Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór Karola Libelta pod Gołańczą popada w ruinę. Zobaczcie zdjęcia obiektu

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Dwór w Czeszewie
Dwór w Czeszewie Sławomir Maciaszek
Jak dziś prezentują się dworki związane z Karolem Libeltem? To postanowił sprawdzić gołaniecki regionalista Sławomir Maciaszek. 8 kwietnia minęła 214 rocznica urodzin Libelta.

Minęła 214 rocznica urodzin Karola Libelta. Filozof, działacz społeczny i narodowy, poseł na sejm pruski, publicysta urodził się w Poznaniu.

Z Poznania pod Gołańcz

Związany jednak był także z ziemią gołeniecką. - W latach 20/30. XIX w. w Czeszewie bywał Karol Libelt, który jako student uczył i wychowywał dzieci Szumanów. Po raz pierwszy ożenił się z Elżbietą Jaworską. Ta jednak niebawem zmarła, zaś w 1835 r. Karol zaślubił Marię, córkę Pantaleona Szumana. W wianie otrzymał folwark Kujawki, na którym próbował gospodarować. Próbował, bo gospodarka mu nie szła i po 5 latach wrócił do Poznania. Miał z Marią w sumie 6 dzieci, w tym syna Karola (1842-1863), który zginął w powstaniu styczniowym, w bitwie pod Brdowem. Tak właśnie - Brdowo - dziedzic nazwał nowoutworzony folwark, w którym później zmarł. Czeszewo odziedziczył formalnie w 1850 r. po tym, gdy w spadku otrzymała je żona Maria. W latach 1859-1860 w Czeszewie z inicjatywy dziedzica wzniesiony został według projektu popularnego w tamtych czasach architekta, Wiktora Stabrowskiego, obecny dwór - opisuje na Moja Gołańcz, wczoraj, dziś i jutro Sławomir Maciaszek, regionalista z Gołańczy.

Historia dworu w Czeszewie

Także na ziemi gołanieckiej spędził ostatnie lata swojego życia. W 1874 oddał synowi majątek w Czeszsewie, a sam zamieszkał w Brdowie. Zmarł 9 czerwca 1875r., a został pochowany 14 czerwca w Czeszewie w podziemiach kościoła.

Do dziś w powiecie wągrowieckim nie brakuje miejsc związanych z Libeltem. Jednymi z nich są dworki. Niestety nie wszystkie po latach są takie jak za czasów przebywania w nich znanego działacza. Jednym z nich jest wspomniany już dwór w Czeszewie. W rodzinie Libeltów był on do 1907 roku. Wówczas to kupił go Nepomucen Sołtysiński.

- Dziedzic był znanym działaczem społecznym, a także wielkim patriotą. Zmarł na udar serca 9 maja 1930 r. Gospodarstwo przejął jego syn Marian - ojciec Stanisława Jerzego Sołtysińskiego. Po wejściu do Czeszewa Niemców we wrześniu 1939 r. dziedzic został aresztowany i osadzony w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu osiadł na ziemiach zachodnich, gdzie był pracownikiem PGR-u i członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej - wyjaśnia regionalista.

ZOBACZ TAKŻE

Jak opisuje pan Sławomir, Stanisław Sołtysiński to znany prawnik z tytułem profesora. W 2003 r. odznaczony został Krzyżem Oficerskim, a w ostatnich latach (2015) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Sołtysińscy nie wrócili do Czeszewa. Dwór od wielu lat stoi opuszczony i nieuchronnie zbliża się do stanu ruiny - przyznaje Maciaszek.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dworem w Brdowie. Ten od kilku lat znajduje się w rękach znanego lekarza, doktora Marka Daniela. Obiekt przeszedł remont. Stał się nie tylko domem dla znanego medyka ale także miejscem spotkań, które organizował na przestrzeni lat.

Dwór w Czeszewie

Dwór Karola Libelta pod Gołańczą popada w ruinę. Zobaczcie z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto