniowych wynikających ze zmiany systemu ogrzewania;
 • koszty podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej;
 • opłaty lub koszty przyłączeniowych bądź związanych z prowadzeniem lub odbiorem niezbędnych robót budowlanych bądź instalacyjnych

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wągrowcu warunkiem ubiegania się o dotację jest:

 1. złożenie wniosku o przyznanie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami wg określonego wzoru;
 2. zawarcie umowy o udzielenie dotacji;
 3. realizacja zadania inwestycyjnego, które przyczyni się do poprawy i ochrony środowiska;
 4. rozliczenie przyznanej dotacji.

ZOBACZ TAKŻE

- Szczegółowy regulamin udzielania dotacji zawarty jest w uchwale dostępnej na stronie internetowej wągrowieckiego biuletynu informacji publicznej w zakładce „Uchwały Rady Miejskiej” (rok 2020, nr 42) - informują urzędnicy.

Wniosek o udzielenie dotacji
Wniosek o rozliczenie dotacji
Zgoda na przetwarzanie danych
Wzór umowy

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie